در بازار سرمایه

پازل صعود به هم ریخت!

پازل صعود به هم ریخت! به گزارش سیب پال درحالیكه پیشبینی ها حاكی از آن بود كه بازار سرمایه ایران تا آخر سال روندی صعودی خویش را ادامه خواهد داد، برخی اتفاقات جهانی همچون شیوع كرونا و كاهش قیمت نفت، پازل صعود بورس را به هم ریخت و تحلیلگران اعتقاد دارند كه برای تحلیل آینده بازار باید همچنان چشم به قیمت جهانی نفت و وضعیت انتشار كرونا در جهان و ایران داشت.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، هفته جاری برخلاف هفته های گذشته شاهد ریزش شاخص كل بورس بودیم. در بعضی از روزهای هفته جاری شاخص كل بیشتر از ۱۴ هزار واحد سقوط و همه چراغ های قرمز بازار را روشن كرد. ریزشی كه قرار گرفتن چند اتفاق سبب آن شد و كارشناسان اعتقاد دارند كه با برطرف شدن برخی چالش های جهانی، بازار باز هم به روزهای اوج خود بازخواهد گشت.
تاثیر قیمت جهانی نفت بر بورس
در این راستا، روزبه شریعتی - تحلیل گر بازار سرمایه - در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه در روز شنبه هفته جاری شاهد ورود پول زیادی به بازار سرمایه بودیم، اظهار نمود: در نتیجه بازار پر حجم بود و خرید انجام می شد، اما پس از كاهش قیمت جهانی نفت این اتفاق برعكس شد. البته برخی افراد ریزش بازار را به تصمیمات اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار نسبت دادند اما به نظر من چند اتفاق كنار یكدیگر قرار گرفت و روی بازار سرمایه تأثیر گذاشت.
وی با تاكید بر اینكه مهم ترین عامل وضعیت فعلی این است كه خرید و تقاضا در بازار كاهش یافته است، اظهار داشت: این اتفاق به خصوص در سهم های بزرگ كه وابسته به بازارهای جهانی هستند پررنگ تر است. علاوه بر این قیمت جهانی نفت با عنایت به اتفاقی كه بین عربستان و روسیه افتاد، كاهش پیدا كرد. البته عربستان برای روسیه شروطی تعیین كرده است كه اگر روسیه آنها را بپذیرد، بازار نفت كمی به تعادل خواهد رسید. اما باید توجه داشت كه ریزش بازار بورس ایران در سال ۱۳۹۲ با نفت ۳۰ دلاری شروع شد و پس از آن سهام متانول، اوره، مس و امثال آنها افت كرد و سبب شد كه به اصطلاح، بازار بریزد.
این تحلیل گر بازار سرمایه افزود: خیلی از سرمایه گذاران، تحلیلگران و شركت ها حاضر بودند سهم هایی را هفته گذشته حتی با تغییر قوانین در سازمان كه بعدا هم لغو شد خرید كنند اما با كاهش قیمت نفت و فراگیر شدن ویروس كرونا خریدها را متوقف كرده اند تا ببینند بازار جهانی به كدام سمت حركت می كند. البته به تازگی چین خریدهای قوی انجام داده كه این مورد یك چشم انداز امیدواركننده است كه سبب می شود قیمت نفت كمی افزایش یابد، اما صبر كردن به جهت اینكه بازار جهانی به كدام سمت می رود می تواند تأثیر زیادی روی بازار سرمایه ایران داشته باشد.
رد پای كرونا در بازار سرمایه
شریعتی در ادامه با تاكید بر اینكه كرونا سبب شده تقاضا برای برخی فرآورده های نفتی كاهش پیدا كند، اظهار نمود: برای مثال با كاهش سفرهای هوایی تقاضا برای سوخت جت كاهش یافته است. كاهش تقاضا منجر به كاهش قیمت و در نتیجه كاهش سود شركت های پالایشی می شود؛ ازاین رو امكان دارد صف فروش پالایشی ها بی جهت نباشد.
وی افزود: البته تقاضا برای برخی محصولات جهانی پس از از بین رفتن كرونا باقی خواهد ماند. برای مثال پروژه ای درحال انجام است كه به علت كرونا متوقف شده و احتیاج به فولاد دارد و هر زمان كرونا از بین برود، تقاضا به حالت قبل برمی گردد؛ ازاین رو امكان دارد به صورت فصلی یا ماهانه در شركت های بزرگ كاهش فروش داشته باشیم ولی به صورت موقتی نه دائم.
او تصریح كرد: درحال حاضر به نظر می آید بازار گرفتار یك بیش واكنشی شده است؛ هم از لحاظ روانی و هم اینكه برخی احتمال قرنطینه می دهند. از جانب دیگر آخر سال تسویه اعتباری ها به صورت سنتی انجام می شود. هرچند عدد اعتبارات نسبت به عدد حجم اعتبارات این روزها بزرگ نیست و تأثیر كمی دارد اما بیشتر عدم تقاضا شكل گرفته است.
پیش بینی آینده بازار سرمایه
این تحلیل گر بازار سرمایه درمورد آینده بازار سرمایه اظهار داشت: به نظر من در بازار هفته آینده، سهم هایی كه صف فروش دارند پنج تا ۱۰ درصد متعادل می شود و بازار شرایط متعادل پیدا می كند. البته بازار پیش از سال جدید صعود آنچنانی نخواهد داشت و باید دید پس از ۱۵ فروردین آینده كرونا ویروس و تعطیلی شركتها به چه صورت خواهد بود؛ هرچند كه پس از گذر زمان، بازار پتانسیل بازگشت را به رونق قبل دارد.1398/12/23
15:19:40
5.0 / 5
3435
تگهای خبر: بازار , بورس , خرید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است