سرمایه 6000 میلیاردی بخش خصوصی در مناطق آزاد به كار افتاد

سرمایه 6000 میلیاردی بخش خصوصی در مناطق آزاد به كار افتاد آنچه که امروز با حضور رئیس جمهوری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تحت عنوان پروژه های عمرانی و اشتغال زایی به بهره برداری رسید، با تمرکز بر سرمایه گذاری بخش خصوصی تا ۹۹ درصد بوده است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، امروز همزمان با ۲۳ اردیبهشت ماه، با حضور ویدیوکنفرانسی رئیس جمهوری طرح هایی در استان های آذربایجان شرقی، خوزستان، هرمزگان، البرز و سیستان و بلوچستان راه اندازی شد که در ارتباط با سرمایه گذاری در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی قشم، چابهار، اروند، ارس و مناطق ویژه اقتصادی پیام و سلفچگان است.
طرح هایی که مناطق آزاد و ویژه راه اندازی شد
بر این اساس در منطقه آزاد ارس ۳۸ پروژه زیربنایی و صنعتی با ارزش سرمایه گذاری ۱۷۸۴ میلیارد تومان و ۳.۷ میلیون دلار و اشتغالزایی برای ۴۹۸ نفر، در منطقه آزاد اروند هشت طرح تولیدی و زیربنایی به ارزش سرمایه گذاری ۱۴۴۲ میلیارد تومان و ۱.۶ میلیون یورو، در منطقه آزاد چابهار ۳۱ پروژه تولیدی، تجاری و خدماتی با ارزش سرمایه گذاری ۱۴۱۳ میلیارد تومان است و اشتغال ۶۵۷ نفر، در منطقه آزاد قشم هم افتتاح ۱۰ طرح شیلاتی، بهداشتی، گردشگری و زیربنایی با ارزش سرمایه گذاری ۴۱۸ میلیارد تومان و ۲۱ میلیون دلار و اشتغال ۶۰۶ نفر افتتاح شده است.
همینطور در منطقه ویژه اقتصادی پیام چهار طرح تولیدی و نیروگاهی با ارزش سرمایه گذاری ۱۹۵ میلیارد تومان و ۱.۵ میلیون دلار و هفت میلیون یورو و اشتغالزایی ۱۲۵ نفر و در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان سه طرح تولیدی و نوآوری با حجم سرمایه گذاری ۹۵ میلیارد تومان و ۷۰۰ هزار یورو با اشتغالزایی ۱۶۵ نفر به بهره برداری رسید.
تاکید رئیس جمهوری بر تقویت مناطق آزاد جهت جذب سرمایه گذار
در این مراسم رئیس جمهوری اظهار داشت که مردم، جهاد و فداکاری بزرگی کردند و امروز در شصت و هفتمین پنجشنبه شاهد افتتاح های بزرگی هستیم بیشتر از ۶۰۰۰ میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح کردیم که باعث اشتغال ۳۰۰۰ نفر شد.
وی با بیان این که قول دادیم به مردم مهران، قصرشیرین، بانه، اردبیل، بوشهر، اینچه برون که مناطق آزاد ایجادکنیم و خوشحالیم که هفت منطقه آزاد افزوده شد. خاطرنشان کرد که ۱۵ منطقه آزاد در مرزها داریم که برای ارتباط با کشورهای همسایه و جاذبه سرمایه گذاری و گردشگری مهم هستند. ۱۳ منطقه دیگر اقتصادی هم داریم که باعث رونق اقتصادی می شود. البته در دو سال گذشته به خاطر کرونا سفرها ممنوع بوده و جاذبه گردشگری کمتر شده است.
روحانی تصریح کرد که باید امکانات مناطق آزاد مثل سردخانه ها و انبارها تقویت شده و آنها به جاده ها و راه آهن و معادن متصل شوند تا شرایط برای ورود سرمایه بهتر فراهم گردد.
سهم ۹۹ درصدی بخش خصوصی در پروژهای مناطق آزاد
در بخشی از این مراسم مومنی- دبیر شورایعالی مناطق آزاد- هم به اهمیت و جایگاه بخش خصوصی در توسعه و کارایی مناطق آزاد اشاره داشت.
وی اعلام نمود که پروژه هایی که حالا به بهره برداری رسیده با سهم ۹۹ درصدی بخش خصوصی از سرمایه گذاری در این مناطق بوده است.
به قول مومنی طی چهار رویداد افتتاح در مجموع تعداد ۲۵۷ پروژه با سرمایه گذاری بیشتر از ۳۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۱۶ هزار نفر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به بهره برداری رسیده است که ۹۱ درصد ارزش این طرح ها از جانب بخش خصوصی تأمین شده است که سهم مناطق بر آماده سازی زیرساخت ها متمرکز بود.
مشاور رئیس جمهوری همینطور ضمن اشاره به این که بهره گیری از مدل نوین تأمین مالی جهت پروژه های کلیدی مناطق و افزایش توان مالی بخش خصوصی از اصلی ترین رویکردهای مناطق است خاطرنشان کرد که در همین راستا شورای تأمین مالی و سرمایه گذاری در کنار پنج شورای تخصصی دیگر تشکیل شد و ایجاد بورس بین الملل، صندوق پژوهش و فناوری جامع، صندوق سرمایه گذاری، بانکهای خصوصی و آبشور و اصلاح اساسنامه شرکتهای سرمایه گذاری مناطق جهت بهره مندی از بازارهای پولی و مالی و بازار سرمایه بر مبنای قوانین موجود در دست اقدام است
سهم ۱۴۰۰ میلیاردی چابهار
اما از سرمایه گذاری ۶۰۰۰ میلیاردی که امروز در مناطق آزاد ویژه به بهره برداری رسید بیشتر از ۱۴۰۰ میلیارد مربوطه به منطقه آزاد چابهار بعنوان منطقه ای استراتژیک در حوزه تجاری ایران است.
بر این اساس پروژه پتروشیمی نگین مکران با ارزش بیشتر از ۱۰۰۰ میلیارد تومان در مساحت ۱۲۰۰ هکتار، پروژه راه اندازی ۲۸ انبار در مساحت ۳۵ هزار متر مربع و همینطور فاز اول توسعه زیر ساختهای ICT منطقه آزاد چابهار از اهم پروژه های افتتاح شده امروز در منطقه آزاد چابهار با حضور رئیس جمهوری است.
افزایش تولید چابهار از ۵۲ به ۷۷۲ میلیارد تومان
در این مراسم کردی- مدیرعامل منطقه آزاد چابهار- اعلام نمود که در کنار اقدامات صورت گرفته و طرح هایی که به بهره برداری رسید، ۲۲ پروژه عمرانی به ارزش قراردادی ۲۹۲۴ میلیارد تومان در حوزه زیرساخت های چابهار در حال اجرا می باشد و ارزش تولیدات این منطقه از ۵۲ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۲ به بیشتر از ۷۷۲ میلیارد تومان پارسال رسیده است و بهره برداری بیشتر از ۱۵۰ طرح سرمایه گذاری تولیدی کوچک و بزرگ در حال ساخت ظرف دو سال آینده به یک انقلاب تولیدی در این منطقه منجر خواهد شد.
منبع:

1400/02/24
22:08:14
0.0 / 5
298
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است