كاهش شدید سرمایه گذاری خارجی در جهان

كاهش شدید سرمایه گذاری خارجی در جهان سیب پال: آنکتاد از کاهش سرمایه گذاری خارجی در جهان به یک تریلیون دلار به سبب کرونا آگاهی داد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد- آنکتاد- در گزارشی اعلام نمود: مجموع سرمایه گذاری خارجی در جهان در سال ۲۰۲۱ به یک تریلیون دلار دلار کاهش یافته که این رقم ۳۵ درصد کمتر از رقم ثبت شده در سال قبل است. این میزان همین طور پایین ترین میزان سرمایه گذاری خارجی در سراسر جهان از سال ۲۰۰۵ بدین سو شمرده می شود.
بیشترین کاهش در سرمایه گذاری خارجی مربوط به کشورهای توسعه یافته بوده نسبت به سال قبل ۵۸ درصد کمتر شده است. همین طور به تفکیک آماری، سرمایه گذاری خارجی در اروپا ۸۲ درصد و در منطقه آمریکای شمالی ( شامل ایالات متحده آمریکا، کانادا و مکزیک) ۴۲ درصد کاهش یافته است.
این کاهش در سرمایه گذاری خارجی در کشورهای درحال توسعه از همه کمتر و تنها معادل هشت درصد بطور متوسط بوده است.
در میان کشورهای مختلف، چین به مانند سال قبل کماکان اصلی ترین مقصد سرمایه گذاری های خارجی در جهان بوده و در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۴۹ میلیارد دلار سرمایه جذب کرده است.
این رقم به نسبت سال ۲۰۲۰ بیان کننده افزایش شش درصدی بوده و بدین سان چین تنها اقتصاد در میان اقتصادهای بزرگ شمرده می شود که روند جذب سرمایه خارجی آن صعودی باقی مانده است.
طبق اعلام آنکتاد، اصلی ترین دلیل کاهش قابل توجه سرمایه گذاری خارجی جهان در سال ۲۰۲۱ ناشی از شیوع ویروس کرونا و نگرانی از فضای نامطیمن ایجادشده از آن بوده است.
تخمین زده می شود که با پیشرفت در مقابله با کرونا در امسال، روند سرمایه گذاری خارجی باردیگر به جریان افتاده و کشورهای مختلف شاهد ورود موج تازه ای از سرمایه ها از خارج مرزهای خود باشند با این وجود انتظار می رود که امسال هم کرونا به مانند سال قبل بعنوان اصلی ترین عامل کاهش انگیزه سرمایه گذاران خارجی برای انجام پروژه های جدید عمل کند.

منبع:

1400/04/03
15:00:30
0.0 / 5
185
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است