ادامه سقوط لیر

ادامه سقوط لیر به گزارش سیب پال ارزش لیر به كمترین سطح ۱۸ ماه اخیر رسید.


به گزارش سیب پال به نقل از رویترز، روند تضعیف لیر كه از هفته های گذشته شروع شد امروز هم ادامه یافت تا جایی كه نرخ برابری لیر در مقابل دلار به كمترین سطح خود در طول ۱۸ ماه اخیر رسید.
به قول فعالان بازار، اصلی ترین دلیل ریزش لیر هم اكنون نگرانی از نتایج اقتصادی كرونا روی اقتصاد تركیه است، بخصوص حالا كه صنعت توریسم این كشور به علت لغو پروازها و كنسلی رزرو هتل ها با چالشی جدی روبرو شده است.
به دنبال افزایش شمار قربانیان كووید-۱۹ به ۶۴۹ نفر، محدودیت های تردد در بعضی شهرهای تركیه وضع شده و در پایتخت حركت كلیه قطارها متوقف شده است. وضعیت در استانبول كه قطب اصلی مالی تركیه به حساب می آید از همه وخیم تر است.
خیلی از پروازهای داخلی و خارجی هم در این كشور لغو شده است. شمار مبتلایان به كووید-۱۹ در تركیه از ۳۰ هزار نفر عبور كرده است.
در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۰.۵ درصد صعود به ۶.۷۲۲ لیر رسید تا بدین سان كاهش ارزش لیر در مقابل دلار طی سه ماه نخست سال جاری از هشت درصد فراتر رود.
ارزش پول ملی تركیه از سال ۲۰۱۸ تابحال ۴۰ درصد در مقابل اسكناس آمریكایی تضعیف شده است. در مقابل دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل ۷.۳۱۲ لیر و هر پوند معادل ۸.۲۹۷ لیر اعلام گردید.
با این وجود بورس استانبول عملكرد بهتری داشت تا جایی كه شاخص بیست ۱۰۰ در آخرین دور از معاملات با صعود ۱.۲ درصدی (معادل ۱۱۰۲.۹۴ واحد) به ۹۳ هزار و ۱۷۴.۰۷ واحد رسید.
منبع:

1399/01/19
14:01:32
5.0 / 5
3323
تگهای خبر: ارز , اسكناس , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است