پیش‎بینی مهم یك كارشناس از آینده بورس

پیش‎بینی مهم یك كارشناس از آینده بورس ایرنا نوشت: یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: با عنایت به شرایط حاکم در بازارهای موازی و تثبیت قیمت دلار در کانال ۲۵ هزار تومان پیشبینی می شود که کف شاخص بورس و قیمت سهام در همین محدوده ها باقی بماند و دیگر شاهد افت سنگین شاخص ها نخواهیم بود.


«هومن عمیدی» به روند معاملات بورس در هفته ای که گذشت اشاره نمود و اضافه کرد: معاملات بورس در آخرین هفته بهمن ماه با روند صعودی شروع به کار کرد اما از اواسط هفته، شاخص بورس به مدار نزولی بازگشت و در نهایت با ورود به جایگاه یک میلیون و ۲۳۸ هزار واحد در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته به معاملات خود تمام کرد. وی عنوان کرد: شاخص کل در اولین روز بهمن ماه در سطح یک میلیون و ۱۸۳ هزار واحد قرار داشت، در حالیکه این عدد روز چهارشنبه و در آخرین روز معاملاتی بهمن ماه به عدد یک میلیون و ۲۳۸ هزار واحد رسید. عمیدی اظهار داشت: با عنایت به این که در آخرین روز معاملاتی دیماه شاخص کل در سطح یک میلیون و ۱۵۰ هزار واحد قرار داشت می توان گفت در بهمن ماه شاخص کل رشد حدود ۸۰ هزار واحدی را تجربه نمود.

وی تصریح کرد: با عنایت به تغییرات انجام شده در ریاست سازمان بورس، برنامه و تصمیمات اتخاذ شده توسط وی می توان شاهد اثرات کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت آنها در بازار باشیم. عمیدی تصریح کرد: اولین اقدام انجام شده از جانب رئیس سازمان بورس، نامتقارن کردن دامنه نوسان بود که سبب روند صعودی معاملات بورس برای چند روز متوالی شد و پس از رشد حدود ۲۰ درصدی شاخص بورس شاهد شناسایی سود در صف های فروش منفی دو درصد توسط سهامداران نوسان گیر به صورت روزانه بودیم. این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: با عنایت به شرایط حاکم در بازارهای موازی و تثبیت قیمت دلار در کانال ۲۵ هزار تومان پیشبینی می شود که کف شاخص بورس و قیمت سهام در همین محدوده ها بماند و دیگر شاهد افت بیشتر در قیمت ها و شاخص کل نباشیم. وی روند معاملات بورس در ماه اسفند را پیش بینی نمود و اضافه کرد: برپایه پیشبینی های انجام شده به نظر می آید معاملات بورس، ماه آخر سال را با رشد و بازدهی معقولی به پایان برساند. عمیدی عنوان کرد: تغییرات در قوانین حجم مبنا و دستورالعمل بازارگردانی از دیگر مواردی است که در دستور کار شورایعالی بورس و رئیس سازمان بورس قرار گرفته است که امیدواریم هر چه زودتر این مورد جهت بهبود روند بازار به جمع بندی نهایی برسد تا بتوان شاهد تأثیر مثبت آن در بازار باشیم.
این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: طرح برخی مسایل در سیاست خارجی، برای سوداگران و نوسان گیران معنای مناسبی نداشت و با تشکیل صف های فروش در نمادهای بانکی، فلزی و معدنی بدون توجه به آثار مثبت گزارش شرکت ها و عملکرد مثبت آنها مبادرت به عرضه و نقد شدن سهام خود کردند. عمیدی عنوان کرد: از دیگر موارد مطرح شده در هفته پایانی بهمن ماه، نامه مستقیم سازمان بورس به حدود ۲۵ شرکت بزرگ برای اعلام برنامه های افزایش سرمایه بود که به نظر می آید باید برای کلیه سهام حاضر در بازار سرمایه چنین شفاف سازی و پرسشی اعلام گردد که بطور حتم این اقدام مثبت با واکنش های متفاوت شرکت ها روبرو خواهد بود. این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: بیشتر برنامه های شرکت ها به صورت معمول توسط شرکت ها مطرح نمی گردد و مخفی می ماند، اما با این اقدام، به بهترین نحو شفاف سازی خواهد شد. وی عنوان کرد: بخشی از کاهش و افت ارزش معاملات بازار در طول بهمن ماه در ارتباط با ممنوعیت فروش حقوقی ها توسط سازمان بورس بود که سبب پیشگیری از افت قابل توجه معاملات در بازار شد و حتی تغییر دامنه نوسان بازار از منفی پنج و مثبت پنج به منفی دو و مثبت ۶ زمینه ورود نقدینگی بیشتر به بازار را فراهم نمود. عمیدی عنوان کرد: تغییر برنامه معاملاتی صندوق ها و سبدگردان ها از دیگر پیشنهاد مطرح شده برای بهبود وضعیت بازار بود که حالا در حال بررسی است و امیدواریم برای این سبدها و صندوق ها بازار مناسبی به شکل جداگانه طراحی شود. به قول این کارشناس بازار سرمایه، تغییر دامنه نوسان آنها از منفی ۱۰ و مثبت ۱۰ به منفی چهار و مثبت ۱۰ اتفاق خوبی بود که همچون دستاوردهای جدید و مثبت شورایعالی بورس تلقی می شود. وی به قیمت های جهانی و روند معاملات بازار جهانی اشاره نمود و اضافه کرد: رشد قیمت جهانی نفت به حدود ۶۵ دلار و موج سنگین سرما در آمریکا، کاهش تولید نفت و تقاضای چشم گیر چین برای خرید مواد اولیه در بازار های جهانی، قیمت فلزات گرانبها مانند مس را به حدود هشت هزار و ۶۰۰ دلا رسانده است که می تواند با تأثیر مثبت برای شرکتهای تولیدی مس در همه جهان و شرکت ملی مس همراه باشد. به قول عمیدی، در صورت تداوم این روند پیشبینی های سال ۱۴۰۰ برای گروه فلزی می تواند شگفتی ساز باشد. این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: در هفته گذشته در یک روز شاهد تعلل بازارگردان های گروه بانکی بودیم که بعد از رایزنی های انجام شده بازارگردان ها باردیگر به مدار فعالیت بازگشتند که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد و شاهد رشد سهام گروه بانکی باشیم. ۲۲۳۲۲۳

1399/12/01
23:36:03
0.0 / 5
764
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است