افزایش واردات دارو

افزایش واردات دارو سیب پال: روند واردات دارو در ابتدای امسال افزایش داشته و بیش از 111 میلیون دلار از مجموع واردات کالای اساسی را به خود مختص کرده است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، حدود ۲۵ قلم کالا در محدوده کالاهای اساسی وارداتی قرار می گیرند که از بین آنها پنج قلم در کنار «دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی» مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی است و مابقی اقلام با ارز سامانه نیما که نرخی نزدیک به بازار آزاد است وارد می شود.

افزایش واردات دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی
بررسی وضعیت واردات دارو در آمار گمرک ایران در فروردین ماه سال جاری نشان میدهد که از مجموع ۱.۳ میلیون تن کالای اساسی در ۲۵ قلم که به ارزش ۸۵۶.۶ میلیون دلار وارد شده است، ۱۱۱۰ تن به ارزش ۱۱۱.۹ میلیون دلار سهم دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی بوده است.
این در حالیست که در فروردین ماه پارینه ۱۰۰۰ تن از این اقلام به ارزش ۷۷.۵ میلیون دلار وارد شده بود.
بر این اساس واردات دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی در ابتدای سال جاری نسبت به زمان مشابه سال قبل چهار درصد از نظر وزنی و ۴۴ درصد ارزشی افزایش داشته است.
در کل سال قبل از مجموع ۲۳ میلیون تن به ارزش ۱۲ میلیارد دلار کالای اساسی وارد شده در ۲۵ قلم، سهم دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی ۱۴.۷ هزار تن به ارزش ۱.۶ میلیارد دلار بوده است.
وضعیت واردات داروهای دامی
در کنار مصارف انسانی قسمتی از داروهای ضروری دامی نیز واردات دارد که آمار نشان میدهد در فروردین امسال ۳۲.۳ تن به ارزش پنج میلیون دلار از این اقلام واردات صورت گرفته در حالی در زمان مشابه سال قبل۲۲.۱ تن به ارزش۲.۸ میلیون دلار بوده است.
همین طور از مجموع واردات اقلام اساسی در سال قبل ۴۵ تن به ارزش ۶۴ میلیون دلار به داروهای دامی ضروری اختصاص دارد.
معافیت گروه دارویی از نوسان ارز و حقوق ورودی

اما جریان واردات دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی امسال به صورتی مانند گذشته ادامه داشته و تامین ارز آن همچنان با نرخ ۴۲۰۰ صورت می گیرد و محاسبه حقوق ورودی نیز برمبنای همین نرخ ترجیحی خواهد بود.
این در شرایطی است که طبق تبصره ۷ قانون بودجه امسال، نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی به استثنای کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی در سال ۱۴۰۰ در همه موارد همچون محاسبه حقوق ورودی، بر طبق برابری نرخ سامانه آی. تی. اس بانک مرکزی در روز اظهار (نرخ حاشیه بازار)است.
همین طور بر طبق این تبصره نرخ چهار درصد حقوق گمرکی برای کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و همین طور نهاده های کشاورزی و دامی به یک درصد و برای سایر کالاها به دو درصد ارزش گمرکی کالا کاهش پیدا کرد و در جزئی دیگر تاکید شد مبلغ ریالی حقوق ورودی کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و نهاده های کشاورزی و دامی نسبت به سال قبل (۱۳۹۹) نباید افزایش یابد.
اما باتوجه به تبعات حاصل از اجرای این قانون که افزایش قیمت واردات در سایر اقلام را به همراه داشته و خصوصاً تولید را تحت تاثیر قرار می دهد فعلا با مصوبه هیات وزیران محاسبه حقوق ورودی کالا به روال سال قبل و با نرخ ۴۲۰۰ تومان برای تمامی اقلام صورت می گیرد.
منبع:

1400/02/18
10:28:16
0.0 / 5
325
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است