همتی مطرح كرد

رشد نقدینگی با تكالیف بودجه ۱۴۰۰ به بانك مركزی

رشد نقدینگی با تكالیف بودجه ۱۴۰۰ به بانك مركزی به گزارش سیب پال رئیس کل بانک مرکزی با اعلان اینکه امکان تشدید رشد نقدینگی از ناحیه بودجه کشور وجود دارد، اظهار داشت: اعداد و ارقام بودجه مصوب و تبصرہ های گوناگون آن دربرگیرنده احکامی برای تکلیف به بانک مرکزی و سیستم بانکی است که نتیجه آن می تواند انتشار پول پر قدرت و رشد نقدینگی باشد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی در یادداشت اینستاگرامی خود نوشت: از این که بودجه سال ۱۴۰۰ کشور، با تفاهم نسبی دولت و مجلس تعیین تکلیف و به تصویب نهایی رسید جای شکر دارد.
وی ادامه داد: فارغ از محاسن و ایراداتی که می توان به محتوای بودجه گرفت، یک نکته مشخص شد: همه دولت ها و مجالس، باوجود انتقاد از رشد نقدینگی و تورم، حتی با پرچم اصلاح ساختاری بودجه، نهایتآ به بودجه ای با توان رشد بالای نقدینگی رضایت می دهند.
همتی افزود: درحالیکه مجلس محترم همزمان در صدد تصویب طرحی، برای اصلاح ساختار اداره بانک مرکزی، با هدف تقویت استقلال و نیز پاسخگویی بیشتر بانک مرکزی است، اعداد و ارقام بودجه مصوب و تبصرہ های گوناگون آن دربرگیرنده احکامی برای تکلیف به بانک مرکزی و سیستم بانکی است که نتیجه آن می تواند انتشار پول پر قدرت و رشد نقدینگی باشد.
رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: کنترل نقدینگی و تورم با اهمیت ترین هدف بانک مرکزی است. باتوجه به امکان تشدید رشد نقدینگی از ناحیه بودجه کشور، یکی از راه های کنترل رشد نقدینگی نیز تشدید کنترل ترازنامه بانک ها است و این شاید درتناقض با تکالیف بودجه و همین طور برنامه خروج از رکود قرار گیرد. بانک مرکزی این انتظار را هم دارد که دولت و مجلس در راه کنترل نقدینگی و تورم پشتیبان بانک مرکزی باشند.
منبع:

1399/12/18
10:45:05
0.0 / 5
445
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است