بانك مركزی اعلام كرد

راههای شناسایی حسابهای تجاری

راههای شناسایی حسابهای تجاری به گزارش سیب پال، بانک مرکزی به تشریح برخی ابهامات درباره ی مصوبه مربوط به تفکیک حساب های تجاری از غیرتجاری پرداخت و اظهار داشت: مبنا برای تعیین حساب تجاری، فقط تعداد ˮواریز بهˮ حساب است، نه تراکنش.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا و طبق اعلام بانک مرکزی، رفتار حساب های تجاری مختلف است و الگوهای متفاوتی برای شناسایی و بررسی آنها وجود دارد؛ حساب های بانکی یک فرد اگر دو شرط را به طور همزمان داشته باشد، امکان دارد حساب تجاری تلقی شود: اول این که تعداد "واریز به" حساب بیش از ۱۰۰ فقره باشد و در عین حال، مجموع مبلغ واریزی هم بیشتر از ۳۵۰ میلیون ریال باشد؛ ازاین رو صرف دارا بودن یکی از این دو شرط، مبنایی برای تجاری دانستن حساب نیست. بعنوان مثال اگر مجموع مبلغ واریز به حساب در ماه، ۱۰ میلیاردریال باشد، ولی تعداد دفعات واریز به حساب کمتر از ۱۰۰ مورد باشد، حساب مشمول بررسی بعنوان حساب تجاری نخواهد بود.
همچنین مبنا، فقط تعداد "واریز به" حساب است، نه تراکنش؛ پس این برداشت که با مصوبه مذکور، حساب اغلب افراد به واسطه خریدها و تراکنش هایی که در طول ماه انجام می دهند حساب تجاری تلقی خواهد شد، کاملا نادرست است.
بانک مرکزی اعلام نمود: بر مبنای بررسی های صورت گرفته، درصد بسیار ناچیزی (کمتر از ۲ درصد) حساب های غیرتجاری، با اجرای مصوبه فوق، امکان دارد مشمول بررسی، بعنوان حساب تجاری باشند. همه حساب هایی که واجد دو شرط مذکور هستند، لزوما تجاری نخواهند شد، بلکه بعد از بررسی و گرفتن اطلاعات تکمیلی، نسبت به تجاری یا غیرتجاری بودن آنها تصمیم گیری می شود، پس امکان دارد حسابی واجد هر دو شرط باشد، اما حساب تجاری شناخته نشود.
حساب هایی که تجاری یا به تعبیر دیگر "حساب فروش" شناخته می شوند، به جهت ماهیت حساب، از مزایایی مانند افزایش سقف روزانه و ماهانه برداشت از حساب، بدون احتیاج به ارائه اسناد مثبته، تخفیف در کارمزدهای بانکی و... برخوردار خواهند شد، پس تعریف یک حساب بعنوان حساب تجاری برای افرادی که فعالیت تجاری و گردش مالی متناسب با کسب و کار دارند، تسهیل گری قابل توجهی خواهد داشت.
پیش از این بر مبنای مصوبه شورای پول و اعتبار اعلام شده بود، چنانچه یک حساب بانکی بیش از ۱۰۰ تراکنش واریز به حساب در ماه داشته باشد و ۳۵ میلیون تومان در تراکنش ها جابه جا شود، تراکنش تجاری تلقی می شود و باید مالیات پرداخت کند.1401/06/22
10:13:29
0.0 / 5
240
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است