معاون اول رئیس جمهور:

حذف بخش خصوصی از اقتصاد جفا به كشور است

حذف بخش خصوصی از اقتصاد جفا به كشور است جلسه شورای عالی اجرای سیاست های كلی اصل 44 بامداد امروز(دوشنبه) به ریاست دكتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور اجرا شد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، معاون اول رئیس جمهور در این نشست با اشاره به اینکه تولید کنندگان و صادر کنندگان کشور سربازان خط مقدم در جنگ اقتصادی مقابل کشورمان هستند، اظهار داشت: در این برهه حساس کنونی هر کس که بخواهد بخش خصوصی را از اقتصاد حذف کند جفا به کشور کرده است برای اینکه آنها در این شرایط اقتصادی بیشترین خدمت را به کشور خود ارائه دادند.
جهانگیری با تاکید بر اینکه نباید بگذاریم فضا برای فعالیت بخش خصوصی ناامن شود، اشاره کرد: مهمترین وظیفه شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی فراهم کردن بستری مناسب برای فعالیت بخش خصوصی است.
وی با اشاره به سخنان رئیس پارلمان بخش خصوصی در این نشست درباب وضعیت بخش خصوصی کشور، گفت: جهت گیری های اقتصادی کشور باید مطابق آنچه مقام معظم رهبری گفته اند تدوین شود. بر این اساس نهادهای عمومی نباید به هیچ وجه رقیب بخش خصوصی باشند و بخش خصوصی باید میدان دار اصلی اقتصاد کشور باشد.
جهانگیری با اشاره به وضعیت بیکاری فصل تابستان نسبت به تابستان سال گذشته، اظهار داشت: تنها حدود 40 هزار نفر در بخش صنعت شغل خودرا از دست داده اند در حالی که در همین مدت بیش از 1 میلیون و 200 هزار فرصت شغلی از دست رفته است. بخش خصوصی در حوزه صنعت تلاش بسیاری برای تامین ارز و جلوگیری از بیکار شدن کارگران انجام داده است، به طوریکه بعضی از آنها خانه و خودروی خودرا برای تامین هزینه های تولید واحد تولیدی خود فروخته اند.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برخی مسائل پیش آمده پیرامون واگذاری شرکت های دولتی، اظهار داشت: ممکنست در واگذاری ها برخی تخلفاتی صورت گرفته باشد اما می توان در همان پروسه قانون خصوصی سازی اصلاحات لازم را انجام داد. با فضاسازی نباید فضای ناامنی برای بخش خصوصی ایجاد کرد. همه چیز بر طبق قانون پیش رود. هیئت داوری که اعضای آن غیردولتی هستند و مرجع قانونی می باشد می تواند دراین زمینه داوری کند.
وی اضافه کرد: همه ما از بخش خصوصی واقعی که می خواهد فعالیت قانون مند و سالم در اقتصاد انجام دهد حمایت می نماییم. نباید بگذاریم کسی که به اعتماد حاکمیت و در قالب قوانین کشور مبادرت به خرید واحد تولیدی و سرمایه گذاری کند گرفتار خسران و زیان شود.
جهانگیری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به گزارش معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد و دارایی درباب بررسی موارد مغایر در اجرای ماده (6) قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی گفت: اصلاح و اجرای این ماده قانونی باید با جدیت دنبال شود و همه نهادهای عمومی و شخصیت های حقوقی مکلف هستند گزارش های نظارتی را که قانونگذار تعیین کرده است ارائه نمایند.
معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: هر چه اقتصاد شفاف تر باشد، منافع کشور بیشتر تامین می شود. با شفافیت می توان مسیر روشنی پیش روی اقتصاد کشور ترسیم نمود.
در این جلسه که وزرای اقتصاد و دارایی، دادگستری و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نمایندگان سایر قوا و دستگاه های نظارتی و بخش خصوصی حضور داشتند، گزارشی درباب تسهیل ورود بخش خصوصی و تعاونی در کارهای اقتصادی، برقراری رقابت سالم و ایجاد امنیت برای سرمایه بخش های مذکور ارائه و پیشنهاداتی برای بهبود نحوه نظارت بر فعالیت بخش عمومی بوسیله شورای رقابت، سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارائه شد و مقرر گردید ظرف سه ماه این پیشنهادات برای تصمیم گیری به شورای سیاستگذاری اصل 44 ارائه شود.1399/07/29
00:40:42
5.0 / 5
971
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بورس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است