دو اتفاق مهم بورس را ترسانده است

دو اتفاق مهم بورس را ترسانده است شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با ثبت رشد 20هزار و 822واحدی، در ارتفاع یک میلیون و 306هزار واحد قرار گرفت.


به گزارش سیب پال به نقل از خبر آنلاین، در آخر معاملات امروز بورس، شاخص کل با رشد ۲۰ هزار واحدی به عدد یک میلیون و ۳۰۶ هزار واحد و شاخص هم وزن با رشد ۶ هزار واحدی به عدد ۴۶۶ هزار واحد رسید.
نمادهای فولاد، شستا، وغدیر، فملی و شپنا از تاثیرگذاران در شاخص امروز بورس و نمادهای ولپارس، برکت، شتران و فملی از پر تراکنش های بورس بودند. یشتر بخوانید: ریسک سیاسی ترامپ تمام شد/پیش بینی یک کارشناس از آینده بورس در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله ۲میلیارد و ۸۲۹میلیون ورقه به ارزش ۵هزار و ۲۹۱میلیارد تومان در ۷۳۱هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) ۲۲۷واحد رشد کرد و در ارتفاع ۱۹هزار و ۷۵واحد قرار گرفت. در این بازار هم امروز بیشترین اثر مثبت بر شاخص فرابورس به نام نمادهای معاملاتی صنعتی مینو، فولاد هرمزگان جنوب و ذوب آهن اصفهان شد و در مقابل شرکت های بانک دی، بیمه کوثر و بیمه تجارت نو بیشترین اثر منفی را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.
محمد خبری زاده کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباب وضعیت حاکم بر بورس اظهار داشت: بازار پس از چند روز منفی بودن امروز مثبت شد اما همچنان دو تا ترس در بازار وجود دارد. یکی ترس از دستورالعمل هایی که روی شرکتها و سوددهی آنها تاثیر می گذارد و یکی هم ترس کاهش نرخ دلار. وی با اشاره به اینکه برای تغییر روند بورس، باید تقاضای قوی در بازار شکل بگیرد، اشاره کرد: امروز تقاضای قوی در بازار وجود نداشت. وی در پاسخ به این پرسش که تکلیف ماجرای قیمت گذاری فولاد چه شد؟ اظهار داشت: این دستورالعمل جدید دیشب از سمت آقای جهانگیری اعلام نمودند که این دستورالعمل لغو شده است. من فکر می کنم شاید این دستورالعمل به صورت مستقیم لغو شده باشد اما احیانا به صورت غیرمستقیم اجرائی می شود. وزارت صمت فعلا از تصمیم خود کوتاه نمی آید و متاسفانه افرادی که در این میان از رانت بهره می برند چون منافع زیادی دارند. او افزود: فعلا داستان تمام نشده و همچنان این یکی از ریسک های بازار است. خبری زاده با اشاره به تجمع سهامداران ناراضی مقابل بورس اظهار داشت: این رفتارها طبیعی است. وقتی که مردم را بدون آموزش به بازار دعوت می نماییم و چنین دستورالعمل هایی صادر می شود، فضا بیشتر متشنج می شود. معترضین شکایت دارند که وقتی آمدیم در این بازار حرفی از قیمت گذاری دستوری فولاد و آزادسازی بهای انرژی شرکتها نبود. این دست رفتارها این پیام را به سیاست گذار می دهد که سهام دار خرد واقعا متاثر شده است و دارد ضرر می بیند. ممکنست این ناامید شدن او را از بورس فراری دهد. این کارشناس درباره تاثیر چشم انداز کاهش نرخ تورم بر بازار و اینکه ایا این اتفاق نیز از ترس ها حاکم بر بورس تلقی می شود یا خیر توضیح داد: بتاثیر این اتفاق بر بازار تمام شده. حتی از بابت کاهش نرخ دلار هم ریزش در بسیاری از سهم ها داشتیم. اما اگر این روند کاهش تورم همراه با کاهش محسوس قیمت دلار باشد، احیانا بازارسرمایه را متاثر خواهدنمود. اما این تاثیر زیاد نیست. من فکر می کنم بازار قسمتی از این تاثیر را پیشخور کرده است. 223223

1399/10/22
15:21:03
0.0 / 5
431
تگهای خبر: آنلاین , ارز , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است