مدیرعامل اسبق بانك صادرات مطرح كرد

سم مهلك اضافه برداشت و ضعف نظارت بانك مركزی

سم مهلك اضافه برداشت و ضعف نظارت بانك مركزی سیب پال: یك كارشناس بانكی اعتقاد دارد كه دادن پول از جانب بانك مركزی به بانك ها (اضافه برداشت) سم مهلك است و این مورد نشان دهنده ضعف نظارتی بانك مركزی است.


احمد حاتمی یزد در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه نرخ سود بانكی مانند هر نرخ دیگری بر مبنای عرضه و تقاضا تعیین می شود، اظهار نمود: در این زمینه عرضه كنندگان بانك ها و متقاضی هم مردم، صنایع، سیل زدگان، بخش كشاورزی و … هستند و طبیعتاً اگر متقاضی زیاد باشد، نرخ هم بالا می رود.
وی با اشاره به اینكه بانك ها در نهایت روشی برای دور زدن نرخ های دستوری سود بانكی پیدا می كنند، خاطرنشان كرد: هم اكنون نرخ سود تسهیلات بانكی ۱۸ درصد است، اما همه بانك ها با راه كارهایی این نرخ را تا حدود ۲۲ درصد می افزایند.
این كارشناس بانكی با اشاره به نرخ سود سپرده عرضه شده از جانب بانك ها به سپرده گذاران نیز، اظهار داشت: این دو با هم در ارتباط هستند و با عنایت به اینكه بانك ها به دنبال جذب سپرده از مردم هستند، مقررات را زیر پا می گذارند و سودهای بالاتری را به مردم پرداخت می كنند.
حاتمی یزد با اشاره به اینكه معمولاً بانك ها ضعیف تر نرخ سودهای بالاتری را به مشتریان می دهند، خاطرنشان كرد: این بانك ها در نهایت قادر به پرداخت سودهای اعلام شده نیستند و برای تأمین وجوه تعهدات خود از جیب بانك مركزی هزینه می كنند.

بدهی ۱۶۰ هزار میلیاردی بانك ها به بانك مركزی
وی با اشاره به اینكه مانده حساب بانك ها نزد بانك مركزی منفی است، اظهار نمود: مجموع بدهی بانك ها به بانك مركزی هم اكنون حدود ۱۶۰ هزار میلیارد تومان است كه مبین كسری نقدینگی بانك هاست و نشان داده است كه درآمد بانك ها از محل تسهیلات، پاسخگوی پرداخت این سودها نیست.
مدیرعامل اسبق بانك صادرات با اشاره به اینكه اگر بانك مركزی به این بانك ها پول ندهند ورشكسته می شوند، اظهار داشت: دادن این پول از جانب بانك مركزی سم مهلك و به معنای خلق پول است، چراكه بانك مركزی باید برای پرداخت این پول ها، پول را خلق كند كه در نهایت باعث تورم ۴۰ درصدی سال قبل و حتی تورم احتمالی امسال خواهد بود.
حاتمی یزد ضعف نظارت بانك مركزی را دلیل اصلی این اتفاقات دانست و خاطرنشان كرد: در هر جای دنیا اگر بانكی نتواند نقدینگی خویش را مدیریت یا به پرداخت های خود عمل كند، بانك مركزی فعالیت های آنرا محدود می كند.
وی افزود: بانك مركزی در ایران هم باید این بانك ها را وادار كند كه به هر شكلی كه می توانند چه از راه مذاكره، چه از راه تملیك وثایق و اقدامات قانونی، طلب هایشان را وصول كنند.
این كارشناس بانكی تصریح كرد: بانك مركزی اقدامات قاطعانه ای را انجام نداد، چراكه كمترین اقدامی كه می توانست در این زمینه انجام دهد تغییر مدیریتی در این بانك ها بود، چراكه مدیر بانكی كه نتواند كسری خویش را جبران كرده و مجبور است این منابع كلان را از بانك مركزی بگیرد، صلاحیت ندارد.
حاتمی یزد با اشاره به اینكه البته مانده حساب همه بانك ها با بانك مركزی منفی نیست و چند بانك هم مثبت هستند، اظهار داشت: اگر بانكی درآمد داشته باشد و بتواند نرخ سود را از محل درآمد خود تأمین كند، هیچ مشكلی ندارد كه نرخ سود بالاتری بدهد، اما اگر بانك این قابلیت را ندارد، در واقع دارد خطا می كند و این خطا به ضرر مردم تمام می شود.
به قول وی، ادغام این گونه بانك ها در یكدیگر مسأله ای را حل نمی كند بلكه بر بار مشكلات ایجادشده توسط آنها اضافه می كند، چراكه وقتی چند بانكی كه وضع شان خوب نیست باهم ادغام شوند، بازهم شرایط قبلی وجود دارد، ازاین رو راه كار درست ابتدا اصلاح مدیریت و سپس اصلاح ساختار است.1398/01/25
15:25:17
5.0 / 5
4523
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است