معاون وزیر صنعت:

محدودیتی در تامین ارز مورد نیاز كشور وجود ندارد

محدودیتی در تامین ارز مورد نیاز كشور وجود ندارد سیب پال: قم – معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به این كه آنچه در مساله برجام پیش آمد یك فرصت ملی است، اظهار داشت: هیچ مشكل و محدودیتی در تامین ارز مورد نیاز بخش های مختلف همچون حوزه صنعت وجود ندارد و باید از فرصت به وجود آمده برای تقویت توسعه یافتگی اقتصادی كشور بهره برد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، 'حسن یونس سینكی' عصر دوشنبه در جلسه شورای مدیران سازمان صنعت، معدن و تجارت قم و تشكل های صنفی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی این استان، اضافه كرد: اتفاقی كه در حوزه نرخ ارز رخ داده است اقتصادی نیست و قیمت آن نسبت به گذشته گران نشده و حتی كاهش هم پیدا كرده است؛ نرخ دلار پیش از تك نرخی شدن آن چهار هزار و 850 تومان بود، اما اكنون هر دلار با قیمت چهار هزار و 200 تومان مبادله می گردد.
وی با اشاره به اینكه برای طراحی سامانه نیما از مدتها قبل، اقدام های لازم صورت گرفته است، اظهار داشت: برای تامین ارز مورد نیاز كشور نه تنها اكنون، بلكه تا سال های آینده هم مشكلی وجود ندارد و ذخایر ارزی كشور توانایی پاسخگویی به نیازهای بخش های مختلف را دارد.
وی ادامه داد: مشكل هایی كه برخی اوقات در سامانه نیما مشاهده می شود، قابل حل است و می توان هر كدام از آن ها را به صورت مصداقی برطرف كرد.
سینكی اظهار داشت: رسالت دولت دراجرای سیاست های ارزی، استمرار توسعه یافتگی و آرامش كشور و هیچ گاه ارز برای دولت دستمایه سود آوری نبوده است.
وی اضافه كرد: می دانیم كه سیاست های اعمال شده در زمینه اختصاص ارز، مشكل هایی را به وجود آورده است، اما این مساله با مشاركت اجتماعی همه بخش های كشور در آینده نزدیك به صورت كامل برطرف می گردد و دغدغه خاصی اقتصادی خاصی در این زمینه وجود ندارد.
وی ادامه داد: برجام و خروج آمریكا از آن تنها یك تصمیم اقتصادی نبود و نمی توان به آن به صورت تك بعدی نگاه كرد.
معاون وزیر صنعت اظهار داشت: برجام یك فضای آرامش بخش تولید كرد كه روند توسعه كشور را سرعت بخشید و سبب باثبات شدن امنیت ملی و كاهش هزینه های تولید شد، حال رفتار زشت رئیس جمهوری یك كشور در مقابل آن را باید با استفاده از ظرفیت های ملی پاسخ داد.
وی بیان كرد: در دنیای امروز اقتصاد و سیاست با هم وابستگی های شدید دارند و در این شرایط ما باید با به كارگیری روش های جدید با تهدیدهای دشمن مقابله نماییم.
توافق جامع و نهایی هسته ای وین با عنوان شناخته شده و رسمی برنامه جامع اقدام مشترك یا برجام در جهت توافق جامع بر سر برنامه هسته ای ایران و به دنبال تفاهم هسته ای لوزان، در سه شنبه 23 تیر 1394 در وین اتریش بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه 1+5 (شامل چین، فرانسه، روسیه، انگلستان، آمریكا و آلمان) منعقد شد.
ترامپ رئیس جمهوری آمریكا سه شنبه هفته گذشته، خروج آمریكا از توافق نامه هسته ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها ضد ایران را اعلام نمود.رژیم صهیونیستی، عربستان، امارات و بحرین در اقدامی هماهنگ نخستین كشورهایی بودند كه از اقدام ترامپ حمایت نمودند.
وی ادامه داد: درسال های اخیر ظرفیت های اقتصادی كشور بسیار بهبود یافت و تورم 46 درصدی كه از بین برنده هر سیاست اقتصادی بود، مهار گشت.
سینكی با اشاره به جایگاه بسیار مهم حوزه صنعت، معدن و تجارت درفضای اقتصادی كشور، اظهار داشت: مقابله با قاچاق و تك نرخی كردن نرخ ارز، سیاست های راهبردی برای ساماندهی به بازار ارز هستند و مدیریت آن را پویا می كنند.
وی اضافه كرد: از زبان وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس بانك مركزی اعلام می كنم، هیچ مشكلی برای تامین ارز مورد نیاز كشور وجود ندارد و ما می توانیم مشكلات سامانه نیما را برای تخصیص ارز به متقاضیان حل نماییم.
وی ادامه داد: توسعه یافتگی كشور با مشاركت بخش خصوصی و بهره مندی از عقل جمعی جامعه سرعت می یابد، و در همین رابطه به همه فعالان اقتصادی اعلام می نماییم دغدغه ای برای تامین ارز مورد نظر خود نداشته باشند.
