رئیس برنامه و بودجه كرمانشاه:

امهال وام های زلزله زدگان تا آخر بهار نهایی می گردد

امهال وام های زلزله زدگان تا آخر بهار نهایی می گردد سیب پال: كرمانشاه- رئیس سازمان برنامه و بودجه كرمانشاه از اجرایی شدن مصوبه امهال وام های بانكی صدمه دیدگان زلزله استان از 21 آبان 96 اطلاع داد اما اظهار داشت: وضعیت كسانی هم كه دچار خسارت غیرمستقیم شده اند تا آخر بهار 97 مشخص می گردد.


'مردم خانه ای برایشان نمانده است اما بانك ها می گویند بیا قسط بده'؛ این انتقاد هوشنگ بازوند، استاندار كرمانشاه از بانك هایی بود كه در ایام نخست بعد از زلزله، با ارسال پیامك به زلزله زدگان دنبال نقد كردن وام هایشان بودند.
بعد از این بود كه زمزمه مهلت دادن به زلزله زدگان برای پرداخت اقساط بانكی عنوان شد و با سفر ولی الله سیف، رئیس كل بانك مركزی و سپس اظهارات نمایندگان استان كرمانشاه در مجلس شورای اسلامی جدی شد.
سرانجام اواسط آذر ماه هیات دولت با استمهال 2 ساله وام های بانكی زلزله زدگان كرمانشاه موافقت نمود و موجی از شادی را به استان آورد؛ مصوبه ای كه البته پر از ابهام و سوال بود.

**اصل مصوبه چه بود؟
در جلسه 26 آذر بین استاندار كرمانشاه و مدیران عامل بانك های استان برخی ابهامات رفع و مقرر شد كه همه بانك ها و موسسات دولتی و غیردولتی و پست بانك تا آخر همین ماه لیست افرادی را كه در شهرستان های گیلانغرب، قصرشیرین، سرپل ذهاب، دالاهو، اسلام آبادغرب، ثلاث و باباجانی، جوانرود، روانسر و پاوه و 2 بخش ماهیدشت و كوزران (از توابع شهرستان كرمانشاه) تا قبل 21 آبان (زمان وقوع زلزله) تسهیلات بانكی دریافت كرده اند، تهیه و به اداره كل مدیریت بحران استانداری ارسال نمایند تا اسامی افراد مورد تایید برای امهال 2 ساله تسهیلات اعطایی به بانك های استان معرفی شوند.
اما هنوز اینكه 'آیا همه ساكنان شهرهای مورد اشاره و همه وام ها شامل این مصوبه می شوند؟' مهمترین سوال مردم بود.
رضا محمودیان، مدیركل مدیریت بحران استانداری كرمانشاه 30 آذر پاسخ این سوال را داد و به ایرنا اظهار داشت: تمام ساكنان این شهرستان ها و همه وام های دریافتی آنان تا زمان وقوع زلزله 21 آبان شامل این مصوبه می گردد.

**تلاش برای استانی كردن امهال
از سوی دیگر استاندار و نمایندگان استان در مجلس به دنبال توسعه مصوبه امهال به همه استان كرمانشاه بودند؛ تلاشی كه یك امیدواری مضاعفی را در كرمانشاه تولید و انتظارها از دولت را دو چندان كرد.
استدلال آنان این بود كه فضای كسب و كار در كل استان كرمانشاه با وقوع زلزله به هم ریخته است و امهال 2 ساله بانك ها می تواند مرهم موثری بر زخم های بیكارترین استان كشور باشد.
این مصوبه امیدبخش نه تنها به نتیجه نرسید كه حتی اجرای مصوبه امهال در باره مناطق زلزله زده هم با شرط و شروطی همراه شده است.
البته همچنان بحث و رایزنی در باره جزئیات این طرح بین استانداری كرمانشاه و بانك مركزی ادامه دارد و تصمیم نهایی گرفته نشده اما به قول رئیس سازمان برنامه و بودجه كرمانشاه 'كل مانده تسهیلات اعطایی بانك ها به مردم استان حدود 120 هزار میلیارد ریال است و اگر دولت بخواهد مصوبه امهال وام های بانكی را در كل استان اجرا كند، باید اعتباری بیش از 40 هزار میلیارد ریال پرداخت كند كه هزینه گزافی است.'
طهمورث الیاسی بختیاری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: فقط افراد و واحدهای خسارت دیده در زلزله با تایید مدیریت بحران استانداری كرمانشاه شامل مصوبه استمهال وام های بانكی می شوند.

