سود سرمایه گذاری در بورس چقدر بود؟

سود سرمایه گذاری در بورس چقدر بود؟ سیب پال: 2 میلیون و 121 هزار و 213 واحد، عددی است که شاخص کل بورس در روز پایانی تابستان ثبت نمود. این عدد، رشدی در حدود 160 هزار و 755 واحد را نسبت به ابتدای سال نشان میدهد.به گزارش خبرگزاری سیب پال، عملکرد شاخص بورس نشان میدهد که بورس در طول این مدت در حدود ۸.۱ درصد مثبت شده است.

البته شاخص بورس در نیمه ابتدای سال رکوردهای جدیدی را هم ثبت کرده بود که فقط یک روز توانست روز خوشی را برای سهامداران به ارمغان آورد و از آن تاریخ، نزولی شد. یازدهم اردیبهشت ماه شاخص کل بورس وارد کانال ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد شد و پانزدهم اردیبهشت ماه عدد ۲ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۲۳۶ واحد را ثبت نمود.

پایین ترین نرخی هم که شاخص کل بورس در نیمه اول سال به خود دید، یک میلیون و ۹۳۸ هزار و ۲۵۳ واحد در روز سی ام مردادماه بود.در حال حاضر کارشناسان بازار سرمایه بر این باورند که متغیرهای اصلی اثرگذار بر وضعیت اقتصادی و بازار سرمایه، تعیین کننده روند مثبت و رو به رشد بازار هستند.

فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرگزاری سیب پال درباره ی وضعیت بورس در نیمه دوم سال می گوید: همانطور که در وضعیت تورمی انتظار داریم که نرخ ارز از ابتدا تا انتهای سال گران شود، ولی گاهی می بینیم نرخ ارز فریز یا کنترل و مدیریت می شود، این شرایط متاسفانه گریبان بورس را هم گرفته است.

این کارشناس بازار سرمایه عنوان می کند: به ویژه پس از اردیبهشت ماه که حدود ۳۰ درصد شاخص کل بورس و ۴۹ درصد شاخص هم وزن رشد کرد، مسوولا اهتمام می کردند به صورتی نشان دهند که آثار تورم در اقتصاد کشور و نمونه بارز آن بورس، نشان نمی دهد که چنین تورمی داریم.

آقابزرگی تصریح می کند: اما بغیر از عدم افزایش محسوس سود شرکت های بورسی که هم اکنون بورس و فرابورس، روزی هزار میلیارد تومان سود دارند، انتظار نداریم این سود در کوتاه مدت افزایش پیدا کند.

وی متذکر می شود: با این وجود، به سبب سرایت تورم در اقتصاد کشور و در نتیجه درآمد حاصل از فروش شرکت ها، اغلب شرکتها از ۱۰ سال پیش تا حالا گردش مالی سالانه شان حداقل ۱۰ تا ۱۵ برابر شده است. این در حقیقت ناشی از تسری تورم بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح می کند: بر این اساس، در مجموع سطح ارزندگی بازار سرمایه و بورس، به ویژه در مقایسه با مسکن، خودرو، ارز و طلا مدیریت می شود.

آقابزرگی تاکید می کند: من کماکان همانطور که از شروع سال پیش بینی کرده بودم، اعتقاد دارم که ارزندگی بازار سرمایه تا انتهای سال تا آستانه ۳ تا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد جای رشد دارد.

وی متذکر شد: بطور قطع بازار سرمایه جای رشد دارد و قسمتی از برگشت بازار را در ایام اخیر شاهد بودیم و انتظار رشد پی در پی شاید بصورت روزانه و کوتاه مدت اتفاق نیفتد، اما برآیند بازار تا انتهای سال، بازده مناسب نسبت به سایر بازارها بطور قطع محتمل است.

مشروح گزارش درباره ی وضعیت بازارها در نیمه اول و دوم سال ۱۴۰۲ را (اینجا) بخوانید.

۲۲۳۲۲۵منبع:

1402/07/02
20:08:51
0.0 / 5
192
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است