معاون بانك مركزی اعلام كرد

وجود ۱۲۰ میلیون كارت بانكی و ماهی ۴ میلیارد تراكنش

وجود ۱۲۰ میلیون كارت بانكی و ماهی ۴ میلیارد تراكنش معاون بانک مرکزی اظهار داشت: ۲۶ مرکز نوآوری فناوری های مالی در ایران وجود دارد و ۸۷ درصد از موسسات مالی و اعتباری ایران دارای مرکز نوآوری مالی هستند. ضمن آنکه هم افزایی میان بانک ها و فین تک ها، شناخت اکوسیستم فین تک کشور و ارتباط با بازیگران آن در کنار پشتیبانی از تمامی بخش های زیست بوم نوآورانه در کشور از مهم ترین اهداف این مراکز است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، مهران محرمیان در وبینار تخصصی «تأمین مالی نوآورانه برای پیشرفت فناورانه، نقش فین تک ها، ابزارهای مالی و نهادها» که توسط پژوهشکده مطالعات و فناوری ریاست جمهوری با همکاری دانشگاه توکای ژاپن و حضور کارشناسان و اساتید دانشگاه های بین المللی برگزار شد، با مروری بر نگاههای بانک مرکزی در توسعه فناوری مالی اظهار داشت: در ایران ۹۲ درصد از جمعیت بالای ۱۵ سال، دارای حساب بانکی هستند که در این خصوص جزء کشورهای برتر هستیم. بخش قابل توجهی از سرویس ها به واسطه حدود ۱۲۰ میلیون کارت بانکی تراکنش دار انجام می شود و ماهانه حدود چهار میلیارد تراکنش محصول این سرویس دهی است.

وی که یکی از سخنرانان اصلی این وبینار بود با اشاره به اینکه سرانه پایانه های فروش در ایران به ازای هر ۸۰ نفر یک پایانه است، اضافه کرد: در کشور، نسبت اسکناس به میزان نقدینگی ۲.۳۳ درصد است که نشان از رونق و گستردگی پوشش خدمات پرداخت و بانکداری الکترونیک دارد.

محرمیان در ادامه به تشریح برنامه های بانک مرکزی در پشتیبانی از فناوری های مالی پرداخت و اظهار داشت: در حوزه زیرساخت ارتباطی با فناوران میتوان به استقرار هاب فناوران مالی با هدف تسهیل ارتباط فناوران مالی با زیرساخت شبکه پرداخت الکترونیک و کنترل و نظارت همه جانبه بر پرداخت های کارت به کارت اشاره نمود. راه اندازی کیف الکترونیک پول هم یکی دیگر از پروژه های بانک مرکزی در زمینه فناوری مالی است؛ تدوین مقررات کیف الکترونیک پول با هدف افزایش تنوع ابزارهای پرداخت و فراهم ساختن امکان حضور بازیگران جدید در این خصوص انجام شده و ادامه مراحل هم درحال تکمیل است.

این مقام مسئول بانک مرکزی در ادامه سخنانش به مبحث «نئوبانک» پرداخت و اظهار داشت: تدوین مقررات در زمینه نئوبانک ها با هدف زمینه سازی ظهور آنها به همراه زمینه سازی یکپارچه سازی خدمات بانکی با سایر حوزه ها هم در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد.

محرمیان در زمینه «بانکداری باز» و تلاشهای انجام شده برای پیاده سازی آن در ایران اظهار داشت: تدوین راهبرد در زمینه پلت فرم های بانکداری باز برای تسهیل استفاده فناوران مالی از خدمات شبکه بانکی و امکان یکپارچه سازی خدمات بانکی با سایر پلت فرم ها در مورد این نسل از بانکداری مورد توجه جدی سیاست گذار پولی قرار دارد.

محرمیان به پروژه «سند باکس» هم بعنوان یکی از برنامه های بانک مرکزی در زمینه فناوری های مالی اشاره نمود و افزود: ایجاد محیط سند باکس برای شناسایی سریع تر مخاطرات فناوران مالی و تسهیل صدور مجوزها بعنوان اولویت در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد.

معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی در مورد مراکز نوآوری ایران در حوزه ی پولی و بانکی اظهار داشت: ۲۶ مرکز نوآوری در ایران وجود دارد و حدود ۸۷ درصد از مؤسسات مالی ایران دارای مراکز نوآوری هستند.

محرمیان در انتها تاکید کرد: عرضه زیرساخت های فنی و API های مناسب برای ایجاد ارتباط بین بانک ها و استارت آپ های حوزه فین تک، دسترسی به بازار و جلب اعتماد مشتریان، امکان سرمایه گذاری، فرایند مشاوره و انتقال تجربه به استارت آپ ها و کمک به استارت آپ های فین تک در بحث رگلاتوری از مهم ترین خدمات مراکز نوآوری ایران در حوزه پولی و بانکی است.1400/04/16
23:32:54
0.0 / 5
217
تگهای خبر: ابزار , اسكناس , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است