اوج گرفتن تورم در کشورهای اروپایی

اوج گرفتن تورم در کشورهای اروپایی به گزارش سیب پال نرخ تورم کشورهای اروپایی به اوج دو سال گذشته رسید.


به گزارش سیب پال به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در دوازده ماه منتهی به آگوست با ۰.۸ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۳.۰ درصد رسید تا نرخ تورم باردیگر از سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه فاصله گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به صورت متوسط ۳.۲ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۷ درصد بیشتر شده است.
در مقایسه با ماه قبل، نرخ تورم در یک کشور کاهش و در ۲۵ کشور افزایش داشته است. همینطور یک کشور هم هیچ افزایش تورمی را تجربه نکرده است.
انرژی با تورم ۱.۴۴ درصدی و خدمات با تورم ۰.۴۳ درصدی و تنباکو با تورم ۰.۴۵ درصدی پیشتاز گروه های مختلف بوده اند و کالاهای صنعتی هم با تورم ۰.۶۵ درصدی بیشترین تأثیر را در کاهش تورم داشته است. تورم بخش مواد غذایی و نوشیدنی هم طی این مدت ۰.۴۱ درصد بوده است.
در میان کشورهای عضو منطقه یورو، بالاترین تورم در ارتباط با لهستان با ۵.۰۵ درصد بوده است و بعد از این کشور هم لیتوانی با ۵.۰۴ درصد و استونی با ۵.۰۳ درصد قرار دارند. از سوی دیگر کمترین تورم ثبت شده در ارتباط با مالت با ۰.۴ درصد بوده است و بعد از این کشور، یونان با ۱.۲ درصد و پرتغال با مثبت ۱.۳ درصد قرار دارند.
از سوی دیگر طی این مدت نرخ تورم در بلژیک ۴.۷ درصد، آلمان ۳.۴ درصد، فرانسه ۲.۴ درصد و در اسپانیا ۳.۳ درصد اندازه گیری شده است. در میان کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند هم تورم نروژ طی این مدت ۳.۸ درصد و سوییس ۰.۸ درصد اندازه گیری شده است.
منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو بعنوان واحد پولی خود استفاده می نمایند. اتحادیه اروپا هم دارای ۲۷ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو بعلاوه بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.
منبع:

1400/06/27
10:53:29
0.0 / 5
215
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , خدمات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است