یك عضو شورای عالی بورس:

اگر مقرر است فولاد در بورس كالا باشد، نباید مشمول قیمت گذاری شود

اگر مقرر است فولاد در بورس كالا باشد، نباید مشمول قیمت گذاری شود سیب پال: یك عضو شورای عالی بورس با تاكید بر اینكه اگر مقرر است فولاد در بورس كالا باشد، نباید مشمول قیمت گذاری شود، اظهار داشت: نظام قیمت گذاری و عرضه بطور كامل باید به نظام بازار سپرده شود و در بورس كالا صورت گیرد، چونكه هر جا ذره ای از سازوكار بازار خارج شده ایم و در روند معاملات یا قیمت، دخالت كرده ایم، رانت توزیع شده است.


سعید اسلامی بیدگلی در گفت و گو با ایسنا، درمورد حواشی این روزهای بازار فولاد و طرح خروج این معاملات از بورس کالا اظهار نمود: موضع شورای عالی بورس در این زمینه روشن و مشخص است، انجام معاملات در بورس کالا مورد تایید شورا بوده و شخص وزیر اقتصاد هم از این مساله حمایت می کند. همین طور قانون نیز پشتیبان این اتفاق است به طوریکه بر طبق قانون، محصولاتی که در بورس کالا عرضه می شوند از شمول قیمت گذاری خارج شده و نباید در روند قیمت آن دخالت کرد.
رای حداکثری به نبود دخالت در قیمت های بورسی
وی ادامه داد: در ماه های اخیر بعد از ورود ستاد تنظیم بازار به معاملات فولاد، جلوگیری از نوسان قیمت ها و ابطال معاملات، این مساله چندین بار در شورای عالی بورس عنوان شد و به همین دلیل اعضای شورا همگی بدون حتی یک مخالف، متفق القول بر این قضیه پافشاری و تاکید داشتند که اگر مقرر است فولاد در بورس کالا باشد، نباید مشمول قیمت گذاری شود. دغدغه ستاد تنظیم بازار این بود که با دخالت نکردن در قیمت ها، نرخ کالاها با رشد مواجه می شود که در مقابل استدلال دیگر این است که قیمت تعیین شده برای محصولات در بورس با همان قیمت به دست مصرف کننده نمی رسد و در واقع فقط تکه ای زنجیره از این قیمت گذاری منتفع می شوند.
این عضو شورای عالی بورس درمورد رویدادهای اخیر و حتی اعلام تضعیف یا خروج معاملات فولاد از بورس کالا، اظهار داشت: این مساله هنوز در شورای عالی بورس مطرح نشده و بدین سبب تصمیم گیری جدیدی در این خصوص انجام نشده است که احتمال دارد در هفته جاری این مساله بررسی شود.
عرضه خارج از بورس، بازار غیر شفاف و بدون کنترل
بیدگلی همین طور درمورد احتمال تضعیف معاملات فولاد در بورس کالا اظهار داشت: به طور قطع خروج محصولات فولادی از بورس کالا عواقب زیادی به دنبال خواهد داشت چونکه خروج محصولات به معنای فاصله گرفتن از شفافیت است و در این صورت، دیگر کنترلی بر قیمت ها وجود نخواهد داشت.
وی ادامه داد: موضوعی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که به چه میزان در حوزه قیمت گذاری کالاها موفق بوده ایم؟ اینکه اگر قیمت یک ماده اولیه را تعیین کردیم آیا این کنترل قیمت تا انتهای زنجیره و زمانی که به دست مصرف کننده می رسد، ادامه دارد؟ پاسخ منفی است و تجربه نشان میدهد که سود اصلی ناشی از قیمت گذاری به عده ای دلال که در میانه این مسیر قرار دارند می رسد.
بیدگلی در آخر اشاره کرد: نظام قیمت گذاری و عرضه بطور کامل باید به نظام بازار سپرده شود و در بورس کالا صورت گیرد، چونکه هر جا ذره ای از سازوکار بازار خارج شده ایم و در روند معاملات یا قیمت، دخالت کرده ایم، رانت توزیع شده است.1399/05/12
23:33:13
5.0 / 5
2322
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , سپرده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است