ثبت ششمین رشد اقتصادی منفی عربستان

ثبت ششمین رشد اقتصادی منفی عربستان بزرگ ترین اقتصاد عربی ۳.۸ درصد دیگر کوچکتر شد.


به گزارش سیب پال به نقل از تریدینگ اکونومیکس، با کاهش قیمت نفت و گسترش شیوع ویروس کرونا، حالا رشد اقتصادی دومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان به میزان قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرده است؛ بگونه ای که رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه منتهی به دسامبر به منفی ۳.۸ درصد رسید که از یکی از ضعیف ترین رشدهای اقتصادی ثبت شده عربستان در طول سه سال گذشته به حساب می آید.
این رشد اقتصادی که ششمین رشد فصلی منفی متوالی این کشور بوده است و بیشتر از همه تحت تأثیر کاهش رشد بخش خرده فروشی قرار گرفته که رشد آن منفی ۹.۸ درصد بوده است. از طرفی رشد بخش غیر نفتی به منفی ۶.۱ درصد رسیده است. بهترین عملکرد در ارتباط با بخش رستوران و هتلداری بوده که رشد سه ماهه چهارم آن ۳.۵ درصد اندازه گیری شده است.
در طول یک سال گذشته قیمت نفت حدودا ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده و این مسئله منجر به کاهش ۴۵ درصدی غول نفتی سعودی آرامکو شده است. دولت عربستان در ماه های اخیر دست به برخی سیاست های ریاضتی نظیر کاهش حقوق کارمندان، کاهش سرمایه گذاری ها و افزایش مالیات ها برای کاستن از تبعات اقتصادی وضعیت موجود زده است. خیلی از شهروندان عربستانی از شرایط موجود ناراضی هستند و صحبت های اخیر وزیر دارایی برای ضرورت افزایش مالیات ها با انتقاداتی در این کشور روبرو شده بود.
در سال ۲۰۲۰ نسبت کسری بودجه این کشور به ۱۳ درصد تولید ناخالص داخلی رسید که در یک دهه اخیر بی سابقه بوده است. دولت عربستان تابحال مجبور به استفاده از بخش قابل توجهی از ذخایر ارزی خود شده و اوراق بدهی زیادی را منتشر نموده است.
متوسط رشد اقتصادی عربستان در بازه زمانی ۱۹۶۹ تا ۲۰۲۰ معادل ۳.۱۷ درصد بوده است که بیشترین رشد ثبت شده در ارتباط با رشد ۲۴.۲ درصدی سه ماهه چهارم سال ۱۹۷۳ و کمترین رشد ثبت شده هم در ارتباط با سه ماهه چهارم سال ۱۹۸۲ با منفی ۲۰.۷ درصد بوده است.
منبع:

1399/11/23
22:42:29
0.0 / 5
563
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است