معاون پژوهشی وزیر علوم خبر داد؛

ارتباط علوم انسانی با جامعه و دانشگاه پررنگ می شود

ارتباط علوم انسانی با جامعه و دانشگاه پررنگ می شود معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یکی از برنامه های جدی پیش رو را ارتباط علوم انسانی با جامعه و صنعت عنوان نمود.به گزارش سیب پال به نقل از مهر، غلامحسین رحیمی در وبینار الگوهای نوین در رابطه با پژوهش های علوم انسانی با نیازهای جامعه و صنعت که امروز برگزار شد، اظهار نمود: چند سالی است که در حوزه علوم انسانی شورایی تحت عنوان شورای تحول علوم انسانی تشکیل شده ولی من فکر می کنم چه علوم انسانی چه علوم انسانی تحول یافته و یا علوم اسلامی در ماهیت پژوهش و شیوه انعکاس نتایج آن به جوامع و صاحب نظران علمی در سه حالت هیچ فرقی نمی نماید.
معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم اضافه کرد: برنامه جدی ما این است که ارتباط میان علوم انسانی را با نیازهای جامعه و صنعت بطور ویژه ببینیم تا سه، چهار سال اخیر به خصوص یکی، دو سال قبل همیشه علوم انسانی کنار گذاشته می شد و در بحث ارتباط دانشگاه با صنعت تنها نهاد اجتماعی در رابطه با دانشگاه، صنعت بود.
رحیمی افزود: ما قائل به این هستیم که تمام رشته های دانشگاهی فارغ از موضوع، ارتباط مستمر و سازنده با جامعه و صنعت داشته باشند.
وی با طرح این سوال که آیا الگوی مشخصی درباب ارتباط علوم انسانی با جامع و صنعت وجود دارد یا باید الگوی جدیدی طراحی نماییم اظهار داشت: خوشبختانه در یکی، دو سال قبل در حوزه علوم انسانی و هنر گام های خوبی برای ورود علوم انسانی به حوزه های علم و فناوری برداشته شده است حتی هم اکنون در بازدیدهایی که از مراکز رشد و پارک های علم و فناوری دارم این مساله کاملا مشهود است و این مراکز و پارک ها بخش هایی را به مجموعه علوم انسانی و هنر اختصاص می دهند.
معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم در ادامه اشاره کرد: نکته بعد این است که ما ورود جدی به مراکز تخصصی علوم انسانی و پردیس های علوم انسانی نداشته ایم. در صورتیکه این پردیس ها و مراکز رشد بسترهای اصلی هستند به جهت اینکه دانشگاه های علوم انسانی را با جامعه و صنعت پیوند دهند.
رحیمی اضافه کرد: ما همانطور که برای علوم مختلف شتاب دهنده داریم باید برای علوم انسانی هم شتاب دهنده داشته باشیم البته نمی دانم شتاب دهنده برای علوم انسانی وجود دارد یا خیر متاسفانه علوم انسانی در زمینه مقالات عقب افتاده و عمده امتیازات بین المللی ما مربوط به علوم غیر انسانی است؛ این در حالیست که کمرنگ بودن علوم انسانی سبب شده جایگاه علمی ما از آنچه که باید باشد، پایین تر بیاید.
وی با تاکید بر اینکه علوم انسانی باید در یک برنامه ریزی با شتاب بیشتری نسبت به سایر علوم حرکت نماید، اشاره کرد: هم اکنون ۴۰ دانشگاه کشور در حوزه علوم انسانی فعال می باشند و اگر با برنامه ریزی حرکت نماییم مطمئن هستم طی دو، سه سال آینده در حوزه علوم انسانی جهش خواهیم داشت. البته این هشدار را به اساتید و مسئولان دانشگاهی در رابطه با علوم انسانی می دهیم که اگر نسبت به پیشرفت این حوزه اهتمام نکنند، طبق بخشنامه به آنها تذکر داده و برخورد خواهیم کرد.
رحیمی افزود: خوشبختانه حوزه صنایع خلاق که به علوم انسانی و هنر مربوط است بطور جدی مطرح شده و ما همانطور که باید طراحی و ساخت داشته باشیم در حوزه علوم انسانی در ابتدا با خلاقیت ذهنی مواجه هستیم که اثربخشی آن به صورت نرم است نه سخت. بطور مثال علوم انسانی می تواند از لحاظ فکری و در رابطه با مرکز پژوهش های مجلس و مجلس خبرگان که مراکز تقنینی ما هستند اثرگذار باشد.

1399/09/23
22:49:01
5.0 / 5
1117
تگهای خبر: صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است