روز آرام دلار

روز آرام دلار سیب پال: دلار در بازار جهانی در مقابل بیشتر ارزها نوسان کمی داشت.


به گزارش سیب پال به نقل از رویترز، تحلیل گران دویچه بانک در گزارش جدیدی پیشبینی کردند که اقتصاد آمریکا امسال ۶ درصد رشد کند که این رشد ۱.۲ درصد بیشتر از چیزی است که در گزارش قبلی پیشبینی شده بود. این بهبود برآورد بعد از آن صورت می گیرد که نتایج واکسیناسیون در کنترل و کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا تأثیر مثبتی داشته است. به قول تحلیل گران این بانک انتظار می رود بزودی یک بسته محرک دیگر با اعتباری بین ۱.۶ تا ۱.۹ تریلیون دلار تصویب و اجرایی شود تا بدین ترتیب جمع گ
نقدینگی تزریق شده توسط دولت به بخش های مختلف اقتصاد آمریکا به چیزی حدود پنج تریلیون دلار افزایش پیدا کند.
امید کمی به احیای سریع اقتصاد آمریکا در ماه های پیش رو وجود دارد تا جایی که جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا ضمن اشاره به تداوم بحران ناشی از کرونا گفته است چشم انداز اقتصاد آمریکا هنوز در سطح بالایی از نااطمینانی قرار دارد اما با عنایت به روند واکسیناسیون عمومی امکان دارد شرایط تا آخر سال جاری بهتر شود. پاول مسیر اقتصاد آمریکا را در ماههای آینده کاملا وابسته به روند مقابله با کرونا دانست و اضافه کرد: در ماه های اخیر شاهد این بودیم که آمار مبتلایان و قربانیان خیلی بالا رفت. این مسئله تأثیر زیادی روی زندگی میلیون ها آمریکایی داشت و روند اشتغال زایی را هم با مشکلات زیادی مواجه کرد.
بانک مرکزی آمریکا در گزارشی که از وضعیت اقتصادی این کشور به کنگره ارائه کرده، نسبت به کاهش شدید قیمت مسکن و بروز زنجیره ای از ورشکستگی کسب و کارها در این کشور اخطار داده است. در گزارش فدرال رزرو آمده است: اهرم های مالی در بالاترین سطح تاریخی خود قرار دارند و ریسک هایی که بر سر راه کسب و کارهای کوچک و متوسط و حتی بزرگ قرار دارند، قابل توجه هستند. به قول این بانک با وجود کاهش نرخ بهره و تزریق بالای نقدینگی توسط دولت و بانک مرکزی آمریکا برای کاستن از تبعات اقتصادی کرونا، خیلی از کسب و کارها بدهی بیشتری از قبل دارند.
رایزنی ها بین دولت و کنگره آمریکا بر سر جزئیات بسته حمایتی جدید از اقتصاد این کشور کماکان ادامه دارد و برخلاف انتظارات با وجود اکثریت دموکرات ها در سنا و کنگره، این بسته که طبق پیشنهاد دولت جو بایدن ۱.۹ تریلیون دلار اعتبار خواهد داشت هنوز به تصویب برای اجرایی شدن نرسیده است. اختلاف نظرهای عمده بر سر میزان یارانه نقدی مستقیم به خانوارها و همینطور نتایج احتمالی چنین بسته بزرگی بر روی نرخ تورم است بخصوص آن که پیش از این هم سه بسته حمایتی دیگر دو دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ تصویب و اجرایی شده بودند.
اتاق بازرگانی آمریکا در گزارشی به بررسی نتایج تشدید تنش ها با چین پرداخته و اخطار داده است افزایش تعرفه های تجاری روی واردات کالاهای چینی و وادار کردن سرمایه گذاران آمریکایی به خارج کردن دارایی های خود از چین سبب خواهد شد تا در سناریو بدبینانه، اقتصاد آمریکا متحمل خسارت نیم تریلیون دلاری شود. پیش از این بلومبرگ اعلام نموده بود در سال ۲۰۲۰ میلادی اقتصاد آمریکا در نتیجه جنگ تجاری با چین بین ۱۳۴ تا ۱۶۰ میلیارد دلار خسارت دیده که معادل ۰.۳ درصد تا ۰.۷ درصد کل تولید ناخالص داخلی آمریکا است.
