عبور فرابورس از مرز یك هزار واحدی

عبور فرابورس از مرز یك هزار واحدی به گزارش سیب پال شاخص بورس امروز (شنبه) با 196 واحد رشد در جایگاه 88 هزار و 202 واحدی ایستاد و شاخص فرابورس هم برای اولین بار در طول فعالیت خود توانست از مرز كانال یك هزار واحدی عبور نماید.


به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، تداوم رشد قیمت نفت در بازارهای جهانی، همچنان سهام شركت های پالایشی را جذاب كرده و بخش عمده ای از معاملات بورس را به خود اختصاص داده است.
نمادهای پالایشی مورد استقبال اهالی بازار سرمایه قرار گرفته اند به طوری كه نماهای شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، شتران (پالایش نفت تهران)و شبریز (پالایش نفت تبریز) در معاملات امروز، بیشترین نقش مثبت را در رشد بازار ایفا كردند، اما تاپیكو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین) و وغدیر (سرمایه گذاری غدیر) بیشترین تاثیر منفی را داشتند.
در معاملات امروز 534 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش یك هزار و 174 میلیارد ریال در 44 هزار و 60 نوبت خرید و فروش شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان داده است شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) كه در آن ارزش سهام شركت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 62 واحد و شاخص كل (هم وزن) كه در آن ارزش و وزن همه شركت های بزرگ و كوچك در محاسبه شاخص كل، یكسان در نظر گرفته می شود، پنج واحد افزایش پیدا كرد.
شاخص قیمت (هم وزن) كه مبین سطح عمومی قیمت سهام شركت های پذیرفته شده در بورس است، سه واحد و شاخص آزاد شناور كه مبین آن بخش از سهام شركت هاست كه قابل معامله در بورس باشد، 191 واحد رشد كرد.
شاخص بازار اول كه به شركت هایی اختصاص دارد كه از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 229 واحد بالا رفت اما شاخص بازار دوم بورس 58 واحد كاهش یافت.

**عبور شاخص كل فرابورس از مرز یك هزار واحدی
شاخص كل فرابورس (آیفكس) با رشد بیش از 11 واحدی، برای اولین بار موفق به عبور از كانال 1000 واحدی شد و در ارتفاع یك هزار و هشت واحدی ایستاد.
با رشد امروز، شاخص فرابورس، میززان بازدهی آیفكس از ابتدای سال به بیش از 15 درصد رسید.
نگاهی به حجم و ارزش بازارهای فرابورس نشانگر آن است كه معامله گران افزون بر 196 میلیون ورقه بهادار به ارزش بالغ بر یك هزار و 618 میلیارد ریال را دست به دست كرده اند.
از سوی دیگر روز جاری نماد معاملاتی شركت های بیمه سامان و پالایش نفت شیراز به ترتیب با 4. 9 و 4. 2 درصد، بیشترین رشد قیمتی را به همراه داشتند؛ این در شرایطی است كه نماد «قچار» از گروه قندوشكر با بیشترین افت قیمتی نسبت به سایر نمادهای فرابورسی مواجه شد.

**«اخزا611» مبلغ 863 هزار و 930 ریال قیمت خورد
وزارت امور اقتصادی و دارایی امروز به نمایندگی از دولت رقم 9 هزار میلیون ریال اسناد خزانه اسلامی را در نماد «اخزا611» در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس عرضه كرد كه هر ورقه از آن 863 هزار و 930 ریال قیمت خورد.
این اوراق كه دارای مدت 13 ماه بوده و در روز 24 آبان ماه جاری در فرابورس پذیرش شده، پیش از این در تاریخ 13 آبان 96 انتشار یافته و در روز 13 آذرماه سال 97 سررسید خواهد شد.
مبلغ اسمی هر ورقه «اخزا611» یك میلیون ریال است و سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور، تأمین اعتبار این اسناد را متعهد شده كه در تاریخ سررسید، مبلغ اسمی هر ورقه از جانب شركت سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان این اوراق واریز خواهد شد.
 

1396/08/27
22:11:05
5.0 / 5
4207
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است