دلار پایین رفت

دلار پایین رفت ارزش دلار مقابل ارزهای مهم کاهش پیدا کرد.


به گزارش سیب پال به نقل از رویترز، مقامات بانک مرکزی اروپا گفته اند که از ثبات به وجود آمده در بازارهای مالی منطقه یورو بعد از افزایش شدت برنامه خرید اوراق بانک مرکزی رضایت دارند و به احتمال زیاد سیاست های فعلی تا زمان نشست بعدی در ماه ژوین به شکل فعلی حفظ خواهند شد. با این وجود افزایش قابل توجه ارزش یورو مقابل دلار در ماه های اخیر موجب ایجاد نگرانی های شده که ممکنست در ادامه سال بانک مرکزی را مجاب به اتخاذ سیاست هایی برای معکوس کردن این روند و افت نسبی یورو مقابل اسکناس سبز کند.
نرخ تورم در اروپا هم مانند آمریکا در حال اوج گیری است. در آلمان تورم ماه آوریل به دو درصد رسید که بالاترین تورم ثبت شده این کشور در دو سال اخیر و ۰.۳ درصد بیشتر از تورم ماه قبل بوده است. در آمریکا هم هرچند گمانه زنی ها درباب احتمال اختتام رویکرد فعلی بانک مرکزی تقویت شده اما ریچارد کلاریدا- قایم مقام رئیس این نهاد- گفته با وجود رشد ضعیف اشتغال زایی و همین طور افزایش نرخ تورم، تغییری در رویکرد فدرال رزرو برای حفظ سیاست های فعلی ایجاد نشده است.
همزمان با پیشرفت برنامه های واکسیناسیون، امیدواری ها به احیای سریع تر اقتصاد اروپا شدت گرفته است. کمیسیون اروپا در گزارش بازنگری شده خود اعلام نمود پیش بینی از رشد اقتصادی منطقه یورو را از ۳.۸ درصد به ۴.۳ درصد افزایش داده است. انتظار می رود متوسط سطح تولید ناخالص داخلی کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا اختتام امسال به دوره قبل همه گیری بازگردد. بگفته این نهاد، تا حالا حدود یک تریلیون دلار از بودجه صندوق مشترک اروپا برای کاستن از تبعات کرونا روی بخش های اقتصادی هزینه شده است.
یوان و یورو روزهای خوبی را در مقابل دلار تجربه می کنند. یوان بعد از یک دوره بد در سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷، از سال ۲۰۱۸ وارد مدار صعودی در مقابل دلار شد و این مسیر را کم و بیش تا حالا حفظ نموده است. نرخ برابری فعلی، بالاترین ارزش ثبت شده ارزش یوان مقابل اسکناس سبز از سال ۲۰۱۸ تا حالا بوده است. شاخص سی اف ای تی که ارزش یوان را مقابل ۲۳ ارز دیگر اندازه میگیرد به بالاترین سطح خود در سه سال اخیر رسیده است. یورو هم بالای ۱.۲ دلار ماندگار شده است.
دلار از شروع امسال تا حالا زیر فشار زیادی قرار داشته و ارزش آن مقابل بیشتر ارزهای مهم جهانی کاهش محسوسی را تجربه کرده است. دلیلهای زیادی برای نگرانی از وضعیت فعلی اقتصاد آمریکا وجود دارد که نرخ تورم و بیکاری اصلی ترین آنها را تشکیل می دهد. هم اکنون ارزش دلار مقابل ۶ ارز مهم جهانی در پایین ترین سطح دو ماه اخیر خود قرار دارد که این وضعیت برای تعدادی از ارزها از این هم بدتر است برای مثال ارزش یوان مقابل دلار در بالاترین سطح ثبت شده خود از سال ۲۰۱۸ تا حالا قرار دارد.
برخی گزارشات از آن حکایت می کند گونه هندی جهش یافته ویروس کرونا به انگلیس و آلمان راه پیدا کرده است. شیوع اینگونه در انگلیس و دیگر کشورهای اروپایی خصوصاً حالا که خیلی از آنها کاهش مبتلایان روزانه را به ثبت رسانده اند خبر بدی خواهد بود. انگلیس پیشروترین کشور از نظر واکسیناسیون در اروپا است. در شرق اوضاع کماکان بحرانی است و به نظر می آید بار اصلی رشد اقتصادی در اتحادیه اروپا و منطقه یورو در سه ماهه دوم امسال هم کماکان بر روی دوش کشورهای غربی و شمالی اروپا خواهد بود.
