تأثیر كاهش نرخ سودبانكی یك سال بعد معلوم می گردد

تأثیر كاهش نرخ سودبانكی یك سال بعد معلوم می گردد سیب پال: یك كارشناس اقتصادی معتقد است «عملا تاثیر كاهش نرخ سود سپرده یك سال بعد معلوم می گردد. »سیامك قاسمی در گفت وگو با خبرگزاری خبرآنلاین تصریح كرد: واقعیت این است كه بحران شبكه بانكی كشور جدی شده است و همه یك جورایی در این پازل مقصر هستند. »
وی اضافه كرد: «دولت می گوید تلاش بانك ها برای جذب سپرده كه به هر قیمتی و با سودهای بالا سپرده جذب می كنند، بقیه بازارها را فلج می كند. برای چه بانك مركزی ضرب العجل تعیین می كند كه به هر قیمتی سود سپرده را پایین بیاورد؟ اما در این سیاست بانك مركزی هم نقطه ظریفی وجود داشت. بانك مركزی می توانست یك دفعه اعلام نماید از فردا همه بانك ها ملزم به رعایت سود سپرده هستند. »
این كارشناس اقتصادی خاطرنشان كرد: «در این شرایط سپرده های زیادی جذب شد. در این جا عملا تاثیر كاهش نرخ سود سپرده یك سال بعد معلوم می گردد. »
قاسمی عنوان كرد: «بانك ها در رابطه با دارایی هایشان به طور قطع اشتباه كردند. برای همین بانك مركزی فشار جدی گذاشت كه باید دارایی های غیرمالی خویش را تبدیل به پول كنید؛ حتی پایین تر از قیمت های دفتری كه خرید كرده اند. »
وی ادامه داد: «اما بخشی از ماجرا این است كه ساختار سیاسی اقتصاد ایران این گونه بوده كه بانك و بانك مركزی بعنوان یك ساختار مستقل، جیب و خزانه و حیاط خلوت دولت ها به طور تاریخی بوده است. یك روندی وجود داشته و در زمان دولت آقای احمدی نژاد اوج گرفته و الان هم ادامه دارد. »
این كارشناس بانكی اضافه كرد: «البته تفاوت این دولت با دولت قبلی این است كه از بانك مركزی استقراض نمی كند، از شبكه بانكی پول می گیرد كه این، باز یك سطحی از عقلانیت است. »
قاسمی متذكر شد: «تا زمانی كه سیستم بانكی كشور هویت مستقل نداشته باشد، بانك مركزی مجبور است در یك زمانی چشم خویش را ببندد. با این حال، من معتقدم مبحث شبكه بانكی كشور خیلی مهم است كه اصلا یك مبحث اقتصادی نیست، بلكه مبحث اجتماعی، سیاسی بسیار جدی است. »

352251396/09/19
00:27:33
5.0 / 5
4455
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است