مهم ترین اخبار اقتصادی در نوروز 98

سیلاب بهاره میهمان پرخرج در سال سخت اقتصاد

سیلاب بهاره میهمان پرخرج در سال سخت اقتصاد به گزارش سیب پال سیلاب بهاره میهمان ناخوانده تعطیلات نوروزی بود كه علاوه بر خسارات جبران ناپذیر جانی، سبب بروز خسارات سهمگینی بر پیكره اقتصاد كشور شده است. صدمه دیدن زیرساخت های ارتباطاتی، ریلی، جاده ای و مسكونی تنها بخشی از خسارات سیل در نوروز ۹۸ است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، نوروز ۹۸ یكی از خسارت بارترین و شاید ناخوشایندترین تعطیلات ایرانی ها در سال های گذشته بوده است. تنها ۲۴ ساعت مانده به تعطیلات نوروز شهرهای آق قلا و گمیشان در استان گلستان به زیر آب رفت تا ایران با چهره ای سیلابی به استقبال سال جدید برود. این قضیه سرآغاز ایجاد خساراتی جانی و مالی برای هم وطنانمان در بعضی نقاط مختلف كشور شد.
بر اساس برآوردهای اولیه صورت گرفته از سیل در استان گلستان میزان خسارات وارده به این استان ۴، ۸۰۰ میلیارد تومان برآورد شد كه البته میزان كلی و دقیق خسارات در صورت فروكش كردن آب امكان دارد.

تكلیف خودروهای بدون بیمه در سیل اخیر چیست؟
چند روز پس از بروز حادثه سیل در گلستان، این دفعه شیراز هم دستخوش حادثه شد. خیلی از شهروندان در خودروهایشان در دروازه ورودی شهر گرفتار شدند. این حادثه كه به خاطر بستن مسیل ورودی شهر به وقوع پیوست متأسفانه سبب كشته شدن ۱۴ تن از هم وطنانمان شد. در این حادثه همینطور خودروهای زیادی صدمه دیدند كه بیمه موظف به پرداخت آنها است. در این باره رئیس كل بیمه مركزی در گفتگو با ایسنا از ا تخاذ راهكارهایی برای جبران خسارت آن دسته از خودروهایی كه بیمه نبوده اند اطلاع داد.

غلامرضا سلیمانی –رئیس كل بیمه مركزی- همینطور با اشاره به اینكه بررسی ها از ابعاد خسارت سیل شروع شده است اظهار داشت: اغلب شركت های بیمه ای بخصوص در استان گلستان و شرق استان مازندران بررسی های خویش را از ابعاد خسارات وارد شده شروع كرده اند؛ با این وجود ارزیابی دقیق خسارات در واحدهای تجاری، مسكن، اثاثیه منزل، واحدهای صنعتی و خودروها زمانی به صورت قطعی می تواند صورت گیرد كه آب فروكش كند.
او با اشاره به اینكه اكیپ های شركت های بیمه و شورای هماهنگی بیمه ای در مراكز استان ها مستقر شده اند افزود: واحدهای مسكونی شهرستان های آق قلا و گنبد و روستاهای اطراف كه تحت پوشش كمیته امداد و بنیاد مسكن بوده اند، همگی بیمه هستند كه از این نظر بخشی از صدمه هایی كه وارد شده است توسط شركت های بیمه مشمول پرداخت خواهد شد.

تعمیرات بدنه مجانی خودورهای صدمه دیده
همچنین مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا اظهار داشت: تعمیرات بدنه محصولات صدمه دیده گروه خودروسازی سایپا در سیل اخیر به صورت مجانی صورت خواهد گرفت.
سید جواد سلیمانی با اشاره به اینكه بعد از آخر بلایای طبیعی، مهمترین مبحث كوشش برای جبران خسارت ها و بازگشت به جریان عادی زندگی است، اضافه كرد: متأسفانه تعداد قابل توجهی از خودروهای هموطنان در سیل اخیر صدمه دیده كه سایپا تعمیرات بدنه محصولات صدمه دیده خود در این سیل ها را بدون دریافت اجرت و دستمزد در نمایندگی های مجاز منتخب در سراسر كشور انجام خواهد داد.