برخلاف انتظارات تحلیل گران بازار کار، نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان تا اختتام ماه آوریل افزایشی شد و طبق گفته وزارت تجاری، رقم ۶.۱ درصد را ثبت نمود. این نرخ بیکاری ۰.۱ درصد کمتر از ماه قبل بوده و بالاترین نرخ بیکاری این کشور در طول دو ماه اخیر است. از آوریل پارینه که نرخ بیکاری آمریکا با رسیدن به ۱۴.۸ درصد رکوردشکنی کرد، روند نزولی نرخ بیکاری آمریکا ادامه داشته است. طی این مدت شمار جمعیت بیکاران با افزایشی محسوس نسبت به ماه قبل به ۹ میلیون و ۸۱۰ هزار نفر افزوده شده است.
در خبری خوب برای اقتصاد آمریکا خصوصاً در زمانی که نرخ تورم وضعیت نگران کننده ای دارد، شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری این کشور تا ابتدای ماه می با ۴۹ هزار نفر کاهش نسبت به ماه قبل به ۴۹۸ هزار نفر رسید که این رقم، پایین ترین رقم ثبت شده طی ۱۲ ماه اخیر تا حالا به حساب می آید. طبق اعلام وزارت کار آمریکا، بیشترین میزان کاهش در تقاضای دریافت مزایای بیکاری مربوط به ایالت های نیویورک، فلوریدا، کالیفرنیا و تگزاس بوده است.
در خبری خوب برای اقتصاد اروپا، رشد فعالیتهای تجاری در سطح اتحادیه اروپا تا اختتام ماه آوریل به اوج پنج ماه اخیر خود رسیده است. با این وجود افزایش تقاضا و به دنبال آن افزایش تورم مواد اولیه می تواند زمینه ساز افزایش تورم شود و این مساله خصوصاً از آن جهت اهمیت دار دکه نرخ تورم در خیلی از کشورها همچون آلمان که بزرگ ترین اقتصاد اتحادیه به حساب می آید، همین حالا هم از سطح هدف گذاری شده دو درصدی عبور کرده و ابزارهای کنترل تورم نیز برای بانک مرکزی محدود است.
بانک مرکزی آمریکا در گزارشی اعلام نمود که همه گیری کرونا بیش از همه روی وضعیت معیشتی افراد با تحصیلات پایین و کسانی که مجبور به شیفت های کاری طولانی هستند، تاثیر منفی گذاشته است. جروم پاول- رئیس فدرال رزرو- با اشاره به اینکه اقتصاد در راه احیا و بازگشت به شرایط پیش از شروع همه گیری کرونا قرار دارد، نسبت به اشتغال زایی بیشتر باتوجه به تقویت رشد اقتصادی ابراز امیدواری کرد. در پنج ماه اخیر نرخ بیکاری آمریکا در راه نزولی بوده و از نرخ های دورقمی باردیگر فاصله گرفته است.
تا حالا بیش از ۱۶۲ میلیون و ۳۰۳ هزار و ۲۰۰ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۳۶۵ هزار و ۶۶۰ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۵۹۸ هزار و ۵۹۳ نفر، برزیل با ۴۳۰ هزار و ۵۹۶ نفر، هند با ۲۶۵ هزار و ۹۷۶ نفر، مکزیک با ۲۱۹ هزار و ۹۰۱ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۶۶۸ نفر بوده است.
مازن عیسی - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه تیدی سکیوریتیز - اظهار داشت: نگرانی از اوج گیری تورم یکی از اصلی ترین عواملی است که جلوی رشد بیشتر دلار را گرفته اما دلار در مقطع فصلی فعلی دارای پشتوانه های بنیادی خوبی برای صعودی شدن است. در صورتیکه بازدهی اوراق قرضه روی مدار نزولی قرار گیرد، دلار حرف های زیادی برای گفتن در مقابل ارزهای امن تر خواهد دشت. موضع فعلی بانک مرکزی ادامه سیاست های حمایتی است که در مقابل رشد دلار عاملی بازدارنده به حساب می آید.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۴ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۳۶۸ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۱۰۷ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۵۲ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۴۰۹ دلار مبادله شد. یورو ۰.۵۷ درصد بالا رفت و با رفتن به کانال ۱.۲۱ به ۱.۲۱۳ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۲ درصد کاهش به ۱۰۹.۴۳۲ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۸۶ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۳۶ یوان چین اعلام گردید.1400/02/25
10:58:59
0.0 / 5
374
تگهای خبر: ابزار , ارز , اسكناس , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است