از سهام عدالتی ها خبری نشد!

از سهام عدالتی ها خبری نشد! درحالی که قرار بود اعضای هیات مدیره شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت توسط مشمولان هر استان انتخاب شود، گفته های مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار از عدم مشارکت مشمولان در مجامع در نوبت اول حکایت دارد.


میثم فدایی در گفت و گو با ایسنا، درمورد آخرین وضعیت برگزاری مجامع الکترونیک شرکت های استانی سهام عدالت، توضیح داد: بطور کلی ۳۱ استان در کشور وجود دارد که شرکت های استانی تهران و البرز هنوز از یکدیگر تفکیک نشده اند و شرکت استانی سهام عدالت استان سمنان نیز هنوز بعنوان نهاد مالی ثبت نشده است، بدین سبب امکان برگزاری مجامع این سه استان وجود ندارد.
وی افزود: نوبت اول مجامع ۱۸ استان برگزار شده است. در مجمع عمومی بطور فوق العاده نوبت اول باید ۵۰ درصد به اضافه یک حق رای در مجمع حضور داشته باشند تا مجمع رسمیت پیدا کند اما در مجامع هیچکدام از این ۱۸ استان این اتفاق رخ نداده است. مجامع ۱۰ استان دیگر هم هنوز به سبب حکم دادستانی برگزار نشده است.
مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار درمورد انتقاداتی که به برگزاری مجامع الکترونیک شرکت های استانی سهام عدالت وارد است و گفته می شود حق مشمولان ضایع می شود نیز توضیح داد: حق مشمولان ضایع نمی گردد. طبق قانون تجارت مجمع عمومی عادی باید تا چهار ماه پس از سال مالی تشکیل گردد که نشده است بنا بر این باید مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده اجرا شود و اگر در نوبت نخست تعداد سهام داران به حد نصاب نرسید برای دومین بار با هر تعداد سهام دار تشکیل و رای گیری می شود.
بر اساس این گزارش، بعد از آزادسازی سهام عدالت در اردیبهشت ماه سال گذشته، مشمولان این سهام بین انتخاب روش مستقیم و روش غیرمستقیم برای مدیریت سهام خود حق انتخاب داشتند و از میان ۴۹ میلیون نفر سهام دارد، ۳۰ میلیون نفر روش مستقیم را انتخاب نموده و سهام دار شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت شدند.
شرکت هایی که حالا ارزش دارایی آنها که در حقیقت همان سرمایه مشمولان است، بین سه تا بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده و افزایش یا کاهش این دارایی به عملکرد اعضای هیات مدیره آنها وابسته است. اعضایی که باید در مجامع الکترونیک شرکتها انتخاب می شدند اما بنظر می رسد مشمولان آنطور که باید و شاید از این انتخابات استقبال نکردند.1400/02/29
19:50:02
0.0 / 5
359
تگهای خبر: ارز , بورس , سرمایه گذاری , سهام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است