۵۰ هزار خانه صدمه دیدند
سیل در ایام بعد مناطق بیشتری از كشور را به خود درگیر كرد. شهرهای پلدختر، معمولان، كوهدشت، نورآباد، درود، الیگودرز و خرم آباد همچون شهرهایی بودند كه در استان لرستان گرفتار صدمه هایی جدی از سیلاب نوروزی شدند.
علاوه بر استان های لرستان، گلستان، شیراز و شرق استان مازندران سیل همینطور سبب تخریب منازل خیلی از هم وطنانمان در استان های سمنان و خراسان شمال شد كه در این باره مدیركل بازسازی بنیاد مسكن اظهار داشت كه بر مبنای برآوردهای اولیه، سیل تابحال به ۵۰ هزار خانه خسارت وارد كرده كه حدود ۳۵ هزار واحد گرفتار خسارت و ۱۵ هزار واحد تخریب شده است.
مجید جودی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: تابحال برای ۵۰ هزار واحد مسكونی در سراسر كشور كه از سیل اخیر گرفتار خسارت شده اند ارزیابی صورت گرفته كه ۱۲ هزار واحد در استان گلستان، ۶۰۰۰ واحد در مازندران، ۳۰۰۰ واحد در لرستان (به علت شدت باران، ارزیابی متوقف شده است)، ۷۰۰۰ واحد در فارس، ۱۰۰۰ واحد در سمنان و ۲۷۰۰ واحد در خراسان شمالی به علت سیل گرفتار خسارت شده اند.
او افزود: بر مبنای مصوبه دولت، برای واحدهای احداثی شهری ۵۰ میلیون تومان وام و ۱۲ میلیون تومان كمك بلاعوض پرداخت می شود. به واحدهای روستایی هم ۴۰ میلیون تومان وام و ۱۰ میلیون تومان كمك بلاعوض اختصاص می یابد. واحدهای تعمیری شهری و روستایی هم ۱۵ میلیون تومان وام و ۵ میلیون تومان كمك بلاعوض دریافت خواهند كرد.

۷۰۰ هزار هكتار از اراضی كشاورزی صدمه دیدند
در حوزه محصولات كشاورزی هم سیل سبب بروز خساراتی جدی شد. در این باره سید محمد موسوی _ مدیركل دفتر مدیریت بحران و كاهش مخاطرات بخش كشاورزی وزارت جهاد كشاورزی _ با بیان این خبر اظهار نمود: سیل اخیر ۷۰۰ هزار هكتار اراضی زراعی و ۹۰ هزار هكتار اراضی باغی را مورد تهدید جدی قرار داده است.
وی اظهار داشت: این خسارت در استان گلستان ۳۶ درصد، خوزستان ۱۴ درصد، مازندران ۱۳ درصد، لرستان ۱۲ درصد و فارس ۷ درصد بوده و ۱۸ درصد باقیمانده به ۸ استان كرمانشاه، كهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، خراسان شمالی، سمنان و سیستان و بلوچستان وارد شده است

۱۶۰۰ میلیارد خسارت در بخش راهسازی
در حوزه راه سازی هم وزیر راه و شهرسازی از بروز خسارات جدی در حوزه زیرساختی اطلاع داده و گفته است كه مجموعه خسارات برآورد شده ناشی از سیل در سطح زیرساخت ها بیشتر از ۱، ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است كه این رقم غیر از هزینه ترمیم های اساسی و جایگزین است كه باید صورت گیرد و این هزینه ها باید برآورد شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم كه بعنوان نماینده دولت در استان لرستان حضور دارد گفته است: زیرساخت های ارتباطی در كشور ۱، ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت دیده كه در استان لرستان بیشترین حجم خسارت را داشته ایم.

۵میلیون تومان كمك بلاعوض از ۱۷ فروردین
اما رئیس بنیاد مسكن كشور درباره جبران خسارت صدمه دیدگان از سیل گفته است كه پرداخت پنج میلیون تومان كمك بلاعوض به سیل زدگان لرستان از شنبه ۱۷ فروردین آغاز می شود.
علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسكن كشور اظهار نمود: در استان ها و شهرستان های مختلف ستادهای معینی را برای برآورد خسارت مستقر كرده ایم و قول هم دادیم كه ما جبران خسارت را الان از منابع خودمان انجام می دهیم تا تأمین اعتبار شود، بخصوص خسارت معیشتی را مانند لوازم زندگی مردم را كه پنج میلیون تومان بلاعوض سریع می پردازیم.
حاتم شاكرمی - معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی - هم از پرداخت بیمه بیكاری برای تمام كارگران بیمه شده صدمه دیده در سیلاب لرستان اطلاع داد.