بازار کار آمریکا کماکان تحت تأثیر کرونا قرار دارد تا جایی که طبق اعلام وزارت کار این کشور، تا نیمه ماه فوریه شمار شهروندان آمریکایی متقاضی دریافت مزایای بیکاری به ۸۴۸ هزار نفر رسیده که این رقم دومین افزایش متوالی هفتگی و ۹۶ هزار نفر بیشتر از پیشبینی های قبلی بوده است. محدودیت های کرونایی کماکان بر کیفیت بخش بزرگی از کسب و کارها در این کشور تأثیر گذاشته و آینده شغلی شاغلین آمریکایی را به خطر انداخته است.
ماریو دراگی- رئیس سابق بانک مرکزی اروپا با کسب رای اعتماد مجلس ایتالیا نخست وزیر جدید این کشور خواهد بود. انتصاب یک فرد با سابقه بانکی در کشوری که یکی از حادترین بحران های بدهی را در قاره سبز دارد می تواند تا حدی سبب آرامش خیال بیشتر معامله گران از آینده سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو شود. از وی بعنوان چهره ای توانمند در مدیریت بحران بدهی که جدی ترین مشکل اقتصاد ایتالیا هم هست یاد می شود. خیلی از سمت های کلیدی نظیر وزرای دفاع و خارجه در سمت خود ابقا شده اند و تیم دراگی بیشتر در حوزه اقتصادی فعال خواهد بود.
وادار شدن دولت ها به تزریق گسترده نقدینگی و اجرای بسته های محرک اقتصادی با هدف کاستن از تبعات اقتصادی کرونا، حالا خویش را به شکل افزایش قیمت ها نشان داده است. در بزرگ ترین اقتصاد اروپایی، نرخ تورم آلمان در ماه ژانویه افزایش محسوسی نسبت به ماه قبل داشته هر چند بازهم نسبت به نرخ هدف گذاری شده دو درصدی فاصله بسیاری داشته است. طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده مثبت یک درصد بوده که ۱.۱ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۲ درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است. این نرخ تورم بالاترین تورم ثبت شده در هفت ماه اخیر در این کشور به حساب می آید.
دلار به صورت متوسط حدود هفت درصد ارزش خویش را مقابل سبد ارزهای مهم جهانی از دست داد اما انتظار می رود روزهای بهتری در انتظار دلار باشد چون که چشم انداز اقتصادی آمریکا رو به بهبود است و تیم جدید مدیریت وزارت خزانه داری هم مخالف تضعیف دلار به حساب می آید. بانک مرکزی آمریکا احیانا نرخ بهره را در نزدیکی صفر درصد حفظ خواهد نمود اما زمزمه هایی از امکان رسیدن نرخ بهره به سطح منفی در انگلیس به گوش می رسد. بانک مرکزی انگلیس پیشبینی کرده است رشد سه ماهه نخست سال جاری اقتصاد این کشور منفی چهار درصد باشد و روند احیای اقتصاد تا آخر سال به طول بیانجامد.
تابحال بیشتر از ۱۱۲ میلیون و ۴۴۶ هزار و ۶۰۷ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۴۹۰ هزار و ۳۰۹ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۵۱۳ هزار و ۱۹۲ نفر، برزیل با ۲۴۷ هزار و ۲۷۶ نفر، مکزیک با ۱۸۰ هزار و ۵۳۶ نفر، هند با ۱۵۶ هزار و ۵۹۴ نفر و انگلیس با ۱۲۱ هزار و ۳۰۵ نفر بوده است.
استراتژیست های ارزی آی ان جی در یادداشتی نوشتند: برآیند وضع موجود نشان داده است که تغییری بنیادین یا سریع در سیاست های بانک مرکزی آمریکا متصور نخواهد بود. نرخ بهره های واقعی در سطح منفی یا حدود صفر باقی خواهند ماند و تغییر در سیاست های فعلی مستلزم آن خواهد بود که تا آخر سه ماهه دوم سال شاهد احیای اقتصاد این کشور و بازگشت به سطوح پیش از کرونا باشیم. فعلا چنین چشم اندازی خیلی محتمل نیست.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۰۲ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۱۸۸ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۱۰۲ دلار اعلام گردید (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۰۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۴۱۰ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۵ درصد پایین رفت و با ماندن در کانال ۱.۲۱ به ۱.۲۱۴ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۶۱ درصد افزایش به ۱۰۵.۸۸۹ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۵۹ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۵۷ یوان چین اعلام گردید.1399/12/07
12:24:54
0.0 / 5
454
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است