بار هوشمندسازی اقتصاد بر دوش نظام مالیاتی

بار هوشمندسازی اقتصاد بر دوش نظام مالیاتی سیب پال: اقتصاد هوشمند یكی از طرح های مهم وزارت اقتصاد است كه دراین زمینه، وزیر اقتصاد از هوشمندسازی مالیات بعنوان اهرم فشاری برای اقتصاد هوشمند یاد كرده كه طبق گفته رئیس سازمان مالیاتی نقشه راه هوشمندسازی نظام مالیاتی تدوین شده و این سازمان نخستین گام هوشمندسازی را برداشته است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، وزیر امور اقتصادی و دارایی از زمانی که به این مقام منصوب شده، موضوع "اقتصاد هوشمند" را مطرح کرده و گفته که در صورت محقق شدن اقتصاد هوشمند، این امر سبب کاهش ارتباطات چهره به چهره، شفافیت فرآیندها و در نتیجه کاهش و حذف فساد می شود.
طبق اعلام دژپسند در امتداد هوشمندسازی اقتصاد کشور تا آخر سال ۱۳۹۸، اقداماتی همچون تدوین و ابلاغ سیاست ها و راهبردهای بانکداری دیجیتال به بانک ها، گرفتن اظهارنامه های مالیاتی در فضای الکترونیکی و الکترونیکی شدن زیر مجموعه های وزارت اقتصاد انجام شده است.

تعریف اقتصاد هوشمند
اقتصاد هوشمند یا دیجیتال یکی از شش مولفه اساسی شهر هوشمند است که این شهر هوشمند یک رویکرد جدید در مدیریت شهری به وجود می آورد که بواسطه آن شهروندان می توانند به راحتی با سازمان ها و ارگان های دولتی و خصوصی ارتباط برقرار کرده و در هزینه و زمان خود صرفه جویی کنند که همه این ها به وسیله فناوری های اطلاعات و ارتباطات امکان پذیر است.
حالا در امسال، وزیر اقتصاد نخستین و مهم ترین گام جدی در هوشمندسازی اقتصاد را در نظام مالیاتی هوشمند می نامد و آنرا بعنوان یکی از برنامه های این وزارتخانه اعلام نموده تا هم این امر، سبب توانمند شدن سازمان مالیاتی و هم تحقق اهداف کلان اقتصادی در حوزه تامین مالی دولت شود.

تاثیرات هوشمندسازی نظام مالیاتی از زبان وزیر اقتصاد
دژپسند همین طور درباره تاثیرات هوشمندسازی مالیاتی اظهار داشت که تسریع در هوشمندسازی نظام مالیاتی مهم می باشد، چونکه با هوشمند شدن آن، نه فقط فعالیت فعالان اقتصادی و مودیان مالیاتی شفاف می شود، بلکه هزینه های تولید کاهش یافته و سود فعالان اقتصادی افزایش می یابد و این خودش یعنی منبعی جدید برای درآمد مالیاتی بیشتر.
علاوه براین، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور نیز از تدوین نقشه راه هوشمندسازی نظام مالیاتی آگاهی داده که طبق گفته وی در گام های بعدی، بعنوان مبنای توسعه و تحولات بنیادین این مجموعه قرار خواهد گرفت.
همچنین، به اعتقاد پارسا تلاش سازمان مالیاتی برای هوشمندسازی این است که نظام مالیاتی ما همانند نظام های مالیاتی در کشورهای پیشرو، مبتنی بر ریزداده ها و اطلاعات متقن و واقعی باشد و این همان مالیات هوشمندی است که برای تحقق آن تلاش می نماییم.

سال جاری، سالی پرمسئولیت برای نظام مالیاتی
با این تعاریف، امسال سال سخت و پرمسئولیتی برای نظام مالیاتی کشور است که ماموریت هایی همچون تامین درآمدهای دولت، جلوگیری از فرارهای مالیاتی، ایجاد اهرم فشاری برای تحقق اقتصاد هوشمند را برعهده دارد و باتوجه به شیوع گسترده ویروس کرونا که تهدیدی برای نظام مالیاتی است و طبق گفته رئیس سازمان مالیاتی خوش بینانه ترین حالت اینکه از ۱۸۰ هزار میلیارد تومان درآمدی که از محل مالیات ها در قانون بودجه سال جاری پیش بینی شده معادل ۱۴۰ هزار میلیارد تومان قابل وصول است اگر میزان تاثیر کرونا بر کسب و کارها در همین فصل بهار باشد.
در نهایت، در تحقق کامل ماموریت های مالیاتی امسال تردید و ابهام وجود دارد که امید است با برنامه ریزی و نظارت های دقیق سازمان مالیاتی این مهم ها به سرانجام برساند تا نتایج عدم تحقق آنها تاثیر بد بر کارهای اقتصادی، فعالان این حوزه و وضعیت اقتصادی کشور نداشته باشد.منبع:

1399/02/11
21:23:03
5.0 / 5
3141
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است