از محل انتشار اوراق

۲۸ درصد كسری بودجه تأمین شد

۲۸ درصد كسری بودجه تأمین شد به گزارش سیب پال از آنجا طبق برآوردها بودجه سالجاری حدود ۱۵۰ میلیارد تومان كسری دارد، تابحال بیشتر از ۴۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن از راه انتشار اوراق تأمین شده است. همچنین، طبق گفته رئیس مركز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی عمومی خزانه داری كشور تا آخر شهریور معادل ۶۰ هزار میلیارد تومان از هزینه های بودجه هم به صورت نقدی تأمین خواهد شد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، بودجه سال جاری از زمانی که به مجلس تحویل داده شد، کارشناسان اقتصادی از آنجاکه تحقق درآمدهای بودجه مورد شک و تردید قرار داشت نسبت به کسری بودجه اخطار می دادند تااینکه سرانجام دولت به صورت رسمی کسری بودجه را اعلام نمود و این کسری را مرکز پژوهش های مجلس ۱۵۰ هزار میلیارد تومان اعلام نمود اما وزیر اقتصاد این رقم را منطقی ندانست و کسری بودجه را در بدبینانه ترین حالت ۱۴۰ هزار میلیارد تومان بیان کرد.
بعد از این موضوع، تأمین کسری بودجه مورد توجه قرار گرفت که در این حوزه دولت انتشار اوراق بدهی، عرضه سهام شرکت های دولتی و اموال مازاد دولت را مدنظر قرار داد و تابحال طبق اعلام بانک مرکزی با حراج اوراق بدهی دولت طی هفت مرحله حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان از کسری بودجه بدون خلق نقدینگی تأمین شده که حدود ۷۰ درصد این اوراق توسط بانکهای خصوصی و دولتی و ۳۰ درصد آن هم توسط نهادهای مالی بازار سرمایه نظیر شرکت های سرمایه گذاری، صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های تأمین سرمایه خریداری شده است.
گفتنی است که در بودجه سال جاری سهم درآمدها شامل مالیاتی و سایر درآمدها، واگذاری دارایی سرمایه ای (فروش نفتی و واگذاری اموال دولتی) و واگذاری دارایی مالی در ۵۷۱ هزار میلیارد تومان منابع عمومی دولت به ترتیب ۲۸۸.۷ هزار میلیارد، ۱۰۷ هزار میلیارد و ۱۷۴.۷ هزار میلیارد تومان و دو هزینه اصلی دولت شامل ۴۳۴ هزار میلیارد تومان هزینه جاری (عمدتا حقوق و دستمزد) و تا ۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی است.
از آنجائیکه درآمدهای نفتی دولت را از یک سو تحریم ها و از طرفی شیوع کرونا تهدید کرده است و به اعتقاد کارشناسان فروش اموال و املاک دولتی تا سقف ۵۰ هزار میلیارد تومان هم در محل تردید قرار دارد، وزارت اقتصاد وظیفه دارد منابع مورد نیاز دولت را برای هزینه های اجتناب ناپذیر با قیمت مناسب و ریسک پایین تأمین کند.
همچنین، هم اکنون با عنایت به سهم کم نفت در تأمین منابع مالی بودجه، حدود ۹۰ درصد منابع بودجه عمومی کشور از راه وزارت اقتصاد تأمین می شود که این وزارتخانه می تواند از مجموعه ای از ابزارها همچون مالیات، درآمدهای گمرکی، مولدسازی و فروش دارایی ها و سهام دولت و همینطور انتشار اوراق مالی اسلامی استفاده نماید.
در این راستا، طبق اعلام معاونت نظارت مالی و خزانه داری وزارت اقتصاد علاوه بر فروش ۳۶ هزار و ۴۴۷ میلیارد تومان اوراق طی هفت مرحله، در جریان هشتمین عرضه عمومی اوراق هم مبلغ ۶۱۶۷ میلیارد و ۱۱۹ میلیون تومان در جهت تأمین مالی بهینه تأمین منابع شد که در کل مجموع تأمین مالی صورت گرفته از راه فروش اوراق مالی اسلامی به ۴۲ هزار و ۶۱۴ میلیارد و ۱۱۹ میلیون تومان رسید.
بنابراین، از کسری بودجه سال جاری که حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان اعلام شده است، تابحال از راه انتشار اوراق معادل ۴۲ هزار و ۶۱۴ میلیارد و ۱۱۹ میلیون تومان آن تأمین و ۱۰۷ هزار و ۳۸۵ میلیارد و ۸۸۱ میلیون تومان باقی مانده است.
علاوه براین، برپایه گفته رئیس مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی عمومی وزارت اقتصاد تا آخر شهریور نیز، ۶۲ هزار میلیارد تومان به صورت نقدی برای تأمین مالی هزینه های اجتناب ناپذیر بودجه منتشر و مابقی هزینه های بودجه از محل اسناد خزانه اسلامی و یا اوراق مبحث تبصره ۵ ماده واحده قانون بودجه سال ۹۹ تأمین می شود.1399/05/05
15:13:24
5.0 / 5
1969
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است