مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا:

سه محصول جدید سایپا تا آخر سال وارد بازار می شود

سه محصول جدید سایپا تا آخر سال وارد بازار می شود سیب پال: مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا از عرضه سه محصول جدید تا آخر سال 1400 آگاهی داد.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر به نقل از سایپا، سیدجواد سلیمانی در مجمع عمومی عادی سالیانه سایپا برای سال منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ اظهار نمود: امیدوار هستیم خودرو شاهین با گیربکس اتوماتیک را نیز در پاییز امسال تولید و به بازار عرضه نماییم.
سلیمانی افزود: علاوه بر این دو محصول، خودرو اطلس نیز که یک محصول کراس برپایه خودرو های ساینا و کوییک است، تولید می شود و جایگزین محصول تیبا خواهد شد.
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با اشاره به این که یکسال از توقف تولید خودرو پراید می گذرد، اضافه کرد: پراید بعنوان یک خودرو با تکنولوژی قدیمی نماد شرکت سایپا شده بود و تهدیدها و تخریب هایی برای برند سایپا و حتی صنعت خودرو به دنبال داشت.
سلیمانی اظهار نمود: منتقدان داخلی و رسانه های خارج از کشور نیز سطح ایمنی و تکنولوژی پراید را دستاویزی برای زیر سوال بردن خودروسازی کشور قرار داده بودند؛ بدین جهت توقف تولید این خودرو یکی از اولین برنامه هایی بود که در سایپا در دستور کار قرار دادیم.
وی به زیان ده بودن تولید خودرو پراید نیز اشاره نمود و اضافه کرد: باتوجه به قیمت گذاری دستوری، تولید هر دستگاه پراید از نظر مالی نیز برای سایپا ضرر به همراه داشت به شکلی که گزارش های مالی نشان میدهد اگر تولید پراید ادامه پیدا می کرد در یکسال گذشته ۲۳۰۰ میلیارد زیان بیشتر برای سایپا به همراه داشت.
مدیرعامل سایپا با اعلان اینکه پراید سهم قابل توجهی از تیراژ تولید این خودروساز را به خود اختصاص داده بود، اظهار داشت: نگرانی هایی برای توقف تولید وجود داشت اما با تلاش مدیران، کارکنان و زنجیره تامین سایپا در کمتر از دو ماه محصولات جدید جایگزین پراید شدند و در آخر سال ۹۹ نیز شاهد بودیم که سایپا بدون پراید نسبت به سال ۹۸ افزایش تولید نیز داشت.
سلیمانی در ادامه به تولید و عرضه محصول جدید شاهین نیز اشاره نمود و اضافه کرد: در سالهای قبل خودروهایی بعنوان محصول داخلی تولید و ارائه شد اما بیشتر آنها نتیجه تغییر اندکی در طراحی یا امکانات خودرو های غیرایرانی بود اما شاهین محصولی است که از صفر تا صد طراحی و تولید آن کاملاً داخلی و متعلق به گروه خودروسازی سایپا است.
وی اضافه کرد: شاهین با تکنولوژی به روز و استانداردهایی که امکان عرضه آن به بازارهای صادراتی را فراهم نموده، تولید و با کمترین ایراد و استقبال قابل توجه به بازار ارائه شد.
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در گزارش خود به سهامداران از رفع مشکلات در عرصه تولید خودرو های تجاری در شرکت های زامیاد و سایپادیزل آگاهی داد و اضافه کرد: تولید وانت زامیاد که همه آنرا با نام نیسان آبی می شناسند نیز تا آخر سال متوقف و محصول پادراپلاس با توان فنی و امکانات به روز جایگزین آن خواهد شد. همین طور پروژه تولید اتوبوس های برقی و دیزلی نیز در این دو شرکت شروع و قراردادهای خوبی نیز در امتداد آن منعقد شده و به زودی توان تولید خودرو های تجاری سایپا نیز احیا خواهد شد.
سلیمانی در بخش حساب های مالی سایپا نیز اظهار نمود: در سه ماه نخست سال ۹۹ سایپا از زیان خارج و به سود عملیاتی نزدیک شد اما افزایش قابل توجه نرخ ارز و نهاده های تولید در کنار قیمت گذاری دستوری برنامه ریزی های ما را بهم ریخت و مجدداً زیان ده شدیم.
مدیرعامل سایپا اظهار داشت: با کوشش های صورت گرفته در بخش های مالی و کاهش قابل توجه تعهدات ناشی از اجرای برنامه های دقیق در زمینه فروش، در سه ماه نخست امسال نیز زیان ده نبوده ایم و اگر فاکتورهای اقتصادی تغییر نکند، امسال از زیان خارج خواهیم شد.
سلیمانی در تشریح بیشتر تلاش ها برای کاهش تعهدات اظهار نمود: در ابتدای سال ۹۸ بیش از ۵۴۰ هزار تعهد در سایپا داشتیم اما این عدد هم اکنون به ۱۷۰ هزار تعهد رسیده که معادل چهار ماه تولید است. ضمن این که تعداد تعهدات معوق نیز کمی بیش از ۳ هزار دستگاه است و امیدواریم به زودی، صفر شود.
مدیرعامل سایپا افزود: تا اختتام چهارماه نخست سال، هیچ تعهدی برای سال ۱۴۰۱ ایجاد نکرده ایم که از نظر انضباط مالی امتیاز ویژه ای برای ما بشمار می رود.
گفتنی است، مجمع عمومی عادی سالیانه سایپا برای سال منتهی به ۳۰ اسفند ۹۹ با حضور بیش از ۷۳ درصد سهامداران بامداد روز پنجشنبه ۳۱ تیرماه انجام شد و صورت های مالی به تصویب اعضا رسید.
در این مجمع، سهامداران عملکرد مدیرعامل و اعضای هیات مدیره گروه خودروسازی سایپا خصوصاً در زمینه توسعه سبد محصولات را باتوجه به شرایط سخت ناشی از تحریم ها و کرونا مطلوب ارزیابی کرده و خواهان پیگیری هیات مدیره برای رفع اشکال قیمت گذاری دستوری و زیان های ناشی از آن شدند


منبع:

1400/05/03
23:09:58
0.0 / 5
196
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است