پایلوت رمزپول بانک مرکزی آماده شد

پایلوت رمزپول بانک مرکزی آماده شد به گزارش سیب پال بعد از حدود دو سال کار بر روی پلت فرم و زیرساخت رمزپول بانک مرکزی، نمونه پایلوت این رمزپول آماده شد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، سید ابوطالب نجفی ضمن اشاره به این که کشور چین در حدود هشت سال بررسی و تحقیق در مورد رمزپول را در دستور کار قرار داد، اضافه کرد: مسئله پروژه رمزپول فقط تبدیل ریال به فرم دیجیتال نیست بلکه باید ابعاد اقتصادی، اجتماعی، حقوقی و ریسک ها را هم درنظر بگیریم که این مسئله نیازمند مطالعات سنگین است.
وی با اشاره به اینکه ۵۵ کشور روی مدل مفهومی (Proof of concept) و پایلوت رمزپول بانک مرکزی کار می کنند و این مورد هنوز آنچنان که باید توسعه نیافته است، تصریح کرد: در بانک مرکزی هم سندی در این خصوص تدوین شده و ما پلت فرم آنرا به وجود آورده ایم که به نظر می آید این پروژه سال آینده به بلوغ می رسد.
مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک تصریح کرد: علاوه بر این شرکت و بانک مرکزی، بانکها هم باید در این حوزه فعال شوند؛ چون که آنها لایه دوم این فرایند محسوب می شوند.
وی افزود: انتشار رمزپول توسط بانک مرکزی انجام می شود اما بانک مرکزی با جامعه و مشتریان بانکی طرف نیست و بانکها بعنوان لایه میانی باید آغاز به مشارکت کرده و با ایجاد کیف پول، به مشتریان سرویس دهند.
نجفی ضمن اشاره به این که در ماه های پایانی سال با فشار تراکنش های صنعت بانکی مواجه هستیم و باید آنرا مدیریت نماییم، اضافه کرد: در دو ماه پایانی سال حدود ۳۵ درصد به تعداد تراکنش ها افزوده می شود و باید سرویس ها را از نظر امنیت، پایداری و عملیات، مدیریت نماییم. براین اساس اجرای پایلوت رمزپول به سال آینده موکول خواهد شد.
وی همینطور در مورد ضرورت نوآوری در صنعت بانکی کشور و نقش این شرکت در پشتیبانی از حرکت های نوآورانه اظهار نمود: بانکها باید به نوآوری در صنعت بانکی توجه ویژه ای داشته باشند و آمار و ارقام هم نشان داده است که بازیگران بزرگی وارد حوزه مالی و بانکی شده اند و بطور قطع این بازیگران سهم زیادی از این بازار را در اختیار خواهند گرفت.
وی ضمن اشاره به ورود شرکت هایی مانند گوگل، اپل و وی چت به حوزه پرداخت، اضافه کرد: پیشبینی این است که این شرکت ها در آینده خیلی نزدیک بعنوان بازیگران بزرگ حوزه فین تک، سهم بانکها را به سمت خود سوق دهند.
طبق اعلام شرکت خدمات انفورماتیک، نجفی با اشاره به اینکه در ایران هم این اتفاق در شرف وقوع است به مثال هایی در مورد فعالیت شرکتهای فعال در حوزه پرداخت، اشاره نمود و اظهار داشت: الان شرکتهای پرداختیاری هم وارد این عرصه شده اند و شواهد نشان داده است که روندی که در دنیا درحال وقوع است در ایران با سرعت کمتری رو به شکل گیری است.
وی با تکیه بر این که فضای بانکی با مفاهیمی همچون بانکداری باز روبرو است، اضافه کرد: این مسئله سبب شده تا بانکها مجبور شوند که عرضه سرویسهای خویش را در اختیار شرکتهای نوپا قرار دهند و شرکتهای نوپا هم با ترکیب این سرویس ها، خدمات جدیدی به جامعه عرضه می دهند؛ در نهایت شاهد یک بازی برد- برد خواهیم بود.
او خاطرنشان کرد: بانک ها باید مراقب باشند که اگر در این راستا همکاری نکرده و فضایی جهت استفاده از سرویسهای نوپا ایجاد نکنند، طبیعتا از بازار رقابت عقب افتاده و سهم بازار را از دست می دهند. ما هم در شرکت خدمات انفورماتیک به این نکته توجه ویژه ای داشته ایم که به تنهایی نمی توانیم همه فناوری ها را در دل خودمان داشته باشیم و رهبر بازار شویم. ازاین رو استراتژی مان مشارکت با شرکتهای نوآور و یا پرورش آنها است. برای مثال به تازگی در حوزه هایی مانند رایانش ابری با یک شرکت فین تک مشارکت داشته ایم. در حوزه احراز هویت غیر حضوری مبتنی بر هوش مصنوعی هم مشارکت کرده ایم. در کارخانه نوآوری آزادی هم فضای «آیفینک» را بوجود آورده ایم و با چند استارتاپ دیگر وارد مذاکره شده ایم.
نجفی ضمن اشاره به حضور در رویداد « تراکنش» تصریح کرد: در این رویداد با اختصاص فضای خاص برای فینتک ها و تقبل هزینه های آنها، در جهت پشتیبانی از نوآوری و جوانان این مرز و بوم حرکت کرده ایم. این اقدامات جدید است و به صورت فازبندی جلو می رود و زمان می برد تا خروجی آنها مشخص است. ما بر این باور هستیم که طبیعتا در حوزه نوآوری، از میان هزاران ایده، چند ایده اندک دارای خروجی خواهد بود و این طور نیست که تمامی ایده ها به سودآوری و جذب بازار برسد.
او ضمن اشاره به موانع و چالش های پیش روی حرکت های نوآورانه در عرصه خدمات مالی و بانکی اظهار داشت: بهرحال هر کاری بلوغ خویش را می طلبد و ما در حوزه رگولیشن هنوز به بلوغ کافی نرسیده ایم. در همین حال در مجموعه گروه انفورماتیک هم برای برخی مشارکت ها، با مراحل نسبتا پیچیده ای مواجه هستیم. در کنار این موارد، برخی قوانین و مقررات کشور هم در این حوزه چالش هایی را بوجود آورده است. با این وجود ما درحال مدیریت این مسئله هستیم و تلاشمان این است که جوانان نخبه را در کشور نگه داریم.1400/10/23
11:51:37
0.0 / 5
330
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است