حساب كشی از شركت های دولتی پیش از بودجه

حساب كشی از شركت های دولتی پیش از بودجه سیب پال: امسال برای نخستین بار بودجه شركت های دولتی زودتر از لایحه بودجه به مجلس می رود تا مورد واكاوی قرار گیرد.به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، بتازگی نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه - طی بخشنامه ای به كلیه شركت های دولتی، بانك ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت اعلام نمود كه ضمن ثبت اطلاعات عملكرد بودجه سال قبل و بارگذاری صورت های مالی حسابررسی شده حداكثر تا ۱۰ مهرماه اقدام نماید.

همچنین شركت ها مكلف شدند بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۹ خودرا به همراه برنامه و فعالیت های خود در سامانه جامع بودجه و حداكثر تا ۲۰ مهرماه ثبت كنند.

در حالی از شركت ها خواسته شده كه بودجه خودرا اعلام كنند كه هر ساله پس از ابلاغ بخشنامه بودجه از طرف رئیس جمهور است كه دستگاه ها بودجه سالانه خودرا به سازمان برنامه و بودجه اعلام می كنند.

اما این كه چرا دستگاه های دولتی مكلف شدند زودتر از زمان مورد نظر بودجه پیشنهادی را به سازمان ارائه نمایند موضوعی است كه پیگیری آن با این توضیح همراه شد كه امسال برای نخستین بار مقرر است بودجه شركت های دولتی، بانك ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت پیش از ارائه لایحه بودجه به مجلس( ۱۵ آذرماه) ارائه گردد.

ماجرا از این مقرر است كه همواره در سال های گذشته شفافیت بودجه شركت های دولتی و نهادهایی كه به نحوی از بودجه عمومی استفاده می نمایند مورد بحث و انتقاداتی قرار داشت و با این وجود با عنایت به اینكه از زمان ارائه لایحه بودجه تا تصویب آن فرصت چندانی جهت بررسی دقیق بودجه شركت های دولتی در اختیار نمایندگان نبود.

از این رو درانتها سال قبل در مجلس طرحی تصویب گردید كه مقرر می كرد دولت باید بودجه شركت های دولتی را پیش از ارائه لایحه بودجه به مجلس ارائه كند تا بررسی شود.

بر این اساس سازمان برنامه و بودجه نیز از دستگاه ها خواسته تا بودجه پیشنهادی خودرا به این سازمان اعلام كنند تا پس از تكمیل اطلاعات، بودجه شركت ها تا ۱۵ آبان ماه به مجلس ارائه شود تا كمیسیون برنامه و بودجه با كمك دیوان محاسبات بررسی های لازم را انجام داده و در زمان بررسی لایحه بودجه مجلس اشراف بیشتری به اطلاعات مالی شركت ها داشته باشد.

اما این در شرایطی است كه برخی انتقادات نیز نسبت به این مساله مطرح است، چونكه گفته می شود وقتی كه بودجه شركت ها حداقل یك ماه زودتر به مجلس می رود در صورتیكه لایحه نهایی نشده است، تا فاصله باقی مانده امكان دارد تغییرات زیادی اتفاق بیفتد كه بودجه شركت ها را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

گفتنی است كه در بودجه سالانه حجم قابل توجهی از سقف كلی به بودجه شركت ها، بانك ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت اختصاص دارد؛ بطوریكه در بودجه امسال از سقف ۱۷۴۴ هزار میلیارد تومانی حدود ۱۲۷۷ هزار میلیارد تومان مربوط به بودجه این بخش است و نزدیك به ۴۴۸ هزار میلیارد تومان نیز بودجه عمومی دولت را در بر می گیرد.

منبع:

1398/06/27
14:33:51
5.0 / 5
3694
تگهای خبر: بانك , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است