توانگر:

اطلاعات بانكهای خصوصی شفاف نیست

اطلاعات بانكهای خصوصی شفاف نیست به گزارش سیب پال یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: متاسفانه اطلاعات بانکهای خصوصی در لایه های گوناگون پنهان شده و امکان نظارت بر عملکرد بانک ها برای نمایندگان وجود ندارد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، در جلسه علنی بامداد امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد بانکهای خصوصی مجتبی توانگر بعنوان نماینده متقاضیان تحقیق و تفحص بیان کرد: بر طبق قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی باید به کلیه اطلاعات و اسرار کشور دسترسی داشته باشد تا بتواند به بهترین شکل در امور کشور تصمیم گیری کند. قانون اساسی این حق را به مجلس شورای اسلامی داده است تا تقاضای تحقیق و تفحص از بخش های مختلف در مواردی که اطلاعات کافی وجود ندارد یا مانعی در دسترسی مجلس به اطلاعات وجود دارد، مطرح کند.
ایشان سپس اظهار نمود: اساسا تک تک نمایندگان برایشان سوال است که بانکهای خصوصی چقدر منابع دارند و آنرا از کجا آورده اند و با آن چه می کنند؟. ما روزانه با مراجعات زیادی روبرو می باشیم که مردم از جریمه های سنگین و غیرقانونی بانک ها گلایه مند هستند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: متاسفانه مردم نمی توانند تسهیلات بانکی کوچک معیشتی دریافت نمایند، اما یک دفعه خبر از وام های چند میلیارد تومانی به افرادی خاص بدون تعهد و ضمانت پرداخت می رسد. متاسفانه دولت نیز هیچ اقدامی برای حفاظت از منابع مردم که در اختیار بانکهای خصوصی قرار گرفته است انجام نمی دهد.
وی افزود: مجلس شورای اسلامی باید بر عملکرد بانک ها اشراف داشته باشد. از شروع مجلس یازدهم به همراه برخی از نمایندگان به این مساله ورود کردیم اما همه درها به روی مجلس بسته است. اطلاعات بانکهای خصوصی در لایه های گوناگون پنهان شده و شفاف نیست. قرار بود بانکهای خصوصی با ارتقاء شاخص راندمان سبب بهبود عملکرد بانکهای دولتی شوند اما امروز بانکهای خصوصی اساسا بنگاهداری می کنند و با یکدیگر برای به دست آوردن سهم بیشتری از نقدینگی جامعه در رقابت هستند. متاسفانه بانک ها به فکر بانکداری نیستند.
ایشان سپس با اشاره به اشکالات اساسی در عملکرد بانک ها بیان کرد: یکی از ابهاماتی که در نظام بانکی وجود دارد نحوه ی محاسبه سود و ستاندن ربح مرکب می باشد. یکی از مراجعات هر روز ما مربوط به سودهای کلان بانکی است که به سبب عدم شفافیت بانک ها هیچ پاسخی برای مردم نداریم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: دراین زمینه همین بس که اعضای کمیسیون اقتصادی نمی توانند نحوه محاسبه سود تسهیلات بانک ها را بدانند. متاسفانه بانک ها بجای افزایش درآمد خود از محل طرح های قابل توجیه افزایش درآمد از جرائم تاخیر و ستاندن سودهای مرکب روی آورده اند و مجلس شورای اسلامی برای کنترل آن هیچ اشرافی ندارد. باید نحوه ی محاسبه سود و جریمه بانک ها شفاف شود.
توانگر افزود: متاسفانه تعدادی از بانکهای خصوصی برخلاف قانون بیش از ۵۰ برابر سرمایه پایه خود به اشخاص مرتبط تسهیلات ارائه می کند و گاهی حجم واقعی مطالبات غیرجاری سه تا چهار برابر میزان اعلام شده در صورت های مالی بانک ها دیده می شود. در بررسی های کمیسیون اقتصادی مشخص شد که بانکهای خصوصی انحرافات زیادی دارند و کسی پاسخگو نیست. از نمایندگان تقاضا داریم تا با این تحقیق و تفحص موافقت کرده و اطلاعات کافی در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار دهیم.
منبع:

1399/11/19
21:11:50
0.0 / 5
617
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است