در جلسه هیات دولت انجام شد

تصویب بخشنامه اجرائی عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی

تصویب بخشنامه اجرائی عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی سیب پال: در جلسه روز چهارشنبه هیئت دولت به ریاست حجت الاسلام والمسلمین روحانی رییس جمهوری، سازمان برنامه و بودجه کشور گزارشی درباب «آمایش سرزمین» به هیئت وزیران ارائه داد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، سازمان برنامه و بودجه کشور در گزارش خود با اشاره به اهمیت و ضرورت «آمایش سرزمین» بعنوان برنامه ریزی راهبردی سرزمینی برای بازآرایی فعالیت، جمعیت و زیرساخت ها بر شالوده فرصت ها و توان سرزمین، تاریخچه و سیر تطور و تکوین آمایش سرزمین در ایران از دهه ۱۳۵۰ تا ۱۳۹۰ را مورد بررسی قرار داده است.
سند آمایش سرزمین باتوجه به الزامات قانونی مندرج در اصل چهل و هشتم قانون اساسی، سیاست های کلی آمایش سرزمین (ابلاغی مقام معظم رهبری)، ماده (۳۲) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور و ماده (۲۶) قانون برنامه ششم توسعه کشور، در دو سطح ملی و استانی تهیه و تدوین شده است.
به سبب چشم انداز «سند آمایش سرزمین» در افق ۱۴۲۴، ایران سرزمینی خواهد بود که با تاکید بر جامعه بالنده، تمدن دیرین فرهنگ اسلامی – ایرانی فاخر، انسجام ملی، هم نوایی خرده فرهنگ ها، استعدادهای انسانی و سرزمینی خدادادی، جوشش های نوآوری فناورانه، نمودهای بارز تحقق الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت را به جهان عرضه می کند و به دستاوردها و اهداف زیر شده است:
نقش آفرینی و رقابت پذیری در شبکه جریان های منطقه ای و بین المللی، اقتصاد متنوع، درون زا، برون گرا و ارزش آفرین مبتنی بر سرمایه انسانی، فناوری نوآورانه و تخصص ها و مزیت های منطقه ای، حفاظت، احیاء و بهره برداری خردمندانه از منابع طبیعی و محیط زیست، سازمان فضایی شبکه ای، متعادل، منسجم، هم پیوند، تاب آور، انعطاف پذیر و غیرمتمرکز سازگار با تغییر اقلیم، عدالت، رفاه و مشارکت اجتماعی، حفظ و تعمیق انسجام ملی، یکپارچگی سرزمین و هویت ایرانی – اسلامی و نیز امنیت بالنده سرزمین در همه وجوه قدرت بازدارنده.
در گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور همین طور از اقدامات زیر بعنوان الزامات تحقق و پیاده سازی «سند آمایش سرزمین» یاد شده است:
تهیه پیش نویس مصوبه آب قابل برنامه ریزی، تدوین لایحه اصلاح قانون تقسیمات سیاسی کشور، تدوین تمهیدات، دستورالعمل ها و یا بخشنامه ها، منطقه بندی آمایشی کشور و تدوین اسناد آمایش منطقه ای، سامانه پایش و ارزیابی توسعه فضایی کشور، بازبینی دوره ای سند، تعیین محدوده شهر منطقه ها، تبیین الگوی توزیع فضایی و محدوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، تعیین اولویت های صنعتی ملی و استانی، تعیین اراضی مستعد (مرغوب) کشاورزی، تهیه نقش های کاربری اراضی در سطح ملی و تدوین الگوی کشت ملی و منطقه ای با در نظر گرفتن آب قابل برنامه ریزی مصوب.

