شرط كاهش رشد نقدینگی امسال

شرط كاهش رشد نقدینگی امسال سیب پال: رئیس كل بانك مركزی اعلام نموده كه با فروش سهام دولتی و انتشار اوراق بدهی دولتی، رشد نقدینگی امسال نسبت به سال قبل كمتر می شود و یك كارشناس اقتصادی معتقد می باشد كه اگر عملیات بازار باز بانكی و انتشار اوراق و عمق بخشیدن به بازار اوراق به درستی عملیاتی شوند، رشد نقدینگی امسال كاهش پیدا می كند.


محمد صادق الحسینی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: اساسا حالا روشی که بانک مرکزی در انتشار اوراق پیش گرفته و روشی که دولت باید در فروش اموال و شرکت های خود می گرفت، می تواند کمک زیادی کند تا از پولی شدن تامین کسری بودجه جلوگیری کند، به این معنا که از بانک ها یا بانک مرکزی در زمینه کسری بودجه قرض گرفته نشود.
وی افزود: اگر بتوانیم عملیات بازار باز را به صورت درست انجام بدهیم و به بازار اوراق عمیق ببخشیم، این امور اساسا به کنترل تورم کمک خواهدنمود اما با توجه به این که دولت برای فروش اموال دولتی دیر اقدام نمود و این طرح در چارچوب صندوق های ETF با استقبال بسیار کمی مواجه گردید که تنها ۵ تا ۶ هزار میلیارد برای دولت درآمدزایی داشت و این رقم برای تامین کسری بودجه عدد قابل توجه ای نیست.

درآمدزایی ۵۰ تا ۶۰ هزار میلیاردی از فروش اموال دولتی
در ادامه این تحلیلگر اقتصادی با اعلان اینکه طبق پیش بینی ها دولت تا آخر سال معادل ۵۰ تا ۶۰ هزار میلیارد تومان می تواند از فروش اموال درآمدزایی کند، اظهار داشت: با این حساب می تواند مشکل کسری بودجه را رفع کند و از محل انتشار اوراق نیز تا حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان می تواند به عمق بخشیدن به بازار اوراق کمک نماید و بانک مرکزی نیز با عملیات بازار باز مانع پولی سازی کسری بودجه شود و تورم از محل کل های پولی ایجاد شود.

هشدار به رسیدن تورم ۵۰ درصدی
الحسینی اضافه کرد: اگر اقدامات ذکر شده بطور موفق انجام نشوند، پیش بینی ها این است که باید منتظر حضور تورم ۵۰ درصدی در اقتصاد باشیم.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به هدف گذار تورم، اظهار نمود: اگر تمام ملزومات تحقق تورم ۲۲ درصدی عملیاتی شود، تورمی تا حدودی ۳۰ درصد را امسال تجربه خواهیم کرد که موفقیت بزرگی برای اقتصاد است.
او در آخر سخنانش با اشاره به صحبت های رئیس کل بانک مرکزی درباره نقدینگی، اظهار داشت: منظور رئیس کل بانک مرکزی این است که رشد حجم نقدینگی کاهش پیدا خواهدنمود و این حرف درست و قابل انجام است، مشروط به اینکه عملیات بازار باز بانکی و انتشار اوراق و عمق بخشیدن به بازار اوراق به درستی عملیاتی شوند.
دراین زمینه، اخیرا رئیس کل بانک مرکزی اعلام نموده که با فروش سهام دولتی و انتشار اوراق بدهی دولتی، رشد نقدینگی در سالجاری نسبت به سال قبل کاهش پیدا خواهدنمود.
منبع:

1399/03/13
13:51:43
5.0 / 5
2376
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است