معاون وزیر صنعت اظهار داشت: با عنایت به پیش بینی های صورت گرفته، نرخ ارز گران نخواهد شد و فعالان اقتصادی می توانند ارز مورد نظر خویش را با قیمت تعیین شده چهار هزار و 200 تومان تامین كنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به شعار سال در پشتیبانی از كالای ایرانی اشاره نمود و اضافه كرد: راهكار تحقق این شعار تنها اقتصادی نیست و باید تمام ظرفیت های فرهنگی و اجتماعی جامعه برای هویت بخشی به آن بسیج شود.
وی ادامه داد: هركس در هركجای دنیا پرچم كالای ایرانی را برپا كند، مورد حمایت ماست و تمام ظرفیت های اقتصادی كشور در این راستا بسیج شده اند.
سینكی با اشاره به ضرورت آرامش بخشی به جامعه اظهار داشت: از رسانه های مختلف و همچون صدا و سیما می خواهیم در عرضه آمار های اقتصادی به جامعه توجه لازم را به خرج دهد تا مطالب به اشتباه در اختیار مردم قرار نگیرد.
وی همینطور با بیان این كه قانون مالیات بر ارزش افزوده به نفع صنعت، نیست، اضافه كرد: قانون مالیات بر ارزش افزوده برای صنعت قابل دفاع نیست و باید دراین خصوص بانمایندگان مجلس مذاكره كرد تا قانون تغییر كند، دولت هم نسبت به این مساله بی تفاوت نیست و پیشنهادهای اصلاحی خویش را به نهادهای قانون گذار عرضه داده است.
معاون وزیر صنعت در ادامه به ضرورت بهره برداری از نمایشگاه فرش دستباف استان قم امسال اشاره نمود و اظهار داشت: فرش قم، نماد كالای ایرانی است كه سابقه درخشانی در معرفی هویت ملی ما دارد و بنابراین باید حمایت های لازم از آن به عمل آید.
طرح احداث نمایشگاه دائمی فرش قم نزدیك عوارضی آزادراه قم - تهران با عنایت به حضور سالانه 20 میلیون توریست در این استان، در زمینی به مساحت 10هكتار مصوبه هیات دولت وقت در سال 1389 است كه در سال های 90 تا 94 مبلغ 86 هزار و 520 میلیون ریال برای ساخت آن اختصاص یافت.
قم مهمترین مركز تولید فرش ابریشم دستباف كشور است و بیش از 90 درصد فرش دستباف تولید شده در این استان به كشورهای مختلف صادر می شود، سالانه به صورت متوسط 40 هزار مترمربع فرش ابریشم دستباف در قم تولید و در سال حدود 10 میلیون دلار فرش از استان صادر می گردد.
27 هزار بافنده، 350 واحد تولیدی، 130 واحد فروش، 10 كارگاه رنگرزی، 40 كارگاه قالیشویی و 31 كارگاه تعمیر و مرمت، تحت نظارت اتحادیه فرش دستباف قم فعالیت می كنند؛ همینطور انجمن هنرمندان طراح و نقاش فرش قم دارای 200 عضو و اتحادیه تعاونی های تولید كننده فرش دستباف روستایی استان قم دارای پنج هزار بافنده است.
اتحادیه صادركنندگان فرش دستباف قم و شركت سهامی فرش قم با 500 خانوار قالیباف زیر پوشش از دیگر بخش های فعال در حوزه فرش دستباف است، كمیته امداد امام خمینی (ره) استان قم هم 700 خانواده قالیباف را زیرپوشش دارد.
وی همینطور با تاكید بر اقدام های انجام شده برای ساماندهی بازار در نزدیكی ماه مبارك رمضان، اضافه كرد: اجرای طرح ملی ضیافت و بهره گیری از ظرفیت فروشگاه های زنجیره ای برای عرضه كالاهای مورد نیاز مردم همچون اقدام های صورت گرفته در این بخش است.
سینكی در بخش دیگری از سخنان خود به حضور میلیونی زائران بارگاه كریمه خاندان (ع) در قم اشاره نمود و اظهار داشت: باید ظرفیت اقتصادی بخش گردشگری و خدمات این استان بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
وی همینطور ضرورت استفاده از فضای مجازی، فروشگاه های زنجیره ای و كارگاه های كوچك برای تقویت حجم اقتصاد كشور را مورد توجه قرار داد و اضافه كرد: مقابله در برابر این فضاهای نوین بوجود آمده صحیح نیست و باید به دنبال ساماندهی آن باشیم.
حسن یونس سینكی، معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، با سفر به قم علاوه بر بازدید از چند واحد صنعتی در جریان آخرین وضعیت نمایشگاه فرش دستباف قم قرار گرفت و با شماری از فعالان بخش های اقتصادی قم به گفت و گو پرداخت.
2 هزار و 394 واحد صنعتی كوچك، متوسط و بزرگ در قم وجود دارد كه 94 درصد به بخش صنایع كوچك اختصاص یافته است؛ از این تعداد 2 هزار و 256 واحد مربوط به صنایع كوچك، 75 واحد مربوط به صنایع متوسط و 63واحد مربوط به صنایع بزرگ است؛ همینطور 53 هزار تن در بخش صنعت قم مشغول به فعالیت هستند.
استان قم دارای هفت شهرك صنعتی شكوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمود آباد، ثامن الائمه(ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.
7405/ 6133/


1397/02/25
14:55:58
5.0 / 5
4215
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است