ضرب الاجل بانك مركزی به صادركنندگان

ضرب الاجل بانك مركزی به صادركنندگان سیب پال: بانك مركزی از صادركنندگان خواست با عنایت به اتمام مهلت سه ماهه آنها برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات، نسبت به انجام این كار اقدام نمایند وگرنه با آنها برخورد قضایی می گردد.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از بانك مركزی، در این اطلاعیه آمده است: «براساس مصوبه هیات وزیران و ابلاغیه شورای عالی هماهنگی اقتصادی و با عنایت به اتمام مهلت سه ماهه بازگرداندن ارز حاصل از صادرات، صادركنندگان هر چه سریع تر نسبت به بازگرداندن ارز حاصل از صادرات خود كنند.»
بانك مركزی یادآوری كرده است: بر مبنای تكلیف مقرر در تبصره (2) ذیل بند (1) مصوبات چهاردهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، بانك مركزی مكلف است در صورت برنگشتن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد اقدامات قانونی لازم را انجام دهد.
بر اساس تصمیم شورای عالی هماهنگی اقتصادی همه صادركنندگان غیرنفتی موظفند حداكثر 3 ماه پس از صادرات ارز حاصل از صادرات خویش را در سامانه نیما عرضه نموده یا به ترتیبی كه بانك مركزی معین می كند، ارز حاصل از صادرات خویش را به چرخه اقتصادی كشور برگردانند، صادركنندگانی كه این امر را رعایت نمایند، با تصویب دولت مشمول تشویق های ویژه می شوند در غیر این صورت با عنایت به شرایط ویژه اقتصادی كشور، با تشخیص و اعلام بانك مركزی در حكم قاچاق ارز محسوب شده و با متخلفان برخورد قضایی می گردد.
به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، بعد از تغییر سیاست های ارزی دولت، كالاهای وارداتی در چهار گروه ساماندهی و صادركنندگان غیرنفتی ملزم شدند ارز حاصل از صادرات خویش را در سامانه ارزی نیما ارائه كنند تا صرف واردات شود.
با این حال و برپایه اعلام بانك مركزی، مجموع فروش ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما از 16 مرداد امسال تا نهم دی ماه به 6 میلیارد و 536 میلیون یورو رسید و بدین سان مجموع تامین ارز به پنج میلیارد و 732 میلیون یورو رسیده است.
این در حالیست كه طبق آمار گمرك ایران در 9 ماهه نخست امسال ارزش صادرات غیرنفتی كشور به 33 میلیارد و 358 میلیون دلار رسید در حالیكه در همین مدت 32 میلیارد و 620 میلیون دلار كالا هم وارد كشور شده است.
اقلام عمده كالاهای وارداتی شامل ذرت دامی، قطعه منفصله تولید خودرو، برنج و لوبیای سویا بوده كه ارز آنها را دولت با نرخ رسمی تامین می كند و ازاین رو تابحال صادركنندگان آنگونه كه انتظار می رود در تامین ارز مورد نیاز كشور فعال نیستند.
اقتصام**9132*2025


1397/10/11
13:42:54
5.0 / 5
3759
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است