موافقت همتی با مصوبات تورم زا !

موافقت همتی با مصوبات تورم زا ! درحالیکه کارشناسان اقتصادی به تورم زا بودن مصوبات جدید دولت برای پشتیبانی از بورس هشدار می دهند، رئیس کل بانک مرکزی که بارها اولویت این بانک را کنترل تورم اعلام نموده و می گوید مقابل اجرای تصمیمات تورم زا مقاومت می کند، موافقت خودرا با این مصوبات اعلام نموده است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، قبل از این رئیس کل بانک مرکزی با وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه بر سر اینکه به پشتوانه ارزهای مسدودی و غیرقابل دسترس در سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ پول چاپ شده و همین عامل اصلی تشدید تورم در طول این مدت بوده است، اختلافات و بحث هایی داشت.
اکنون همتی درحالی موافقت خود با مصوبات جدید دولت را اعلام نموده است که برای اجرای آنها مقرر است ریال هایی به پشتوانه ارزهای غیرقابل دسترس منتشر شود که پیامدی جز تشدید تورم ندارد.
سرنخ مصوبات جدید به این برمی گردد که با وضعیت نامناسب بازار سرمایه و افت های متوالی آن که اعتراض و صدای خیلی از سهامداران را درآورد، دولت اعلام نمود که پشتیبانی از بازار سرمایه برنامه همیشگی خود است و بدین منظور هم در مجلس و هم در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، جلساتی اجرا شد.
نتایج جلسات برگزار شده از آن حکایت می کند که بیشتر مصوبات دولت برای پشتیبانی از بورس مربوط به بانک مرکزی و بانک هاست که طبق گفته کارشناسان تبعات پولی و تورمی آنها هشدار دهنده است.
با وجود اخطار کارشناسان به تبعات تورمی این مصوبات، رئیس کل بانک مرکزی به تصمیمات بورسی جدید دولت چراغ سبز نشان داده و موافقت خودرا با مجاز بودن بانک ها در اعطای تسهیلات به کارگزاری ها و شرکت های سرمایه گذاری، مستثنی شدن بانک ها از قانون رفع موانع تولید در خرید سهام بورسی غیر مدیریتی، فروش ۲۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی و پرداخت معادل ریالی آن به صندوق تثبیت سهام و نیز اصلاح نرخ تسعیر دارایی های ارزی بانک ها اعلام نموده است.
چرا مصوبات جدید دولت تورم زاست؟
در این بین این سوال در ذهن مطرح می شود که چرا مصوبات جدید دولت برای پشتیبانی از بازار سرمایه منجر به تورم می شود و اقتصاد کلان را درگیر مشکلات می کند؟ پیش از پاسخ دادن به این پرسش لازم است که گفته شود بهبود بورس و پشتیبانی از متضرر شدگان از این بازار باید مورد توجه قرار گیرد اما نباید به این صورت باشد که در کوتاه مدت با دخالت و دستکاری، روند بازار سرمایه مساعد و باردیگر اوضاع بازار کاهشی شود تا در نهایت حمایت های درنظر گرفته شده منجر به ضربه های سنگین به اقتصاد کلان شود که در طولانی مدت همین سهامداران متضرر را درگیر مشکلات تورمی کند.
یکی از مصوبات دولت، فروش ۲۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی و پرداخت معادل ریالی آن به صندوق تثبیت سهام است که بارها رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرده این صندوق ارز قابل دسترسی برای عرضه ندارد و کاهش ارزآوری در کشور طی سالهای اخیر نیز دلیلی بر این حرف است؛ اما چرا این مصوبه تورم زاست؟ زمانی که صندوق توسعه ملی ارز آنچنانی برای عرضه نداشته باشد و به پشتوانه ارزهای مسدودی و ارزهای موجود از منابع آن برداشت شود، بانک مرکزی مجبور به انتشار ریال است.
به عبارت دیگر، اگر ریال وارد شده به چرخه بیش از دلارهای انباشت شده در بانک مرکزی باشد، در آن صورت «پول پرقدرت» چاپ و به اقتصاد کشور تزریق شده است که چاپ پول با فشار بر پایه پولی، نقدینگی را بیشتر بالا می برد و این امر به بالا رفتن تورم می انجامد.
تاثیرات معافیت بانک ها از قانون رفع موانع تولید
مصوبه دیگر، معافیت سه ساله بانک ها از ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید است که طبق این قانون، بانک ها باید سالانه حداقل ۳۳ درصد مازاد اموال خودرا واگذار کنند و سهام تحت تملک خود و شرکت های تابع خودرا در بنگاه هایی که کارهای غیربانکی دارند، واگذار کنند برای اینکه در این قانون بنگاه داری بانک ها مورد مناقشه و قانون گذار حکم کرده بود که اگر بانک ها منابع خارج از حوزه عملیات بانکی دارند، باید شامل مالیات شود.
با معافیت بانک ها از این قانون، طبق گفته کامران ندری - کارشناس اقتصادی، بانک ها پول خلق کرده خودرا بجای اعطای تسهیلات به تولید کننده ها و کسانی که از نظر اقتصادی کسری دارند، صرف اعطای وام برای خرید سهام می کنند.
علاوه براین، دارایی پرریسکی همچون سهام وارد ترازنامه بانک ها می شود و ناترازی آنها را زیاد می کند که بانک ها مجبور به استقراض از بانک مرکزی و خلق پول پر قدرت می شوند.
نقدینگی به سمت تولید نمی رود
زمانی که ترازنامه بانک ها با اتکا به روش های اصولی تراز نباشد، سیاست گذار از چند روش می تواند آنرا تراز کند. یکسری رویکردها هست که با استفاده از منابع پایه پولی انجام می شود و سیاست گذار ناچار است برای ایجاد تراز، پایه پولی بوجود آورد و راه دیگر هم این است که این ناترازی با ایجاد تورم پوشش داده شود.
این اظهارات درحالی است که همتی در ابتدای سال جاری اولویت های بانک مرکزی در امتداد تحقق شعار سال را فراهم کردن بستری برای هدایت منابع بانکی به سمت تولید و رفع موانع پشتیبانی بانک ها از تولید خصوصاً تاکید بر تامین مالی زنجیره تولید و محدود سازی بنگاهداری بانک ها اعلام کرد، اما با مجاز بودن بانک ها در اعطای تسهیلات به کارگزاری ها و شرکت های سرمایه گذاری، نه فقط خلق پول بانک ها به سمت تولید حرکت نمی کند بلکه صرف معامله گری و خرید و فروش می شود.
در این بین درست است که تقویت بورس سبب هجوم نقدینگی به این بازار می شود اما تجربه صعودهای سال قبل بازار سرمایه نشان میدهد که نقدینگی شکل گرفته در این بازار به سمت تولید نرفته است.
علاوه براین، رئیس کل بانک مرکزی بارها تاکید کرده که کنترل تورم اولویت اصلی بانک مرکزی است و پارسال در کنار اقدامات لازم تصمیم به کنترل رشد ترازنامه بانک ها گرفت که طبق آن ترازنامه بانکهای تجاری و تخصصی هر یک به ترتیب باید تا ۲ و ۲.۵ درصد رشد کند.
با این تفاسیر، این ابهامات در ذهن شکل می گیرد که چرا بانک مرکزی که اولویت خودرا کنترل تورم اعلام نموده و رئیس این بانک نیز ادعای مقاومت مقابل تصمیماتی که نتیجه ای جز تورم و چاپ پول ندارد، می کند، حالا با مصوباتی موافقت کرده است که تاثیرات تورمی بسیاری دارد؟!1400/02/09
13:04:19
0.0 / 5
317
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است