اختلال سامانه های مالیاتی در روز آخر

مؤدیان از ارسال صورتحساب ها بازماندند

مؤدیان از ارسال صورتحساب ها بازماندند سیب پال: آخرین روز از مهلت ارسال صورتحساب های مالیاتی مؤدیان مالیاتی در حالی به اختتام رسیده است كه خیلی از مؤدیان می گویند به سبب اختلال سایت سازمان امور مالیاتی موفق به انجام امور خود نشده اند.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، روز گذشته آخرین مهلت ارسال صورتحساب های مؤدیان مالیاتی به سازمان امور مالیاتی برای فصل زمستان بود. با این وجود خیلی از مؤدیان مالیاتی كه برای ارسال صورتحساب های خود در روز آخر اقدام نموده بودند با مشكل "بروز خطا در اتصال به سرویس ورود" مواجه گشتند.
با اینكه مؤدیان مالیاتی تا ۴۵ روز پس از اختتام فصل مهلت دارند نسبت به ارسال صورتحساب های خود اقدام نمایند، تعداد زیادی از آنها انجام این كار را به روز گذشته (۱۵ اردیبهشت) بعنوان آخرین روز از مهلت تعیین شده موكول كردند.
علاوه بر اشخاص حقیقی و حقوقی بعضی از متقاضیان ارسال صورتحساب های مالیاتی در سایت سازمان امور مالیاتی مؤسسات حسابداری هستند كه بعضاً تا چندین پرونده را باید در سیستم ثبت می كردند كه اغلب موفق نشدند.
طبق گزارش های مختلفی كه به ایسنا رسیده است خیلی از مؤدیان مالیاتی تا اختتام روز گذشته (۱۵ اردیبهشت) موفق به ورود به سایت سازمان امور مالیاتی و ارسال صورتحساب های مالیاتی خود نشدند. با این وجود روابط عمومی سازمان امور مالیاتی در ساعات آخر شب گذشته در این باره به ایسنا اظهار داشت كه "سایت سازمان امور مالیاتی فعال بوده و اطلاعات را دریافت می كند".
با این وجود تصاویری كه مخاطبان ایسنا از خطاهای سایت منتشر نموده اند نشان داده است كه احتمالاً این سایت به سبب حجم عظیم درخواست های متقاضیان با مشكلاتی در ثبت نام روبه رو شده است. همین طور نمایش حدود ۱۴ لینك كمكی در سامانه صورت معاملات نشان از وقوع اختلال در پروسه ثبت نام دارد.
اما مساله اصلی در عدم ارسال بموقع صورتحساب های مالیاتی، جریمه سنگینی است كه برای بموقع پرداخت نكردن آن تعیین شده است. برمبنای ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم "عدم صدور صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای دیگران و یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود، حسب مورد مشمول جریمه ای معادل دو درصد (۲%) مبلغ مورد معامله می شود.
همین طور عدم نمایش لیست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی كشور بوسیله روش هایی كه تعیین می شود مشمول جریمه ای معادل یك درصد (۱%) معاملاتی كه لیست آنها نمایش نشده است، می شود".
با این همه، مسلم است كه مؤدیان مالیاتی باید حق برخورداری از خدمات مطلوب مالیاتی را برای ایفای تعهدات خود داشته باشند و سازمان امور مالیاتی در صورت عدم توان ایجاد چنین بسترهایی باید به شیوه های دیگری همچون "تمدید مهلت مقرر برای ارسال صورتحساب های مالیاتی" در این مورد خاص، از ضرر و زیان مؤدیان مالیاتی جلوگیری كند.
به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، برمبنای اعلام سازمان امور مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی باید به ترتیبی كه سازمان امور مالیاتی كشور اعلام می كند، به سامانه www.tax.gov.ir مراجعه نموده و شماره اقتصادی دریافت نمایند و سپس در سامانه مورد نظر ثبت نام كنند.
گفتنی است؛ سال قبل سازمان امور مالیاتی در ساعات آخر اتمام مهلت ارسال صورتحساب های مالیاتی فصل زمستان، مهلت تعیین شده را تمدید كرده بود.
منبع:

1398/02/16
14:52:35
5.0 / 5
4585
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , سایت , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است