وام مسكن بازنشسته ها را ندادند

وام مسكن بازنشسته ها را ندادند به گزارش سیب پال با وجود تکلیف قانون بودجه از سال قبل برای پرداخت ۴۰ هزار فقره تسهیلات مسکن برای بازنشسته ها، این پرداخت صورت نگرفته است.به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، در قانون بودجه ۱۳۹۸ بانک مسکن موظف شد که با استفاده از منابع حاصل از بازگشت اقساط مسکن مهر، ۴۰ هزار فقره تسهیلات مسکن به بازنشستگانی که حداقل پنج سال از بازنشسته شدن آنها گذشته و در ۱۰ سال قبل خود و همسرانشان فاقد واحد مسکونی بوده و از تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده نکرده اند، بدون احتیاج به سپرده گذاری پرداخت کند.

نرخ سود این تسهیلات در تهران ۹ درصد، مراکز استان ها هفت درصد و سایر شهرها و روستاها تا چهار درصد تعیین شده بود و شامل تمامی بازنشستگان شامل کشوری، لشگری و تأمین اجتماعی که مستمری بازنشستگی آنها کمتر از سه میلیون تومان در ماه بود می شد.

وزارت تعاون اعلام نکرد، وام اجرایی نشد

این در حالی است که بررسی گزارش تفریغ بودجه 1398 اعلامی از جانب دیوان محاسبان نشان می دهد این تکلیف قانونی اجرا نشده و دلیل آن به عملکرد وزرات کار، تعاون و رفاه اجتماعی بر می گردد.

آنچه در گزارش تفریغ بودجه سال قبل آمده از این حکایت دارد که هیات وزیران در ۴ دیماه ۱۳۹۸بنا به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه آیین نامه مربوطه را تصویب و ابلاغ کرده و توسط کمیسیون اعتباری بانک مرکزی به بانک مسکن جهت اجرا ابلاغ گردیده است.

اما باید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت های در ارتباط با پرداخت تسهیلات به مشمولان صندوق های بازنشستگی را تعیین و به بانک مسکن اعلام می کرده است که گزارش دیوان محاسبات نشان از عدم اقدام این وزارتخانه در اینباره دارد.

بر این اساس بانک مسکن هم امکان اجرای تکلیف قانون برای پرداخت تسهیلات مسکن به بازنشستگان را نداشته است.

این در حالی است که در قانون بودجه سالجاری باردیگر این تکلیف تکرار شد و در تبصره (۱۶) بانک مسکن موظف است از محل منابع ناشی از اقساط مسکن مهر ۴۰ هزار فقره تسهیلات مسکن به بازنشستگانی که حداقل پنج سال از بازنشسته شدن آنها گذشته و در ۱۰ سال گذشته خود و همسرشان واحد مسکونی نداشته اند و از محل تسهیلات خرید یا ساخت مسکن هم استفاده ای نکرده اند، بدون احتیاج به سپرده گذاری پرداخت کند.

اینکه با گذشت ۱۰ ماه از اجرای قانون بودجه ۱۳۹۹، چه اقدامی در ارتباط با پرداخت تسهیلات مسکن بازنشسته ها برپایه این تکلیف قانونی صورت گرفته موضوعی است که باید دستگاههای مربوطه همچون بانک مسکن و وزارت تعاون در مورد آن گزارشی ارائه نمایند.

منبع:

1399/10/11
18:49:24
0.0 / 5
621
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است