تصویب بخشنامه اجرائی عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی
هیئت وزیران در اجرای تکلیف مقرر در بند «ک» تبصره (۱) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور در خصوص فراهم کردن زیرساخت های فیزیکی و نرم افزاری لازم جهت عرضه و انجام معامله گاز طبیعی در بورس انرژی در سال ۱۴۰۰، بخشنامه اجرائی مربوط به آنرا تصویب کرد.
به سبب بخشنامه فوق، شرکت ملی گاز ایران مکلف است در سال ۱۴۰۰، با در نظر داشتن تراز تولید و مصرف گاز طبیعی، زیرساخت­های فیزیکی و نرم افزاری لازم را جهت عرضه و انجام معامله تا سقف حداکثر ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در بورس ایجاد نماید.
همچنین بمنظور تجاری سازی و افزایش سهم بخش خصوصی در زمینه انرژی، سایر عرضه کنندگان که صلاحیت آنها به تأیید شرکت گاز و بورس می رسد، در سال ۱۴۰۰ می توانند گاز طبیعی را از یکی از منابع گازهای بازیافتی از مشعل واحدهای عملیاتی، گاز صرفه جویی شده در قالب گواهی های صرفه جویی در بازار بهینه سازی مصرف انرژی و طرح های بهینه سازی مصرف انرژی ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، تامین و در بورس انرژی عرضه نمایند.
روش انجام معامله، مراحل و اقدامات لازم قبل از عرضه، حین عرضه و بعد از عرضه، حدود وظایف و مسئولیت های کارگزاران، شرایط انجام معامله، امور مربوط به تسویه پایاپای و تحویل کالا، تسویه و تحویل با تأخیر و شکایت درباب کمیت و کیفیت کالاهای معامله شده و سایر موارد مربوط به معاملات گاز طبیعی، مطابق با مقررات بازار سرمایه خواهد بود.
شرکت های ملی گاز ایران و بورس انرژی ایران همین طور موظفند در اجرای این بخشنامه، هر سه ماه یکبار گزارش عملکرد درباب معاملات گاز طبیعی را به وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ارائه نمایند.

تغییر دستگاه اجرائی طرح راه اندازی بیمارستان های جایگزین خاتم الانبیاء، بهاران و بوعلی زاهدان
هیئت وزیران با پیشنهاد مشترک وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص تغییر دستگاه اجرائی طرح راه اندازی بیمارستان های جایگزین بیمارستان های فرسوده خاتم الانبیاء، بهاران و بوعلی زاهدان موافقت نمود.
به سبب این تصمیم، دستگاه اجرائی طرح یاد شده از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زاهدان، به سازمان مجری ساختمان ها و تأسیسات دولتی و عمومی تغییر یافت.

