به سیب پال اعلام شد

سرمایه بانك كارآفرین به ۴۰۰۰ میلیارد می رسد

سرمایه بانك كارآفرین به ۴۰۰۰ میلیارد می رسد معاون مالی و امور مجامع بانك كارآفرین با بیان اینكه با اقدامات انجام شده سرمایه این بانك از 850 میلیارد تومان به 4000 میلیارد تومان خواهد رسید، اظهار داشت: با عنایت به موافقت بانك مركزی با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی املاك، آورده نقدی سهامداران و بعد از صدور موافقت سازمان بورس و با برگزاری مجمع فوق العاده، سرمایه بانك به 4000 میلیارد تومان می رسد.


فرشاد محمدپور در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: باتوجه به موافقت اصولی هیئت مدیره با افزایش سرمایه بانک به مبلغ ۴۰۰۰ میلیارد تومان از محل تجدید ارزیابی املاک، مطالبات حل شده و آورده نقدی سهامداران املاک بانک با همکاری کانون کارشناسان رسمی استان تهران و سایر استانها مبادرت به تجدید ارزیابی املاک و سرقفلی های خود کرد. بر این اساس، مبلغ ۱۸۵۰ میلیارد تومان مازاد تجدید ارزیابی املاک و سرقفلی های بانک مورد شناسایی قرار گرفت و گزارش توجیهی افزایش سرمایه به همراه ۱۳۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی جهت بررسی و تائید به بازرس محترم ارائه و در اردیبهشت ماه سال ۹۹ مورد تائید ایشان قرار گرفت.
وی ادامه داد: گزارش مزبور پس از بررسی های کارشناسی بانک مرکزی در اول شهریور ماه مورد تائید بانک مرکزی قرار گرفت و به امید خدا پس از تائید سازمان بورس مقدمات برگزاری مجمع عمومی فوق العاده صورت خواهد پذیرفت. ساختار سرمایه یکی از مهم ترین مشخصه های شرکت ها و خصوصاً بانک ها بشمار می رود که تاثیر مستقیمی بر عملکرد آنها می تواند داشته باشد. در بانک ها افزایش سرمایه و اصلاح ساختار آن می تواند به افزایش توان تسهیلات دهی و سرمایه گذاری بانک ها کمک کرده و نسبت های اساسی بانک را تقویت کند. بانک کارآفرین آخرین بار در سال ۱۳۹۳ افزایش سرمایه داده و سرمایه خودرا به مبلغ ۸۵۰ میلیارد تومان رسانده است که از آن سال تابحال که کشور برمبنای آمارهای بانک مرکزی در شرایط تورمی نسبتاً بالایی قرار داشته؛ سرمایه بانک بدون تغییر مانده و اثر منفی بسیاری بر عملکرد و نسبت های اساسی آن داشته که در حقیقت رگ های تنفسی بانک در این سال ها بصورت فزاینده ای تنگ و تنگ تر شده است.

ثبات توان تسهیلات دهی بانک طی ۷ سال اخیر
معاون مالی و امور مجامع بانک کارآفرین افزود: توان تسهیلات دهی بانک که درآمد حاصل از آن مهمترین درآمد بانک به شمار می رود؛ در این ۷ سال قبل ثابت بوده است. انتظار می رود با انجام افزایش سرمایه و بهبودی که در نسبت های اساسی بانک اتفاق می افتد شاهد رشد قابل توجه و معناداری در توان تسهیلات دهی بانک باشیم که اثر آن هم بر صنایع و شرکت های مختلف استفاده کننده از این تسهیلات و هم بر سپرده گذاران و سهامداران بانک مثبت خواهد بود.

تاثیر افزایش سرمایه بر نسبت های مالی
وی درباره معیارهای حفظ سلامت و کاهش ریسک فعالیت بانک ها در نظام بانکی، اظهار داشت: نسبت سودآوری، نسبت مالکانه، نسبت اهرمی، نسبت دارائی های ثابت، نسبت مطالبات غیرجاری، نسبت کفایت سرمایه و... همچون این معیارها هستند. شاید بتوان نسبت کفایت سرمایه را از مهمترین نسبت هایی به شمار آورد که همیشه کارهای اصلی بانک را تحت تاثیر قرار می دهد. برمبنای مقررات فوق بانک ها موظفند برای حفظ ثبات و مدیریت ریسک کارهای مالی خود نسبت خاصی از سرمایه را داشته باشند تا در مقابل زیان های پیش بینی نشده توان لازم را داشته باشند. این نسبت هم اکنون برمبنای مقررات بانک مرکزی حداقل هشت درصد است. با این وجود بانک مرکزی می تواند در شرایط خاص و با هدف حفظ سلامت مالی بانک ها حدود بالاتری از این نسبت را برای همه یا بعضی از بانک ها تعیین کند.
بگفته محمدپور بر طبق الزامات بانک مرکزی و کمیته بال، کفایت سرمایه بانک مستقیما بر افزایش توانایی و ظرفیت بانک در ارائه خدمات بانکی اثر دارد. افزایش توانمندی در جذب منابع، افزایش قدرت اعطای تسهیلات، بهبود سهم از بازار، رشد سودآوری و نهایتاً افزایش بازده بانک از مهمترین اثراتی است که بهبود نسبت کفایت سرمایه می تواند به دنبال داشته باشد.

