مكاتبه گمرك با وزارت جهاد كشاورزی

تكلیف واردات موز را فورا مشخص كنید

تكلیف واردات موز را فورا مشخص كنید سیب پال: به دنبال جریان پیش آمده در ارتباط با واردات موز، گمرک ایران از وزارت جهاد کشاورزی خواسته که تکلیف واردات موز را فورا مشخص نماید چونکه هم اکنون حجم زیادی از این کالا فسادپذیر در گمرک وجود دارد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، در تازه ترین مکاتبه گمرک ایران با وزارت جهاد کشاورزی، جریان اعلام موضع وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در مورد نحوه واردات موز و همین طور مصوبه سال قبل که واردات این کالا را مشروط به صادرات سیب دانسته بود، مورد توجه قرار گرفته است.
در این مکاتبه از طرف جمال ارونقی (معاون فنی گمرک ایران) به گیلان پور (معاون صنایع تبدیلی و کسب و کارهای وزارت جهاد کشاورزی) اعلام شده که معاون تجاری داخلی وزارت صمت طی نامه ای به گمرک ایران اعلام نموده است که «از نظر این معاونت واردات موز با مکانیسم ها و مقررات ابلاغی صادرات و واردات بلامانع بوده و لازم است باتوجه به قانون انتزاع وظایف و اختیارات بخش کشاورزی، موضوع از طرف وزارت جهاد کشاورزی کسب تکلیف شود.» بر این اساس معاون فنی گمرک در ادامه با اشاره به حجم چند هزار تنی موز موجود در گمرک، از معاون وزارت جهاد کشاورزی خواسته تا باتوجه به فسادپذیر بودن کالا و وضعیت جوی که در گمرکهای جنوبی وجود دارد موضوع بررسی و به قید فوریت نتیجه اطلاع داده شود.
ماجرای مکاتبات و واردات موز در مقابل صادرات سیب
این ماجرا به مصوبه سال قبل ستاد تنظیم بازار برمی گردد که در ارتباط با واردات موز مصوب کرد واردات این کالا به شرط صادرات سیب و با انجام ثبت سفارش و دریافت کد رهگیری بانک صورت گیرد.
اما مدتی پیش بود که گمرک ایران طی مکاتبه ای با وزارت صمت اعلام نمود آن چه که حالا اتفاق می افتد این است که جریان ثبت سفارش و تامین ارز واردات موز از طرف دستگاه های مربوطه همچون وزارت صمت و بانک مرکزی صورت می گیرد، در صورتیکه صادرات سیب به ازای آن اتفاق نیفتاده است؛ بدین جهت درخواست شده بود تا تکلیف واردکنندگان موزهایی که صادرات سیب انجام نداده اند، مشخص شود.
به دنبال آن معاونت داخلی وزارت صمت به گمرک اعلام نموده بود که این مصوبه در امتداد تشویق صادرات سیب و از طرفی تنظیم بازار موز در آخر سال قبل بوده و هم اکنون زمان ارائه سیب درختی سپری شده و از این مصوبه هم گذشته است، بدین سبب پروسه تجارت صادرات سیب درختی و واردات موز باید طبق مقررات جاری صادرات و واردات صورت گیرد.
اما معاون تجاری داخلی وزارت صمت که در اعلام خود به صورتی تاکید داشت که از نظر این وزارتخانه و در وضعیت موجود امکان واردات موز بدون صادرات سیب وجود دارد، باز هم از گمرک خواسته بود که در این رابطه از وزارت جهاد کشاورزی استعلام گرفته و تکلیف را مشخص نماید.
براین اساس در حالی حالا گمرک ایران از وزارت جهاد کشاورزی درخواست تعیین تکلیف فوری دارد که هم اکنون حدود ۳۰۰۰ تن موز در گمرک دپو شده یا درحال حمل و رسیدن به کشور است؛ در صورتیکه با وجود ثبت سفارش و تعیین منشا ارز، صادراتی به ازای سیب انجام نشده است.
معاون فنی گمرک قبل از این گفته بود چون این کالاها ثبت سفارش شده و منشا ارز آن تایید و از تخفیف استفاده نکرده است، گمرک می تواند نسبت به ترخیص کالا به جهت ممانعت از فسادپذیری آن اقدام نماید.
منبع:

1400/05/01
17:23:02
0.0 / 5
200
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است