معرفی ۶۴ طرح منطقه آزاد به سرمایه گذاران چینی

معرفی ۶۴ طرح منطقه آزاد به سرمایه گذاران چینی به گزارش سیب پال طبق اعلام شورایعالی مناطق آزاد، حدود ۶۴ طرح یا فرصت سرمایه گذاری به ارزش بالغ بر ۱۴ میلیارد دلار به طرفین چینی معرفی شده است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، مناطق آزاد ایران همواره نگاهی واکنش گرا نسبت به تعامات بین المللی ایران دارند. بخشی از وظایف آنان در قالب همکاریهای منطقه ای و جهانی بین المللی با نگاهی فعال نسبت به این تحولات، طرح ریزی و اجرا می شود.

همزمان با جدی شدن قرارداد راهبردی میان ایران و چین، گرچه هنوز جزئیات این قرارداد روشن نیست به جهت زیرساخت هایی که در هشت سال گذشته، منابع مناطق آزاد را مصروف خود کرده است، این آمادگی پدید آمد تا با تشکیل یک کمیته راهبری در مجموعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، مجموعه پروژه های قابل سرمایه گذاری و فرصت های توسعه همکاری با چین در این مناطق احصاء و معرفی شوند.

این لیست همینطور به منزله نقشه راهی برای مدیران ارشد اجرایی در بخش های مختلف همچون بخش اقتصادی وزارت امور خارجه است که می توانند علاوه بر سرمایه گذاران چینی برای سایر سرمایه گذاران خارجی هم جذاب باشند.
گرچه رفع تحریم ها می تواند به این فرایند سرعت دهد، ولی رویکرد رو به جلوی مدیران مناطق آزاد نسبت به این تفاهم مهم و سرنوشت ساز در کشور، سرآغازی است برای حضور موثرتر مناطق آزاد ایران در دایره تعامات تجاری و سیاسی ایران.
در این پیشنهاد، حدود ۶۴ طرح یا فرصت سرمایه گذاری به ارزش بالغ بر ۱۴ میلیارد دلار به طرفین چینی معرفی شده است. تهیه این لیست فراتر از هر چیز، موید فرصت هایی است که در این سال ها در مناطق آزاد ساخته و پرداخته شدند تا راه را برای
رشد سرمایه گذاری و تولید در این مناطق هموار کنند. فارغ از آنکه بهره برداران این طرح ها چه کسانی خواهند بود.
طبق اعلام شورایعالی مناطق آزاد، حدود ۵۰ پروژه به ارزش ۵۸۰ میلیون دلار و ۴۸۳ میلیون یورو و ۳۸۳ هزار میلیاردریال با مشخصات فنی لازم به مجریانی ارائه شده است که سند همکاری ۲۵ ساله با چین را به پیش می برند.
همچنین، ۶۲۲ پروژه با میانگین ۵۳ درصد پیشرفت و مشارکت بخش خصوصی گرچه در این سال ها نزدیک به ۹۰۰۰ میلیارد تومان پروژه عمرانی از محل منابع داخل سازمان های مناطق آزاد اجرا شده است که به صورت عمده بر توسعه زیرساخت ها متمرکز بوده است. اما در همین فاصله هم حدود ۶۱۵ هزار میلیاردریال سرمایه گذاری ریالی، ۷۰۱ میلیون دلار سرمایه گذاری ارزی داخلی و ۱.۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در این مناطق جذب شده است که به صورت عمده بر پروژه های صنعتی و کشاورزی یا در صنعت توریسم متمرکز بوده است.

شماری از این سرمایه گذاری ها به نتیجه رسیده و برخی هم در فرایند ساخت و ساز قرار دارند. پرواضح است که پروژه های کلان مقیاس نظیر اجرای طرح های تولید ۱۰ میلیون تن فولاد و ۲۰ میلیون تن پتروشیمی در چابهار و نظایر آنها در سایر مناطق، فرآیندی طولانی در متقاعد کردن سرمایه گذار، ارائه مشوق های مورد نیاز برای نادیده گرفتن تحریم ها و همینطور پیچیدگی های قانونی سرزمین اصلی در پشتیبانی از کارآفرین و سرمایه گذار که در مناطق آزاد هم ردپای خیلی از آنان کماکان وجود دارد، زمان آغاز یک پروژه سرمایه گذاری تا به نتیجه رسیدن فرآیندهای اجرایی و مراحل ساخت و ورود تجهیزات و دریافت بعضی لایسنس ها و.... را طولانی می کند.
به جز آنکه خیلی از این پروژه ها از فاز نخست خود شامل تدوین طرح اجرایی، متقاعدسازی سرمایه گذار و... عبور کرده و در آستانه جذب قطعی سرمایه هستند، اما طیف بزرگی از طرح های عمرانی در مناطق آزاد هم وجود دارند که بخش مهمی از سرمایه گذاری مورد نیاز را جذب کرده و با سرعت معقول در فرآیندهای پایانی اجرای پروژه قرار دارند؛ پروژه هایی که بیشتر از ۵۳ درصد از پیشرفت فیزیکی خویش را پشت سر گذاشته اند، در شمار این گروه قرار دارند و از ارزشمندترین دستاوردهای مدیران مناطق آزاد به حساب می آید.
با اجرای این پروژه ها در مرحله ساخت و اجرا برای حدود ۲۶ هزار نفر و در زمان بهرهبرداری برای حدود ۳۶ هزار نفر شغل ایجاد می شود.
سهم سرمایه گذاری های بخش خصوصی در این پروژه ها به حدود ۹۵ درصد می رسد.1400/06/21
10:00:42
0.0 / 5
213
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است