گذشته از مسائل و خسارات مختلف جانی و مالی كه بروز سیل بر كشورمان تحمیل كرده است اما جبران این خسارات مالی در این شرایط اقتصادی خود مسأله ای است كه دولت باید چاره ای اساسی برای آن بیاندیشد. تأمین مالی این حجم عظیم از خسارات وارد شده آن هم در شرایطی كه به عقیده خیلی از كارشناسان دولت خود كسری بودجه سنگینی را در سال ۹۸ تجربه خواهد نمود خود مسأله ای بغرنج است.
كارشناسان اقتصادی امیدوارند دولت بتواند از طریق كارهایی غیر از چاپ پول برای تأمین مالی جبران این خسارات استفاده نماید چون كه در غیر این صورت تورم در كمین اقتصاد خواهد بود.

موانع چهارگانه رونق تولید از زبان یك اقتصاددان
از اخبار مربوط به سیل و خسارات سنگین آنكه بگذریم، رهبر معظم انقلاب سال ۹۸ را سال "رونق تولید" نامگذاری كردند. این تاكید بر تولید در شرایطی است كه خیلی از اقتصاددانان هم معتقدند ریشه بروز مسائل مختلف در اقتصاد به بی توجهی به حوزه تولید برمی گردد.
در این باره یك اقتصاددان با بررسی راهكارهای پشتیبانی از تولید ملی، موانع اصلی اقتصاد ایران در بحث تولید را در چهار محور اصلی مسائل بانكی، ارزی، مالیاتی و خصوصی سازی توصیف كرد.
علی صادقی همدانی در گفتگو با ایسنا، با بررسی راهكارهای پشتیبانی از تولید در شرایط اقتصادی حال حاضر كشور، اظهار نمود: طبق آمار بانك جهانی، ایران به لحاظ شرایط مساعد كسب و كار در میان ۱۹۰ كشور در جایگاه ۱۲۸ ام قرار دارد. این مساله حكایت از لزوم بهبود شرایط كسب و كار در كشور برای پشتیبانی از تولید دارد.
این اقتصاددان با اشاره به اینكه اقتصاد ایران در چهار محور اصلی بانكی، ارزی، مالیاتی و خصوصی سازی نیازمند اصلاحات اساسی است، افزود: واقعیت این است كه تولید در اقتصاد كشور با هزینه تأمین مالی بالایی مواجه می باشد كه ناشی از عدم كارآمدی نظام بانكی است و از این جهت نظام بانكی باید در جهت پشتیبانی از تولید اصلاح گردد.

دلبری پیاز از بازار آشفته صیفی جات
مساله مهم اقتصادی دیگر در ایانم تعطیلات نوروز گرانی بیش از اندازه بعضی از اقلام صیفی جات مانند پیاز بود. پیاز در تهران تا ۱۵ هزار تومان و در شهرستان ها تا بیشتر از ۱۰ هزار تومان كشف قیمت كرد.
در همین باره همینطور حسن صابری هرندی - رئیس اتحادیه بارفروشان - اظهار داشت كه كاهش تولید به علت افزایش هزینه های آن و افزایش صادرات ناشی از نوسانات نرخ ارز عامل اصلی گرانی سبزی و صیفی است كه باید در وهله نخست برای مردم كشورمان تأمین شود و بعد از آن به فكر صادرات شان باشیم كه در این زمینه دستگاه های متولی باید پاسخگو باشند.
نهادی كه مسئول تنظیم بازار داخلی و تصمیم گیری برای صادرات یا واردات اقلام مختلف است وزارت صنعت، معدن و تجارت است. در شرایطی كه خیلی از شهروندان به علت مسائل و مشكلات ناشی از تورم در تأمین مایحتاج خود با مشكل رو به رو هستند كمبود اقلامی اساسی مانند صیفی جات كه اغلب قوت غالب طبقات ضعیف تر را تأمین می كند سبب به سختی افتادن معیشت این اقشار خواهد شد.1398/01/16
16:20:52
5.0 / 5
3699
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است