بازار سرمایه قفل شد

بازار سرمایه قفل شد شاخص بورس امروز در ادامه روند روزهای اخیر کاهشی بود و شاخص با افت 8 هزار واحدی روبرو شد. یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: مهم ترین مشکل بورس نبود نقدینگی و پول در بازار است. این دامنه نامتقارن هم به این وضعیت دامن زده و حالا سه روز است که بازار قفل شده است.


به گزارش سیب پال به نقل از خبر آنلاین شاخص کل بورس تهران امروز در ابتدای ساعات معاملاتی رو به کاهش بود و در آخر معاملات با افت ۸ هزار و ۱۱۳ واحد به رقم یک میلیون و ۲۱۴ هزار و ۵۰۰ واحد رسید. همین طور شاخص کل با معیار هم وزن با کاهش ۱۰۷۵ واحد به رقم ۴۳۶ هزار و ۹۶ واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران نیز به بیش از ۴ میلیون و ۸۲۹ هزار میلیارد تومان رسید. بیشترین اثر منفی بر افت دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه گذاری تامین اجتماعی و صنایع پتروشیمی خلیج فارس شد و در مقابل نمادهای معاملاتی ملی صنایع مس ایران، تامین سرمایه امید و بیمه پارسیان با رشد خود مانع افت بیشتر شاخص بورس شدند.
️جریان فروش در بازار سهام شکل تجمعی به خود گرفته و هر سهامداری که در یک روز موفق به فروش سهام خود نمی گردد باردیگر در روز بعد به صف فروش اضافه می شود. محمد خبری زاده، کارشناس بازار سرمایه، در گفت و گو با خبرآنلاین اظهار داشت: مهم ترین مشکل بورس نبود نقدینگی و پول در بازار است. این دامنه نامتقارن هم به این وضعیت دامن زده و الان سه روز است که بازار قفل شده است. وی در ارتباط با تاثیر توافق ایران و آژانس بر بازار سرمایه اظهار داشت: بازار آنقدر مشکلات داخلی دارد که دیگر خیلی ریسک سیاسی داخلی موثر نیست. اگر بخواهیم تقسیم بندی نماییم بزرگترین معضلات بازار در وهله اول نبود پول و بی اعتمادی است. بخش دوم سیاست های خارجه و توافقات و بخش آخر هم اتفاقات سیاسی داخلی است. گرچه فکر میکنم این اتفاقات داخلی نیز با دخالت مقام معظم رهبری به زودی حل شود. این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که تداوم تغییر دامنه نوسان، بازار را در همین روند نگه می دارد، اظهار داشت: شاید مسئولان بورس می خواستند بازار را در همین شرایط نگه دارند که بازار فقط روزی یک درصد افت کند، تا که در آخر سال اتفاقات دیگری بیفتد. چون با این تغییر دامنه نوسان اتفاق خوبی برای بازار نیفتاده است و بدتر به صف های فروش دامن زده است. وی ادامه داد: تنها خوبی که این محدوده نوسان داشته این است که بجای این که بازار ۵ درصد منفی بخورد یک تا یک و نیم درصد منفی میخورد. خبری زاده در سفارش به سیاست گذاران بورسی اظهار داشت: مسئولان بورس می توانند از تجربیات کشورهای دیگر استفاده کنند و احتیاجی نیست چرخ را از اول اختراع نماییم. یک اصل در بازار سرمایه وجود دارد به اسم اصل نقدشوندگی. این اصل نخست بازار است. در وضعیت کنونی با دامنه نامتقارن این اصل کلا نابود شده است. وی ادامه داد: لازم به توضیح است اگر منابع کافی برای اجرای دامنه نامتقارن وجود داشت سیاست خوبی بود. ولی باتوجه به نبود منابع کافی، امیدوارم به زودی دامنه نامتقارن را بردارند. بگفته وی اگر اصرار به تداوم نگهداری دامنه نوسان نامتقارن وجود دارد باید منابع برای پشتیبانی از بازار فراهم گردد.
۲۲۳۲۲۹

1399/12/07
23:45:55
0.0 / 5
439
تگهای خبر: آنلاین , ارز , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است