دیمیتری پسكوف:

كاهش وابستگی به دلار اجتناب ناپذیر است

كاهش وابستگی به دلار اجتناب ناپذیر است سخنگوی کاخ کرملین اظهار داشت: زمانی که کشورها به ثبات دلار شک کنند، کاهش وابستگی به آنرا در دستور کار قرار می دهند.


به گزارش سیب پال به نقل از اسپوتنیک، مسکو بتازگی در واکنش به تحریم های آمریکا و اروپا و همین طور احتمال قطع دسترسی نظام بانکی این کشور به سوییفت و سایر سامانه های پرداختی بین المللی، روی توسعه سامانه های پیامرسان بومی کار کرده و از شرکای بزرگ تجاری خود نیز خواسته است تا ارزهای ملی را جایگزین دلار در مبادلات تجاری و سرمایه گذاری دوجانبه کنند.
دیمیتری پسکوف- سخنگوی کاخ کرملین- با اشاره به کاهش ادامه دلار از ذخایر ارزی روسیه اظهار داشت: کشورها زمانی به این نتیجه می رسند که دلار آن قدر ثبات ندارد که بتوانند روی آن حساب کنند و بعد از آن وابستگی خودرا به دلار کم می کنند. این یک مساله اجتناب ناپذیر است. پسکوف با انتقاد از تهدید آمریکا به قطع دسترسی روسیه به سوییفت نیز اضافه کرد: سامانه سوییفت غیر قابل اعتماد بودن خودرا ثابت کرده است؛ با این وجود در جهان فعلی امکان یافتن سریع راه های جایگزین وجود دارد.
این مقام روس روسیه را یک کشور خودکفا دانست که تحریم های آمریکا نمی تواند آنرا وادار به تسلیم کند و افزود که روسیه به متنوع سازی ظرفیت های اقتصادی خود با هدف دستیابی به سطوح بالاتر رشد ادامه خواهد داد.
در ادامه روند کاهش وابستگی به دلار روسیه، این کشور در ماه فوریه هم به روند دلارزدایی از اقتصاد خود ادامه داده و هم سهم دلار و هم یورو از دارایی های صندوق ملی ثروت از ۴۵ درصد به ۳۵ درصد کاهش پیدا کرده است. از طرف دیگر سهم یوان از این ذخایر کماکان افزایشی بوده و به ۱۵ درصد از کل ذخایر ارزی رسیده است. پوند نیز سهم ۱۰ درصدی از این ذخایر دارد.
قبل از این نیز معاون وزیر خارجه روسیه با انتقاد از تحریم های آمریکا گفته بود که روسیه نیاز دارد در آینده فاصله خودرا با دلار بیشتر کند و وابستگی کمتری به نظام مالی آمریکا داشته باشد.1400/02/10
13:24:07
0.0 / 5
463
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است