رئیس كل گمرك ایران اعلام كرد

افزایش 47 درصدی ارزش تجارت خارجی ایران

افزایش 47 درصدی ارزش تجارت خارجی ایران سیب پال: رییس کل گمرک ایران از افزایش 47 درصدی ارزش تجارت خارجی ایران در چهار ماه اول سال آگاهی داد و اظهار داشت که افزایش 65 درصدی صادرات و 32 درصدی واردات در این دوره ثبت شده است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، مهدی میراشرفی با اعلان اینکه کارنامه تجارت خارجی کشور در چهار ماهه نخست سال ۱۴۰۰ حاکی از بهبود وضعیت این بخش و رشد آمارهای صادرات و واردات است، جزییات آنرا تشریح نمود.
وی اظهار داشت: در طول این مدت ۵۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۹ میلیارد دلار بین ایران و کشورهای مختلف مبادله شد که مقایسه آن با زمان مشابه سال قبل نشان دهنده رشد ۲۱ درصدی در وزن و ۴۷ درصدی در ارزش کالاهاست. همین طور سهم صادرات کالاهای غیرنفتی از مجموع تجارت خارجی ۳۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش ۱۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود که نسبت به زمان مشابه سال قبل از نظر وزن ۲۷ درصد و از حیث ارزش ۶۵ درصد رشد داشته است.
رییس کل گمرک ایران افزود: عمده کالاهای صادر شده در طول این مدت شامل گاز مایع شده، پلی اتیلن، محصولات نیمه تمام از آهن، متانول، بنزین، شمش آهن و فولاد و صنایع فولادی، میله های آهنی، پروپان مایع، قیر و کاتد از مس بود.
میراشرفی اعلام نمود که کشورهای مقصد کالاهای صادراتی ایران به ترتیب چین با حدود ۱۰ میلیون تن به ارزش چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، عراق با ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار، ترکیه با یک میلیون تن به ارزش ۹۲۳ میلیون دلار و افغانستان با یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش ۷۲۸ میلیون دلار بوده اند.
رییس کل گمرک ایران درباب آمار واردات در چهار ماهه نخست سال جاری نیز اظهار داشت: در طول این مدت ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار وارد کشور شد که نسبت به زمان مشابه سال قبل از حیث وزن پنج درصد و از نظر ارزش ۳۲ درصد رشد داشت.
وی ادامه داد: نکته قابل توجه این است که ۹.۴میلیون تن از کالاهای وارد شده کالای اساسی است که ۸.۴ میلیون تن آن شش قلم کالایی است که شامل ارز ترجیحی است و با وجود بیش از ۴.۶ میلیون تن کالای اساسی موجود در اماکن بندری، حدود ۴۰۰ هزار تن درحال تخلیه در لنگرگاه ها و بیش از یک میلیون تن کالای اساسی در شناورهایی که منتظر تخلیه هستند نزدیک به ۱۵ و نیم میلیون تن ذخایر کالاهای اساسی است که نسبت به گذشته میزان مناسبی برای کشور است.
میراشرفی افزود: تلفن همراه، ذرت دامی، روغن آفتابگردان، جو، کنجاله، گندم، دانه سویا، شکر و برنج عمده ترین کالاهای وارداتی به کشور بود که به جز تلفن همراه سایر اقلام وارداتی در زمره کالاهای اساسی و ضروری قرار دارد و بعد از مصوبات ترخیص درصدی و اعتباری سرعت ترخیص کالاهای اساسی نیز افزایش چشم گیری داشته است؛ به شکلی که از متوسط روزی ۴۷ هزار تن در بندر امام (ره) در سه ماهه اول سال به روزی ۶۲ هزار تن در روز در تیر ماه رسیدیم که افزایش ۳۲ درصدی ترخیص کالاهای اساسی را در تیرماه نشان میدهد.
معاون وزیر اقتصاد در مورد با اهمیت ترین کشورهای طرف معامله واردات در چهار ماهه ابتدی امسال اظهار داشت: امارات متحده عربی با صادرات چهار میلیون تن کالا به ارزش چهار میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار به ایران در جایگاه نخست و چین با یک میلیون تن کالا به ارزش سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار، ترکیه با یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، آلمان با ۳۵۱ هزار تن به ارزش ۵۶۳ میلیون دلار و سوئیس با ۶۷۲ هزار تن به ارزش ۵۳۹ میلیون دلار در رده های بعدی قرار دارند.
رییس کل گمرک ایران همین طور با اشاره به بهبود وضعیت ترانزیت کالا از قلمرو کشورمان اظهار نمود: در چهار ماهه ابتدای امسال سه میلیون و ۷۵۳ هزار تن کالا از مرزهای زمینی جمهوری اسلامی ایران وارد شد و کانتینرهای حامل کالا بعد از انجام تشریفات گمرکی وطی مسیرهای گوناگون، مرزهای خروجی را به طرف کشورهای مقصد ترانزیت ترک کردند.
وی تصریح کرد: مقایسه میزان ترانزیت کالا در چهار ماهه نخست امسال با زمان مشابه سال قبل حاکی از رشد ۹۵ درصدی است و بنظر می رسد در صورت ایجاد زیرساخت های مناسب و رفع تعدادی از مشکلات این حوزه می توان افزایش بیشتری را دراین زمینه انتظار داشت.
منبع:

1400/05/09
10:01:31
0.0 / 5
181
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , دلار , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است