خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی متروكه شد

خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی متروكه شد سیب پال: طبق اعلام مسئولان در سازمان اموال تملیكی، طی پیگیری های به عمل آمده و صدور بخشنامه ای از طرف گمرك ایران، خودرو های بالای 2500 سی سی متروكه و در حال تحویل به سازمان است. این خودرو ها در نهایت به شرط صادرات در مزایده های عموی مطرح و در صورت عدم فروش به شرط صادرات به صورت اوراقی تعیین تكلیف می شود.به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، از مدت ها قبل با تغییر ضوابط واردات خودرو، ورود خودورهای بالای ۲۵۰۰ سی سی ممنوع گردید. این در شرایطی بود که در جریان واردات خودرو طی سال های اخیر تعدادی با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی به گمرک و بنادر وارد شد که با تغییر ضوابط و مقررات در فهرست خودرو های دپو شده قرار گرفت و امکان ترخیص پیدا نکرد.

بر این اساس در مصوبه ۲۹ بهمن ماه سال قبل برای ترخیص خودرو های دپو شده در گمرک و بر طبق بند (۲) آن تاکید شد که ترخیص خودرو های سواری با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی امکان پذیر نبوده و مشمول این مقررات نمی گردد.

این که چه ضوابطی در ارتباط با خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی وجود داشته و آیا تا کنون اقدامی در ارتباط با متروکه شدن آنها انجام شده یا خیر، موضوعی است که میرمعینی - عضو هیات مدیره و معاون بهره برداری و فروش سازمان اموال تملیکی-در رابطه با آن توضیحاتی به ایسنا ارائه کرده است.

بنا بر گفته وی دررابطه با متروکه شدن خودرو ها و تحویل آنها به سازمان اموال تملیکی مسائل و موانعی وجود داشت که مهمترین دلیل آن ممنوع الورود شدن این وسائط نقلیه به داخل سرزمین اصلی بوده است. از طرف دیگر دلیل عدم امکان تعیین تکلیف خودروهای زیر ۲۵۰۰ سی سی عدم صدور مجوز استاندار است که برای ستاندن مجوز استاندارد نیاز به اوراق فنی و وجود نمایندگی معتبر است، اما باتوجه به این که سازمان اموال تملیکی واردکننده این خودرو ها نیست پس امکان صدور مجوز برمبنای ضوابط از طرف سازمان استاندارد امکان پذیر نخواهد بود و این مساله موجب دپوی این اموال در انبارهای سازمان و گمرک می شود که کسر مدل، افت قیمت و خارج شدن از حیز انتفاع را به همراه دارد.

میرمعینی افزود: براین اساس مقرر شد مراتب جهت استحضار و صدور اوامر طی گزارشی برای هیات وزیران ارسال شود تا در صورت امکان راهکار اجرایی تعیین تکلیف اموال دولت خارج از ضوابط ابلاغی استاندارد بررسی شود.

عضو هیات مدیره سازمان اموال تملیکی با اشاره به این که خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی متروکه می شود و باید در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گیرند اظهار داشت: قبلا این خودرو ها به سبب ممنوعیت به سازمان تحویل نمی شدند اما در نهایت توانستیم برمبنای قانون نسبت به تحویل آنها دستورات لازم را ستاندن نماییم واکنون دو هفته ای است که طی بخشنامه صادره خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی به سازمان اموال تملیکی تحویل می شوند.

تکلیف خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی مناطق آزاد

اما در حالی باید خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی متروکه شود که درگزارش اخیر گمرک در ارتباط با آخرین وضعیت ترخیص خودرو های دپو شده اعلام شده بود که از حدود ۲۲۷ دستگاه موجود در گمرک خرمشهر ۷۳ دستگاه سفارش آمریکا و ۱۵۴ دستگاه بالای ۲۵۰۰ سی سی هستند که نسبت به ترخیص ۱۴۴ خودرو جهت تردد در منطقه آزاد و بار رعایت مقررات مربوطه اقدام گردد.

بر این اساس نسبت به خودرو های اروندی که بالای ۲۵۰۰ سی سی هستند نیز اقدام شده است که میرمعینی درباره آنها توضیح داد: مناطق آزاد طبق مقررات خود مدیریت شده و مجوزهای خاص دارند، به این جهت ترخیص خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی در این مناطق فقط جهت تردد در مناطق آزاد است و در سرزمین اصلی این اتفاق نخواهد افتد.

وی تصریح کرد: خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی که در گمرک باقی مانده و امکان تردد در سرزمین اصلی را ندارند متروکه شده و در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار می گیرد که در نهایت به شرط صادرات در مزایده های عموی مطرح خواهند شد و در صورت عدم فروش به شرط صادرات به صورت اوراقی تعیین تکلیف می شود.
1399/02/24
16:13:31
5.0 / 5
3121
تگهای خبر: دستگاه , فروش , قیمت , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است