**تقسیم وام ها به زیر و بالای 500 میلیون ریال
مدیركل مدیریت بحران استانداری كرمانشاه هم با تایید سخنان الیاسی به ایرنا اظهار داشت: گرچه طبق قانون فقط افراد صدمه دیده مشمول مصوبه امهال می شوند اما نظر استاندار كرمانشاه این است كه به علت صدمه های روحی، روانی و اقتصادی وارد شده، تمام وام های زیر 500 میلیون ریال در مناطق زلزله زده استمهال شود.
به گفته رضا محمودیان، در باره وام های بالای 500 میلیون ریال هم بررسی و جمع بندی جداگانه ای صورت می گیرد و برپایه خسارت های وارده به افراد تصمیم گیری می گردد.

**آسیب دیده ها قسط ندهند
در عین حال رئیس سازمان برنامه و بودجه استان كرمانشاه تصریح كرد كه امهال وام های بانكی برای كسانی كه به صورت مستقیم از زلزله 21 آبان 96 متضرر و دچار صدمه شده اند، از همان تاریخ، شروع شده و همه صدمه دیدگان مورد تایید مدیریت بحران استانداری تا 21 آبان 1398 از پرداخت قسط وام معاف هستند.
او در باره مبحث فشار برخی بانك ها به زلزله زدگان برای پرداخت اقساط هم اظهار داشت: هیچ فشاری به صدمه دیدگان برای پرداخت اقساط وجود ندارد و اگر بانكی از زلزله زدگان قسط دریافت كند، مردم مشخصات آن را اعلام كنند تا پیگیری نماییم.

**تا آخر بهار مبحث امهال نهایی می شود
الیاسی همینطور اظهار داشت: به برخی افراد هم خسارت های غیرمستقیم وارد شده كه تایید آن بر عهده كمیته ای متشكل از مدیریت بحران استانداری كرمانشاه، فرمانداری شهرستان مربوطه و بانك های عامل است.
او از كوشش برای تهیه مصوبه تامین مالی امهال وام های بانكی زلزله زدگان اطلاع داد و اظهار داشت كه پیش نویس این مصوبه در دست تهیه است و در فروردین ماه به هیات دولت پیشنهاد می گردد و تا آخر بهار 97 به تصویب دولت خواهد رسید تا تكلیف همه زلزله زدگان مشخص شود.
حجت الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهوری روز 29 اسفند 96 در جلسه شورای اداری استان كرمانشاه در این باره اظهار داشت: مبحث امهال وام به زلزله زدگان در دولت مطرح می گردد.

**بستگی به بودجه تخصیصی دارد
حسن سلیمانی، عضو مجمع نمایندگان استان كرمانشاه هم اسفند 96 در باره نحوه اجرایی شدن مصوبه امهال وام های بانكی اظهار داشت: در قانون مربوط به امهال وام های بانكی قید شده است كه محدوده اجرای آن به میزان بودجه سنواتی باشد و وعده های فراتر از این مورد قابلیت اجرا شدن ندارد زیرا قابلیت اجرایی وعده ها صرفاً بر اساس بودجه سنواتی و وجود ردیف بودجه خواهد بود در غیر این صورت در حد یك وعده باقی می ماند.
به گفته این نماینده مجلس، امهال 2 ساله وام ها در بودجه 97 تصویب شده اما سقف آن بستگی به میزان تخصیص این بودجه از سوی دولت دارد و هنوز جزئیات آن مشخص نمی باشد.
براساس اعلام استانداری كرمانشاه، میزان وام پرداختی در مناطق زلزله زده كه مشمول امهال می شود، 45 هزار میلیارد ریال است كه در این 2 سال 10 هزار و 500 میلیارد ریال سود به آن تعلق می گیرد.
اكنون بخشی از صدمه دیدگان زلزله كرمانشاه و كسانی كه وام های بالای 500 میلیون ریال گرفته اند، چشم انتظار مصوبه نهایی دولت هستند و امیدوارند كه اسم شان در فهرست نهایی باشد.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 كیلومتری بخش ازگله و 32 كیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب كرمانشاه 620 كشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشته است.
این زلزله به 10 شهرستان و یك هزار و 930 روستای استان كرمانشاه خسارت وارد كرد و برپایه ارزیابی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی بیش از 100 هزار واحد مسكونی شهری و روستایی صدمه كلی و جزئی دیده اند.
گزارش از عبدالله الماسی
7044/8066


1397/01/06
13:09:56
5.0 / 5
4586
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است