بررسی های مركز افكارسنجی دانشجویان ایران نشان می دهد

سهمیه بندی بنزین و جستجوی ایرانیان در گوگل

سهمیه بندی بنزین و جستجوی ایرانیان در گوگل به گزارش سیب پال در سال های اخیر خیلی از سؤالات مردم با جستجوی چند كلیدواژه در اینترنت پاسخ می گیرد. انسان ها روزانه با عبارات مختلفی كه به ذهنشان می رسد و در گوگل جستجو می كنند، از خود ردپایی به جا می گذارند كه جمع شدن این عبارات و بررسی آنها می تواند خود راهی جهت بررسی دغدغه های مردم در كاوشهای اینترنتی باشد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، طی ۱۵ روز گذشته پس از اجرای طرح سهمیه بندی بنزین، میزان كلمات پر جستجوی مردم ساكن ایران در گوگل تغییرات قابل ملاحظه ای داشته است و برخی موضوعات در اولویت مردم برای جستجو و بررسی در اینترنت قرار گرفته اند. از آن جمله رشد جستجوی عبارات " سایت درخواست یارانه و سبد حمایت معیشتی "، " گرانی بنزین "، "اعتراض به گرانی بنزین"، "یارانه" و "اعتراضات امروز در ایران" است.
اگرچه بالاترین میزان جستجوی عبارات در رابطه با بنزین در ۲۴ آبان همزمان با شروع اجرای طرح بوده است، اما به علت عدم دسترسی مردم به موتور جستجوگر گوگل در هفته اول اجرای طرح، در این یادداشت به بررسی كاوشهای ایرانی ها طی یك هفته اخیر (۲ الی ۹ آذر) پرداخته شده است.


عبارت بنزین در هفته گذشته بامداد روز یكشنبه ۳ آذر بالاترین میزان جستجو را داشته است. استان های كهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، زنجان و مركزی بالاترین میزان جستجوی عبارات در رابطه با بنزین را در كاوشهای گوگل داشته اند. یارانه بنزین، سهمیه بنزین، قیمت بنزین، گرانی بنزین و بنزین وانت عبارات در رابطه با بنزین بوده اند كه بیشترین میزان جستجو در گوگل را بین مردم داشته است.
یارانه بنزین كه بعنوان پرجستجوترین عبارت در رابطه با بنزین طی هفته گذشته بوده است، با خود جستجوی عباراتی چون "اعتراض به یارانه بنزین"، "واریز یارانه بنزین" و "ثبت یارانه بنزین" به دنبال داشته است كه طی هفته گذشته در مورد یارانه بنزین بین كاوشهای ایرانی ها آمار بالایی داشته اند.
جستجوی "بنزین وانت" از عباراتی بوده است كه از ۵ آذرماه رشد قابل ملاحظه ای داشته است. موضوعی كه امكان دارد در سیاست جدید دولت برای توزیع بنزین مغفول مانده باشد یا اطلاع رسانی درستی در مورد توزیع آن و نحوه سهمیه بندی صورت نگرفته باشد و جستجوگران برای پاسخ سوالاتشان رو به گوگل آورده اند.
باوجود آنكه میزان جستجوی عبارات در رابطه با نرخ بنزین رو به كاهش و روند یكسانی است، برخی عبارات در رابطه با سیاست جدید توزیع بنزین طی هفته گذشته در كاوشهای ایرانی ها رشد داشته اند. از آن جمله می توان به "نحوه اعتراض به یارانه بنزین"، "تك نرخی شدن بنزین"، "شماره پیامك یارانه بنزین" و "كد معیشتی بنزین" اشاره نمود.
" تك نرخی شدن بنزین" هم از عباراتی است كه از چهارشنبه ۶ آذر در كاوشهای مردم رشد داشته است و عبارات مشابهی كه مردم در این حوزه جستجو كرده اند شامل "طرح تك نرخی شدن بنزین"، "طرح دو فوریتی تك نرخی شدن بنزین" و "احتمال تك نرخی شدن بنزین" است. تك نرخی شدن بنزین و آغاز به جستجوی این مورد و عبارات مشابه از جانب مردم می تواند نشان از امید مردم یا كنجكاو بودنشان در مورد این طرح پیشنهادی باشد.
آدرس اینترنتی Hemayat.mcls.gov.ir از روز چهارشنبه ۶ آذر رشد قابل ملاحظه ای در كاوشهای مردم ایران داشته است. در این راستا "بسته حمایت معیشتی" هم از عباراتی بوده است كه طی ۷ روز گذشته، بعد از واریز نخستین بسته حمایتی دولت افزایش قابل ملاحظه ای داشته است.
عبارات مشابهی كه در این راستا مردم جستجو كرده اند شامل "یارانه حمایتی معیشتی"، "پیگیری بسته حمایتی"، سایت بسته حمایتی دولت"، "كد اعتراض بسته حمایتی" و "وزارت رفاه" بوده است كه مبین پیگیری مردم در جهت بسته حمایتی است كه دریافت نكرده اند.
بر اساس اعلام سازمان افكارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا)، آنچه در نهایت لازم به تاكید است، در نظر داشتن جامعه آماری در این بررسی است كه صرفاً شامل افرادی می شود كه به اینترنت دسترسی داشته و از آن استفاده می نمایند. در این نوشتار هم هدف تعمیم نتایج به كل مردم ایران نیست و صرفاً توصیفی از عبارات جستجو شده در گوگل از جانب مردم ساكن ایران به شمار می آید.1398/09/11
23:08:14
5.0 / 5
4011
تگهای خبر: اینترنت , سایت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است