تصویب بخشنامه اجرائی قانون تعاونی نمودن تولید و یکپارچه شدن اراضی
هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و با هدف ایجاد و پشتیبانی از شرکت های تعاونی تولید روستایی، بخشنامه اجرائی قانون تعاونی نمودن تولید و یکپارچه شدن اراضی را به تصویب رساند.
ایجاد انگیزه برای جذب و توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و کاهش احتمال زیان تولید، ساماندهی پروسه تولید و افزایش راندمان، کاهش هزینه های تولید و بهبود کیفیت مواد و فرآورده های غذایی، تخصیص هدفمند منابع به بخش کشاورزی روستایی در جهت تحقق خود کفایی، پشتیبانی از ساخت زیربناها و رویکرد حمایتی و تشویقی در زمینه آب های کشاورزی، از مهم ترین دلیلهای تصویب آین بخشنامه بشمار می روند.
بر اساس این بخشنامه، وزارت جهاد کشاورزی مجاز است با رعایت حدنصاب فنی و اقتصادی اراضی، در مناطقی که برمبنای موافقت صاحبان حداقل دو سوم اراضی کشاورزی متعلق به اعضای شرکت تعاونی تولید روستایی و سایر کشاورزان و نتایج مطالعات امکان سنجی، مناسب تشخیص داده می شود، برنامه تعاونی نمودن تولید و یکپارچه شدن اراضی را اجرائی نماید.
این برنامه مشتمل بر مجموعه ای از اقدامات فنی و اجرائیست که توسط وزارت جهاد کشاورزی بمنظور بهره برداری جمعی و گروهی از منابع، عوامل تولید و اعمال مدیریت یکپارچه آب و کشاورزی در قالب سازوکارهای مشارکتی و با هدف تسهیم منافع به نسبت منابع، کار، سرمایه و یکپارچه شدن قطعات اراضی در زمینه عمل شرکت تعاونی تولید روستایی به اجرا در می آید.
همچنین وزارتخانه مذکور موظف است بمنظور بهره برداری مناسب از منابع آب و خاک و افزایش راندمان، برنامه تعاونی نمودن تولید و یکپارچه شدن اراضی را در قالب پشتیبانی از تشکیل، توسعه و پایداری شرکت های تعاونی تولید روستایی و استقرار و توانمندسازی این شرکتها به اجرا درآورد.
علاوه بر این، شرکت تعاونی تولید روستایی می تواند راساً بر حسب ضرورت و با موافقت کشاورزان، عملیات کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی را در تمام یا قسمتی از اراضی آنان انجام دهد و یا اجرای تمام یا قسمتی از برنامه را با موافقت اعضای ذینفع، تحت نظارت خود به گروهی از اعضا و یا اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار کند. همین طور شرکت می تواند در صورت لزوم اراضی اشخاصی را که عضو شرکت نیستند، اما اراضی آنان در زمینه عمل شرکت قرار دارد، برای اجرای کارهای تولیدی و کشاورزی خریداری و یا اجاره نماید.
وزارت نیرو نیز موظف است بمنظور ارتقای کارایی و راندمان آب کشاورزی، اعمال مدیریت صحیح در جهت استقرار نظام بهره برداری مناسب و تحقق مدیریت مشارکتی آب کشاورزی در زمینه عمل شرکت های تعاونی تولید روستایی، اقدامات ذیل را انجام دهد:
الف) تحویل حجمی آب در شبکه های آبیاری، زهکشی و منابع آب زیرزمینی در قالب الگوی کشت منطقه تا سقف پروانه بهره برداری.
ب) واگذاری وظایف مدیریت توزیع، بهره برداری، نگهداری و حفاظت از منابع آب سطحی و زیرزمینی، تأسیسات و شبکه های آبیاری، زهکشی و جمع آوری هزینه ها و نیز سایر وظایف تصدی گری به شرکت های تعاونی تولید روستایی مشروط به وجود توانمندی ها و ظرفیت های لازم مورد تایید وزارت نیرو در این شرکتها در قالب مقررات موجود.
پ) رفع نقصها و بهسازی شبکه های آبیاری و نصب سیستم های کنترل و اندازه گیری بمنظور تحویل حجمی آب در منابع آب سطحی.
ت) کنترل و نظارت بر پروسه تجهیز چاه های کشاورزی به ابزار اندازه گیری
ث) تعیین نحوه استفاده و برداشت منابع آب باتوجه به ضوابط موجود.
همچنین شرکت های تعاونی تولید روستایی موظف به رعایت الگوی کشت و مصرف بهینه آب بر طبق مصوبات کارگروه ملی سازگاری با کم آبی و سیاست های اجرائی وزارت جهاد کشاورزی برای آن منطقه تا سقف پروانه بهره برداری آب صادره توسط وزارت نیرو می باشند.
شرکت های تعاونی تولید روستایی می توانند درچارچوب قوانین و مقررات مرتبط، نسبت به تأسیس اتحادیه های تعاونی تولید روستایی مبادرت نمایند.

تصویب بخشنامه اجرائی نشان (برند) ملی گردشگری جمهوری اسلامی ایران
هیئت وزیران در امتداد تکلیف مقرر در قانون تشکیل وزارت (سازمان سابق) میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص انجام برنامه های تبلیغی در زمینه گردشگری از طرف این وزارتخانه و نیز نقش قابل توجه نشان ملی گردشگری در ارتقای هویت صنعت گردشگری کشور، بخشنامه اجرائی نشان (برند) ملی گردشگری جمهوری اسلامی ایران را از تصویب گذراند.
مطابق این بخشنامه، نشان (برند) ملی گردشگری جمهوری اسلامی ایران بر طبق هویت ایرانی - اسلامی توسط وزارت میراث فرهنگی، طراحی و بعد از تأیید شورای راهبری و نظارت بر سند استراتژیک توسعه گردشگری ابلاغ می شود.
همچنین برنامه عملیاتی و اجرائی و ساز و کار همکاری دستگاه های اجرائی ذیربط درباب نشان (برند) ملی گردشگری، توسط وزارت میراث فرهنگی، تهیه و تدوین و بعد از بررسی و تأیید در کارگروه های تخصصی نشان (برند) ملی گردشگری که ذیل شورای راهبری و نظارت بر سند استراتژیک توسعه گردشگری تشکیل می گردد، از طرف این شورا ابلاغ می شود.
علاوه براین، کلیه دستگاه های اجرائی موظفند، بمنظور ترویج و نهادینه سازی نشان (برند) ملی گردشگری، اعتبارات مورد نیاز برای اجرای فعالیت ها و اقدامات حمایتی را در قالب اعتبارات سالانه خود پیش بینی و به سازمان برنامه و بودجه کشور ارائه نمایند.
منبع:

1400/03/13
23:46:02
0.0 / 5
329
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است