تعطیلی بازار گواهی سپرده سكه به صلاح نیست

تعطیلی بازار گواهی سپرده سكه به صلاح نیست سیب پال: در صورتیكه زمزمه های احتمال توقف معاملات گواهی سپرده سكه طلا به گوش می رسد، یك كارشناس اقتصادی بر این باور است كه نگاه كوتاه مدت برای ایجاد محدودیت بر سر راه بازدهی بازارهای مختلف می تواند تا حدی قیمت ها را كنترل كند، اما در بلندمدت تنها موجب وخیم تر شدن اوضاع می شود.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، اتفاقات اخیر در بازار سکه و گران تر بودن قیمت سکه بورسی نسبت به سکه در بازار نقدی سبب شده است احتمال این وجود داشته باشد که گواهی سپرده سکه طلا بعنوان بازار رسمی و شفاف سکه طلا، به زودی با استدلال خط دادن قیمت گواهی سکه به بازار نقدی توسط بانک مرکزی متوقف شود.
این درحالی است که خیلی از کارشناسان معتقدند کنار گذاشته شدن این ابزار مالی روی سکه تنها عاملی در جهت بها دادن به بازارهای غیرشفاف ختم می شود و تاثیر مثبتی بر کاهش قیمت سکه نقدی نخواهد داشت. در این راستا، کامران ندری - کارشناس اقتصادی - در گفت و گو با ایسنا، در مورد احتمال کنار گذاشته شدن گواهی سپرده سکه طلا از طرف بانک مرکزی اظهار نمود: بانک مرکزی در تلاش است تا در یک نگاه کوتاه مدت، در بازارهای طلا، ارز و سپرده ها، بازدهی را مدیریت کند.
وی افزود: کاهش نرخ سود سپرده های یک ساله بانکی با همین منطق انجام شد و باتوجه به وضعیت ویژه ارزی کشور، محدودیت های به وجود آمده در بازار ارز هم در همین راستا قرار دارد و البته این نگاه در کوتاه مدت منطقی هم هست. ایجاد محدودیت بازدهی در بازار سکه طلا هم در ادامه همین نگاه صورت می گیرد و از آنجائیکه نرخ دلار و نرخ طلا با یکدیگر همبستگی مثبت دارند، مسئولان بانک مرکزی کشور نگران هستند که افزایش بازدهی در یکی از این دو، به افزایش بازدهی در دیگری ختم شود.
عضو هیئت علمی پژوهشکده پولی و بانکی کشور با اعلان اینکه باید توجه کرد که معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بستر بورس مزیت های زیادی در مقایسه با معامله فیزیکی طلا دارد، توضیح داد: همچون آن قابلیت نقدشوندگی و امنیت بالا و سهولت معامله به شیوه آنلاین است. به همین دلیل، تقاضا برای گواهی سکه در ماه های اخیر افزایش داشته است. از جانب دیگر، این نوع سپرده بر خلاف سپرده های پولی، تناظر یک به یک با سکه های طلا دارد.
ندری اضافه کرد: به عبارت ساده تر، بانک ها به ازای تعدادی مشخص از گواهی سپرده طلا، تعدادی مشخص از سکه های طلای فیزیکی را نگه داری می کنند و این با پروسه تسهیلات دهی بانک ها متفاوت است. در پروسه تسهیلات دهی، بانک می تواند بیش از دارایی واقعی سپرده های خود تسهیلات بدهد.
وی با تاکید بر اینکه حالا هم ممکنست بانک مرکزی ابزار گواهی سپرده طلا را تضعیف نکند و از روش دیگری برای کاهش میزان بازدهی در بازار سکه طلا استفاده نماید، اظهار نمود: برای مثال ممکنست به بانک ها اجازه استفاده از اهرم بدهند، به این معنا که گردنگیر به نگهداری ذخیره ۱۰۰ درصدی سکه طلا را بردارند و در نتیجه، گواهی بیشتری به بازار ارائه شود.
بگفته این کارشناس اقتصادی نگاه کوتاه مدت برای ایجاد محدودیت بر سر راه بازدهی بازارهای مختلف می تواند تا حدی قیمت ها را کنترل کند، اما در بلندمدت تنها به وخیم تر شدن اوضاع می انجامد.
ندری در ادامه با اعلان اینکه قانون ظروف مرتبطه که علاوه بر فیزیک در اقتصاد هم کاربرد دارد، اظهار داشت: این قانون می گوید که شما نمی توانید بازدهی سپرده های بانکی را در حد ۱۵ درصد نگه دارید ولی بازار سرمایه بازدهی مثلاً ۲۰۰ درصدی داشته باشد. به عبارت ساده تر، اگر چنین کاری بکنید، دیر یا زود، نقدینگی به بازار جدید کوچ می کند. در مورد گواهی های سپرده طلا هم همین طور است و با ایجاد محدویت در این بازار، در بلندمدت بازارهای دیگر دستخوش در هم ریختگی خواهند شد.
منبع:

1399/02/28
14:43:54
5.0 / 5
2469
تگهای خبر: آنلاین , ابزار , ارز , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است