سازمان برنامه و بودجه خبر داد

واریز ۸۳۰ میلیون دلار از طلب كرونا

واریز ۸۳۰ میلیون دلار از طلب كرونا به گزارش سیب پال آنطور که مسؤلان سازمان برنامه و بودجه اعلام کردند، از منابع یک میلیارد دلاری که برای هزینه های کرونا از صندوق توسعه ملی باید پرداخت می شد، تابحال بانک مرکزی معادل ریالی ۸۳۰ میلیون دلار را در اختیار خزانه داری قرار داده است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، حمید پوراصغری - معاون علمی فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه - امروز (سه شنبه) در نشستی خبری ابعاد مختلفی از عملکرد سازمان در بخش های مربوطه را شرح داد.

جریان پرداخت سهم کرونا از صندوق توسعه ملی
در حالی در ابتدای سال ۱۳۹۹ با درخواست رئیس جمهور و مجوز مقام معظم رهبری قرار بر پرداخت یک میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای پرداخت هزینه های کرونا شد که بانک مرکزی در این زمان به صورت تدریجی پرداخت را انجام داد.
در این زمینه عوض پور از مدیران معاونت مربوطه در پاسخ به سوال ایسنا، اعلام نمود که تابحال ۸۳۰ میلیون دلار از مبلغ یک میلیارد دلار از جانب بانک مرکزی و به صورت تدریجی به ریال تبدیل و به خزانه داری کل کشور واریز شده است.
به گفته وی، ۱۷۰ میلیون دلار دیگر باقیمانده که آنرا هم با مذاکرات صورت گرفته تبدیل به ریال و پرداخت خواهد شد.
عوض پور اظهار داشت که از مبلغ ریالی پرداخت شده ۱۶ هزار میلیارد تومان در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است و برای بخش های دیگر همچون بیمه بیکاری هم اختصاص یافته است.

افزایش ۱۲۰ تا ۱۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان
در ادامه، پوراصغری - معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه - هم درباره حمایت هایی که دولت از بخش های مختلف طی سالهای گذشته انجام داده به مبحث بازنشسته ها اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به این که طی این سال ها حقوق شاغلان بر مبنای فصل های قانون مدیریت خدمات کشوری در مقاطع مختلف افزایش داشته سبب شده بود بازنشسته ها مبتلا به اختلال در دریافت شوند. بر این اساس، با عنایت به اجبار قانون برنامه ششم توسعه در خصوص رفع تبعیض در پرداختی ها از سال ۱۳۹۶ این مورد در دستور کار قرار گرفت و ما اصلاح پرداخت ها و اعمال فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری را اعمال کردیم.
وی ضمن اشاره به همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری و به تازگی تأمین اجتماعی، خاطرنشان کرد که ۱۲۰ هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری و همینطور ۵۳ هزار میلیارد تومان برای بازنشستگان تأمین اجتماعی از راه تعدیه بدهی دولت اختصاص پیدا کرده است.

بر اساس اعلام این مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه، از آخر سال ۱۳۹۸ تابحال متوسط حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری با افزایش ۱۲۰ درصدی به هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و متوسط حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی با رشد ۱۳۸ درصدی به پنج میلیون تومان افزایش یافت.

افزایش مستمری به ۱.۴ میلیون تومان

معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه ضمن اشاره به سایر برنامه های حمایتی دولت در زمان شیوع کرونا اظهار داشت که در مورد پشتیبانی از کودکان و زنان بی سرپرست، سالمندان و معلولان حمایت هایی از راه نهادهای پوششی و حمایتی همچون سازمان بهزیستی و کمیته امداد صورت گرفت. بطوریکه توانستیم تعداد ۲.۲ میلیون خانوار زیر پوشش این نهادها را با افزایش اعتبار به ۳.۳ میلیون خانوار افزایش دهیم که رشد ۵۰ درصدی پوشش را در این بخش دارد.

وی خاطرنشان کرد که میزان مستمری که به خانوارهای زیر پوشش پرداخت می شود از متوسط ۷۵ هزار تومان در سال ۱۳۹۲ به متوسط یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان امسال افزایش پیدا کرده است که نمی گوییم این کافی و کامل است اما تلاش کردیم با نگاه مثبت در این بخش حرکت نماییم.
پور اصغری اظهار داشت: در جریان کرونا علاوه بر منابعی که از صندوق توسعه ملی دریافت شد، حدود ۹۰۰۰ میلیارد تومان از محل بودجه عمومی اختصاص پیدا کرده است و در ارتباط با مبارزه با کرونا ۱۴ برنامه مختلف را تدوین و اجرایی کردیم و در بخش های مختلف همچون تأمین تجهیزات، وسایل حفاظتی، تأمین دارو و واکسن اقداماتی صورت گرفت. گرچه دیر یا زود شد اما به هر حال تلاش بر انجام آن بود.

برنامه برای واکسن چگونه است؟
معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه در ارتباط با برنامه دولت برای تزریق واکسن هم اظهار داشت: پیشبینی بر واردات ۶۰ میلیون واکسن و ۱۴۰ میلیون دوز تولید داخل است که بتوان امسال آنرا انجام داد.

افزایش اعتبارات حوزه سلامت
وی اشاره ای هم به میزان افزایش اعتبارات حوزه سلامت داشت و توضیح داد که با وجود شرایط نامطلوبی که به علت کرونا و تحریم اعمال شده بود، اعتبارات حوزه سلامت از حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۲ به ۱۴۲ هزار میلیارد تومان امسال رسیده است. سهم سلامت در بودجه عمومی هم در این دوره از هفت درصد به ۱۷ درصد رشد دارد.

طبق گفته این مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه، آنچه مردم در رفتن به مراکز درمانی پرداخت می کنند از سال ۱۳۹۲ تا سال قبل به ۱۰ درصد در شهرها و پنج درصد در روستاها کاهش یافته، در صورتی که در ابتدا مردم ۳۷ درصد از هزینه را پرداخت می کردند.

کاندیداها محل تأمین یارانه های وعده داده شده را بگویند
معاون سازمان برنامه همینطور در مورد شعارهای انتخاباتی نامزدها درباره یارانه ۴۵۰ هزار تومانی و وام ازدواج ۵۰۰ میلیونی اظهار داشت: یارانه ها به مابه التفاوت قیمت حامل های انرژی باز می گردد.
وی اضافه کرد: افرادی که مبحث افزایش یارانه ها را مدنظر دارند، لابد برنامه ای دارند که مبانی آنرا نمی دانم، مثلا حذف یارانه ها برخی دهک های بالا از حامل های انرژی و انتقال آن به افراد دیگر باشد، البته باید کاندیداها چگونگی اجرای این مورد را بگویند که بدانیم محل تأمین از محل افزایش حامل های انرژی خواهد بود یا خیر. این که اجرای این گونه شعارهای انتخاباتی امکان پذیر است یا خیر را نامزدهای محترم باید جواب دهند.
منبع:

1400/03/12
12:14:50
0.0 / 5
342
تگهای خبر: ارز , بانك , بانك مركزی , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است