100هزارمیلیاردتومان اوراق تسویه دربودجه 97درنظرگرفته شده است

100هزارمیلیاردتومان اوراق تسویه دربودجه 97درنظرگرفته شده است سیب پال: رییس مركز بدهی ها و دارایی های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: 100 هزار میلیارد تومان اوراق تسویه در بودجه سال 97 به منظور پرداخت بدهی دستگاه های دولتی و بانك ها اختصاص یافته است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا مهدی بنانی روز چهارشنبه در همایش تبیین استفاده از ظرفیت های اسناد خزانه اسلامی و اسناد اوراق تسویه خزانه در سرسرای شهید هاشمی استانداری خوزستان بیان كرد: نیمی از این مبلغ برای تسویه بدهی بخش خصوصی و نیم دیگر آن برای تسویه بدهی بانك ها و شركت های دولتی است.
وی اضافه كرد: دستگاه های اجرایی با استفاده از این فرصت می توانند بدهی های خودرا پرداخت، و در صورتیكه به كاركنان خود باز بدهكار هستند می توانند از این ظرفیت استفاده كنند.
بنانی افزود: برای هر استان مبلغ مشخصی تعیین نشده، و هر استان با عنایت به سرعت عمل و پیگیری كه دارد می تواند اوراق تسویه بیشتری را جذب نماید.
وی اظهار داشت: اوراق تسویه به منظور تسویه بدهی دولت به طلبكاران خود منتشر میگردد كه تهیه این اوراق از سال 96 شكل گرفته است.
بنانی، اضافه كرد: دستگاه های اجرایی می توانند این اوراق را برای تسویه بدهی افرادی استفاده كنند كه علاوه بر اینكه از دولت (دستگاه اجرایی) طلب دارند بدهكار بانك باز هستند و با پرداخت بدهی بانكی این افراد بدهی خودرا تسویه می كنند.
رییس مركز بدهی ها و دارایی های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی بیان كرد: آموزش و پرورش و دانشگاه های علوم پزشكی بیشترین بدهی را به كاركنان خود دارند كه با فرصتی كه به وجود آمده می توانند بخشی از بدهی خودرا پرداخت كنند.
وی با اشاره به اینكه اوراق تسویه خزانه بدهی دولت را تسویه می كند اضافه كرد: از سال 94 دولت مبلغ بدهی و طلب خودرا در كشور در بخش ها و حوزه های مختلف تعیین تكلیف كرده و مقرر شد این بدهی ها با ساز و كاری در قالب اوراق تسویه خزانه برطرف شوند، این روش در تمام دنیا استفاده میگردد و طرح جدیدی نیست.
بنانی افزود: از سال 94 دستگاه های اجرایی مكلف شدند كه اطلاعات مالی و دارایی خودرا سالی پنج بار در سامانه سماد (مدیریت بدهی ها و مطالبات دولت) ثبت كنند و در صورتیكه دستگاهی اطلاعات خودرا در این سامانه ثبت نكند برای وزارت امور اقتصادی و دارایی وجود خارجی ندارد.
رییس مركز بدهی ها و دارایی های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی در ادامه با اشاره به اوراق تسویه نوع یك بیان كرد: این اوراق باز برای تسویه بدهی دولت چاپ میگردد كه برمبنای سازو كاری كه جهت استفاده از این اوراق مشخص شده دولت بدهی خودرا پرداخت می كند.
بنانی افزود: دولت در سال 95 بالغ بر 120 هزار میلیارد ریال، در سال 96 باز 50 هزار میلیار ریال و در سال 97 باز 20 هزار میلیارد ریال اوراق تسویه نوع یك چاپ كرده است.
وی اظهار داشت: این اوراق برای اشخاص حقیقی، حقوقی و برخی شركت ها دولتی قابل استفاده می باشد.
رییس مركز بدهی ها و دارایی های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی اضافه كرد: در سال 96 باز 30هزار میلیارد ریال با بخشودگی مالیات و 20 هزار میلیارد ریال با دریافت نشدن پول از بخش خصوصی سازی، بدهی های خودرا تسویه كرد.
بنانی اظهار داشت: همین طور در بودجه امسال 2 هزار میلیارد ریال برای تسویه بدهی شهرداری ها به دولت اختصاص یافته كه یك هزار و 300 میلیارد ریال از این اعتبار توسط استان ها جذب شده است.
وی اضافه كرد: اسناد خزانه اسلامی از دیگر اوراقی است كه وزارت امور اقتصادی و دارایی به وجود آورده كه بعنوان اوراق بدهی در بازار معامله میگردد و دولت در قبال اجرای پروژه توسط پیمانكار در تاریخ سر رسید اسناد خزانه مكلف به پرداخت بدهی است.
رییس مركز بدهی ها و دارایی های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی ادادمه داد: برخی محدودیت هایی در بحث اسناد خزانه وجود دارد كه یكی از این محدودیت ها این است كه به لحاظ ملاحظات شرعی دولت اجازه فروش اسناد را ندارد و باید این اوراق را به صورت چك مدت دار به پیمانكار تحویل دهد.
بنانی بیان كرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی وظیفه مشخص كردن مكان های مصرف این اسناد را دارد و وزارت امور اقتصادی و دارایی باز وظیفه انتشار این اوراق را بر عهده دارد.
7158/ 6037


1397/09/08
17:03:41
5.0 / 5
3669
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است