در طول هفته ای كه گذشت

همپوشانی كاهش نرخ ارز بر افزایش قیمت های جهانی سكه و طلا را ارزان كرد

همپوشانی كاهش نرخ ارز بر افزایش قیمت های جهانی سكه و طلا را ارزان كرد طبق اعلام نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، در طول یک هفته اخیر، باوجود افزایش ۴۱ دلاری قیمت هر اونس جهانی، با عنایت به روند نزولی نرخ ارز در داخل، در بازارهای داخلی هم قیمت سکه و طلا روند نزولی داشته است؛ بگونه ای که هر قطعه سکه ۶۵۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۵۰ هزار تومان در آخرین معاملات هفته نسبت به ابتدای هفته، کاهش قیمت داشته اند.


محمد کشتی آرای در گفتگو با ایسنا، در ارتباط با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی، اظهار نمود: در هفته ای که گذشت، وضعیت بازار بدین ترتیب بود که باتوجه به روزهای پایانی سال میلادی که طبق سنوات گذشته، به سبب اینکه خیلی از موسسات و شرکت هایی که معاملات طلا دارند، در ایام پایانی سال به سبب تسویه حساب ها و دادوستدهایی که دارند، معمولا تقاضا برای خرید طلا در بازاهای جهانی ایجاد می شود؛ ازاین رو در ایام پایانی سال، قیمت اونس جهانی نوساناتی دارد.
نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: از همین رو در هفته ی اخیر قیمت هر اونس جهانی به صورت متوسط رشد ۴۱ دلاری داشته و از ۱۸۴۰ دلار به ۱۸۸۱ دلار در آخرین معاملاتی که ثبت شده، رسیده است. از طرفی نرخ ارز در ابتدای هفته ای که گذشت، در کانال ۲۶ هزار تومان بود و در طول هفته به صورت متوسط هر دلاری کاهش ۳۵۰ تومان داشته و به کانال ۲۵ هزار تومان نزول پیدا کرد و در روز گذشته (پنجشنبه) در آخرین معاملات هر دلار به ۲۵ هزار و ۸۸۰ تومان رسید.
وی تصریح کرد: این دو عامل ( رشد ۴۱ دلاری قیمت هر اونس جهانی و کاهش ۳۵۰ تومانی نرخ هر دلار در داخل) یکدیگر را پوشش داده و سبب شدند تا در یک هفته اخیر، قیمت سکه و طلا سیر نزولی داشته باشد.
این مقام صنفی خاطرنشان کرد: علاوه بر این، همچون روال سالهای گذشته و طبق سنت های گذشته، پیشبینی می شد که باتوجه به نزدیک شدن به شب یلدا، تقاضا برای خرید طلا افزایشی باشد اما سال جاری چنین اتفاقی نیفتاد (به دلیل اینکه سال جاری قیمت طلا بالا بوده و طبیعتا اقبالی برای هدیه دادن طلا، وجود نداشت. ضمن اینکه ویروس کرونا و پرهیز از دورهمی ها هم احیانا کم تأثیر نبوده است). ازاین رو نه تنها تقاضای بیشتری در بازار به وجود نیامد، بلکه عرضه هم بیشتر و مناسب شد؛ در نتیجه حباب سکه هم در طول یک هفته اخیر به به دنبال کاهش تقاضا، به وجود آمد. در حالیکه در ابتدای هفته برای هر قطعه سکه، حباب یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومانی وجود داشت، در آخر هفته حباب هر قطعه سکه حدود ۸۰۰ هزار تومان برآورد شده است.

کاهش ۳۵۰ هزار تومان حباب هر قطعه سکه
کشتی آرای در ارتباط با تغییرات قیمتی در طول یک هفته اخیر، اظهار داشت: در مجموع به صورت متوسط قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم با کاهش ۶۰۰ هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته به ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در انتها هفته رسیده است. همینطور قیمت هر قطعه سکه طرح جدید هم با ۶۵۰ هزار تومان کاهش به صورت متوسط، به ۱۲ میلیون تومان در انتها هفته رسیده است. همانطور که اشاره شد، حباب هر قطعه سکه هم با کاهش ۳۵۰ هزار تومانی در طول هفته، در آخرین معاملات روز گذشته به ۸۰۰ هزار تومان رسیده است.
نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: همینطور در آخرین معاملات ثبت شده در آخر هفته، نیم سکه و ربع سکه هریک با کاهش ۱۵۰ هزار تومانی به ترتیب شش میلیون و ۳۵۰ هزار تومان و چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارند. سکه های یک گرمی با کاهش ۵۰ هزار تومانی به دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده اند.
وی ادامه داد: قیمت هر مثقال طلای آب شده هم با ۱۲۰ هزار تومان کاهش در طول هفته به چهار میلیون و ۹۵۵ هزار تومان رسیده است. علاوه براین هر گرم طلای ۱۸ عیار هم با کاهش ۳۲ هزار تومانی، یک میلیون و ۱۴۴ هزار تومان قیمت دارد.
منبع:

1399/09/28
15:47:06
5.0 / 5
1248
تگهای خبر: ارز , بازار , خرید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است