معاون مالی و امور مجامع بانک کارآفرین اضافه کرد: در بانک کارآفرین پس از تغییر سرمایه از ۸۵۰ میلیارد تومان به ۴۰۰۰ میلیارد تومان، نسبت کفایت سرمایه که هم اکنون حدود ۷.۵ درصد است با بهبود ۱۰۰ درصدی به حدود ۱۵ درصد خواهد رسید که این نسبت متضمن فعالیت بانک در یک حاشیه امن است. همین طور سرمایه نظارتی بانک که مبنای اصلی اعطای تسهیلات و انجام سرمایه گذاری ها است با یک افزایش ۱۸۵ درصدی مواجه خواهد بود که این امر به بهبود توان وام دهی و به تبع آن افزایش قدرت سودآوری بانک کمک می نماید. همچنین، کاهش حد خالص دارائی های ثابت از حدود ۸۵ درصد به حدود ۵۰ درصد از اثرات دیگر افزایش سرمایه در این بانک است که که اولا موجب می شود بانک قادر به توسعه زیرساخت های فعالیتی خود شده و ثانیاً از ریسک اعمال مالیات بر مازاد دارائی های ثابت محفوظ بماند.
وی افزود: دو و نیم برابر شدن سرمایه لایه یک و حدود پنج برابر شدن سرمایه لایه دو از اثرات دیگر افزایش سرمایه خواهد بود که همه این بهبود در نسبت ها موجب می شود کارهای بانک در یک چارچوب امن و کم ریسک ادامه پیدا کرده و در نتیجه قادر خواهد بود خدمات بهتر و گسترده تری به صنایع و شرکت های مختلف داشته باشد.

تاثیر افزایش سرمایه بر خدمات دهی بانک
این مقام مسئول در بانک کارآفرین در پاسخ به اینکه افزایش سرمایه و در نتیجه بهبود نسبت های بانک خصوصاً در سال جهش تولید چه تاثیری بر بهبود خدمات بانک به صنایع و شرکت ها دارد؟ توضیح داد: شاید بتوان گفت افزایش سرمایه و بهبود نسبت های مالی بانک بیشترین تاثیر را بر مشتریان حال حاضر و مشتریان بالقوه بانک خواهد داشت و متنوع شدن کارهای بانک، امکان ارائه خدمات و اعطای تسهیلات گسترده تر برای صنایع مختلف به ویژه صنایعی که در خط مقدم جهش تولید قرار دارند، امکان تعریف بسته های مختلف برای صنایع خاص مانند شرکت های دانش بنیان و شرکت های در معرض لطمه های مختلف مانند بیماری کرونا همچون تبعات مثبت افزایش سرمایه در بانک کارآفرین خواهد بود. به بیان دیگر کارهای بانک کارآفرین از لحاظ کمیت به حدود سه برابر قبل افزایش پیدا خواهدنمود و از لحاظ کیفیت توجه به حفظ مشتران قدیمی و همکاری با مشتریان جدید در قالب منافع مشترک و ارائه خدمات نوین بانکداری خواهد بود.

آخرین وضعیت عملکردی بانک در ۴ ماه ابتدای سال
محمدپور درباره آخرین وضعیت عملکردی این بانک در چهار ماهه نخست سال ۱۳۹۹، اظهار نمود: از منظر تجهیز منابع و جذب سپرده با بهبود کیفیت ارائه خدمات به مشتریان شاهد افزایش ۵۶ درصدی منابع در تیرماه ۹۹ نسبت به ابتدای سال هستیم که این افزایش بیش از میانگین افزایش تجهیز منابع در بانکهای خصوصی در چهار ماهه است. همین طور رشد اعطای تسهیلات در همین دوره بیش از ۱۵ درصد است که در این نسبت هم رشد بانک کارآفرین بالاتر از میانگین رشد بانکهای خصوصی در دوره چهار ماهه است. ذکر این نکته لازم است که استراتژی مدیریت بانک درباب اعطای تسهیلات این است که کیفیت نباید فدای کمیت و افزایش حجمی ارائه تسهیلات شود.
وی با اعلان اینکه نسبت تسهیلات غیرجاری به کل تسهیلات بانک حدود ۹ درصد است، اظهار داشت: این رقم حدود نصف میانگین بانکهای خصوصی بوده و البته این نسبت در بانک در چهار ماهه گذشته با کاهش یک درصدی مواجه بوده که نشان دهنده توجه بسیار بالای مدیریت بانک به کیفیت اعتبارسنجی مشتریان است.
محمدپور در آخر سخنانش، اشاره کرد: عملکرد چند ماهه اخیر بانک نشان میدهد بانک در یک مسیر هدفمند و با یک استراتژی مشخص و شفاف در حرکت است. اتفاق افتادن افزایش سرمایه که انشاالله با موافقت سازمان بورس و حمایت سهامداران محترم در مجمع عمومی فوق العاده صورت خواهد گرفت، درهای جدید فعالیتی را به روی بانک می گشاید که می تواند شروع یک اتفاق و حرکت جدید بوده و بانک را که همیشه خاصیت شفاف بودن را با خود یدک می کشد، با حفظ آن خاصیت به یک بانک در اندازه ای که شایسته آن است، تبدیل کند.1399/06/02
20:19:22
5.0 / 5
1614
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است