چرا ترمز بورس كشیده شد؟

چرا ترمز بورس كشیده شد؟ به گزارش سیب پال ریزش یا به قول مسؤلان اصلاح های بازار سرمایه، حالا به دوماه رسیده و این بازار طی این دو ماه برای سه روز متوالی چراغ سبز به خود ندیده است؛ اتفاقی كه هرچند علل كلان تری پشت آن است اما تصمیمات گاه و بیگاه به آن دامن می زند.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، اختلاف نظر وزرای نفت و اقتصاد درمورد عرضه دارادوم شاید تنها بهانه ای بود تا ترمز صعود بی حد و مرز شاخص بورس که مرزهای دو میلیون واحد را هم درنوردیده بود، کشیده شود. به طوریکه رشد پی در پی شاخص ناگهان برعکس شد و طی یک تا دو هفته شاخص کل تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد هم کاهش پیدا کرد.
البته این اتفاق از جانب کارشناسان و اقتصاددانان پیشبینی می شد اما کمتر کسی انتظار داشت عمر آن به دو ماه برسد. حتی شاخص سازی ها هم جواب نداد و شاخص کل که وارد کانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد هم شد، باز هم به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد عقب گرد کرد.
حال همانطور که رشد شاخص کل در ماه های خرداد و تیر بی منطق بود، حالا پشت روند کاهشی آن از نظر پارامترهای اقتصادی هیچ منطقی وجود ندارد. نرخ دلار رو به افزایش است؛ ازاین رو سهام شرکت های بورسی که درامد دلاری دارند، پرارزش شده است اما در این میان خشک و تر باهم می سوزند و نه تنها سهم های کوچک که پشتوانه ای نداشته و ندارند صف فروش هستند، بلکه سهم های بنیادی هم اصلاح های قابل توجهی داشتند که به نظر تمامی ندارد!
شاید ماجرا از آنجایی شروع شد که دولت گاه و بیگاه از مردم دعوت می کرد تا سرمایه خویش را وارد بازار سرمایه کنند و بر حمایت تمام قد خود از این بازار تاکید می کرد. اتفاقی که پای نیمی از مردم کشور را (با احتساب مشمولان سهام عدالت) به بورس باز کرد تا این بازار میزبان تعداد زیادی سهام داری باشد که سرمایه های کلان خویش را بدون هیچ دانشی وارد بازار کردند.
در واقع هرچه ترازوی تعداد سهام داران سنگین تر می شد، ترازوی دانش و آگاهی آنها از بازار سرمایه سبک می شد و همین مبحث در کنار ادامه حمایت دولت از بورس، اولین آجر دیوار کج روند شاخص را گذاشت! مردمی که ناامید از بازارهای موازی سرمایه خویش را وارد بازار سرمایه کرده بودند و زمانی که اختلاف نظر وزار درمورد دارادوم وضعیت بازار را بهم ریخت، ترسیدند و هراسان به دنبال خارج کردن سرمایه خود از این بازار بودند.
البته این فقط یک روی سکه است، روی دیگر سکه تصمیماتی بود که با هدف بهبود بازار گرفته می شود اما حدودا همه آنها به منفی شدن بازار کمک کرد! از دو قسمتی کردن ساعت معاملات بازار بگیر تا کاهش و افزایش حد نصاب صندوق ها با درامد ثابت، کاهش نرخ خوراک پتروشیمی ها، فصل جدید بازارگردانی، کاهش اعتبار کارگزاری ها، جلسات بی نتیجه با حقوقی ها و....
تصمیماتی که بعضی از آنها سیگنال گران بودن بازار را به سهام داران میداد و حتی پس از اینکه ۲۴ ساعت بعد لغو می شد، تأثیر منفی خویش را روی بازار می گذاشت!
حال، سازمان بورس در جدید ترین تصمیم خود در روز شنبه اعلام نمود امکان فروش سهم در همان روز که خریداری شده وجود ندارد! احیانا هدف این تصمیم پیشگیری از سواستفاده برخی نوسان گیرانی بوده که سهم را با قیمت پایین می خرند و با قیمت بالا می فروشند اما جالب است که بازار که روز شنبه حرکتی نسبتا صعودی داشت، بعد از دریافت این تصمیم نه تنها در روز شنبه بلکه در ایام یکشنبه و دوشنبه هم روندی نزولی به خود گرفت!
شاید این خواسته کمی نباشد که اجازه دهند بازار سرمایه برای مدتی و بدون دریافت هیچ تصمیمی راه خویش را برود تا شاید از این طریق راه تعادل خویش را پیدا کند. البته برخی صاحب نظران اعتقاد دارند که اتفاقتی که برای بازار سرمایه افتاد به سوزاندن نقدینگی موجود در جامعه کمک کرد. مردم سرمایه های خویش را وارد این بازار کردند تا بازارهای موازی کنترل شود و الان با اصلاح چشم گیر خیلی از سهم ها، دیگر سرمایه آنچنانی در دست مردم نیست.
منبع:

1399/07/08
13:37:17
5.0 / 5
1189
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است